REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Odzyskanie PCC od zmiany umowy spółki komandytowo-akcyjnej

Deloitte
Audyt, konsulting, zarządzanie ryzykiem, doradztwo finansowe, podatkowe i prawne
Odzyskanie PCC od zmiany umowy spółki komandytowo-akcyjnej
Odzyskanie PCC od zmiany umowy spółki komandytowo-akcyjnej

REKLAMA

REKLAMA

22 kwietnia 2015 r. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (dalej: TSUE) wydał orzeczenie w sprawie C-357/13, w odpowiedzi na pytanie prejudycjalne Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, dotyczące charakteru spółki komandytowo-akcyjnej. Spór przed WSA w praktyce sprowadzał się do określenia, czy dla celów podatku od czynności cywilnoprawnych (dalej: PCC) spółka komandytowo-akcyjna powinna być uznawana za spółkę kapitałową. TSUE w wydanym orzeczeniu uznał, że polska spółka komandytowo-akcyjna w świetle unijnej dyrektywy powinna być uznawana za spółkę kapitałową.

Odzyskanie Podatku od czynności cywilnoprawnych od zmiany umowy spółki komandytowo-akcyjnej

Mając na względzie, że polskie przepisy o PCC nie zostały zharmonizowane z unijnymi wymogami (tj. Dyrektywą o podatku od gromadzenia kapitału) i nakładają podatek na czynności cywilnoprawne dotyczące spółek komandytowo-akcyjnych na takich samych zasadach, jak na pozostałe spółki osobowe, a brak dostosowania przepisów nie może działać na niekorzyść podatników, orzeczenie TSUE ma istotne znaczenie dla tych podatników, którzy dokonali zapłaty PCC przy:

Autopromocja
  • przekształceniu innej spółki do spółki komandytowo-akcyjnej;
  • wniesieniu wkładów niepieniężnych do spółki komandytowo-akcyjnej, w tym wniesieniu zorganizowanej części przedsiębiorstwa lub przedsiębiorstwa (z niewielkimi wyjątkami);
  • wymianie udziałów/akcji, przy których nabywającą i/lub spółką nabywaną była spółka komandytowo-akcyjna;
  • połączeniu spółki komandytowo-akcyjnej z inną spółką.

Podatek od czynności cywiloprawnych - orzeczenie TSUE

Pomimo, iż orzeczenie TSUE nie odnosi się bezpośrednio do przedmiotowej kwestii, podatnicy uzyskali istotny argument, aby ubiegać się o stwierdzenie nadpłaty i zwrot nienależnie uiszczonego Podatku od czynności cywilnoprawnych przy znacznej większości w/w transakcji.

Rozstrzygnięcie TSUE, oprócz bezpośredniego przełożenia na możliwość odzyskania podatku w przypadku działań związanych ze spółką komandytowo-akcyjną, może otwierać również dyskusję w odniesieniu do działań reorganizacyjnych dotyczących spółek komandytowych.

50 Ściąg Księgowego z aktualizacją online

Samochód w firmie 2015 – multipakiet

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zaznaczamy, iż z uwagi na złożoność zagadnienia, kwestia możliwości odzyskania nadpłaconego podatku powinna być przedmiotem szczegółowej analizy. Zachęcamy zatem do kontaktu w tej sprawie z naszymi specjalistami, którzy mogą wspomóc Państwa zarówno na etapie rozpoznania potencjału zwrotowego, jak i samej procedury nadpłatowej.

Kontakt:

Arkadiusz Bakowski, Starszy Menedżer w dziale Doradztwa Podatkowego

ul. Grunwaldzka 34a, Poznań

abakowski@deloittece.com

Zobacz także:
Nadchodzą przełomowe zmiany w akcyzie – przygotuj się i weź udział w webcastach Deloitte

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Deloitte

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zwrot podatku z Austrii – ile, dla kogo, jak uzyskać (formalności)

Austria to zyskujący na popularności kierunek emigracji zarobkowej wśród Polaków. Jeśli podejmowane zatrudnienie jest legalne, z łatwością można ubiegać się o zwrot podatku z tego kraju. Wysokość zwrotu może być naprawdę spora, przy małym nakładzie wysiłku ze strony podatnika. 

Dłuższy okres ważności znaków akcyzy do końca 2024 r.

Aktualnie znajdują się w legalnej sprzedaży wyroby winiarskie oznaczone znakami akcyzy, których ważność została przedłużona do 31 grudnia 2024 r.

Sanatorium na koszt ZUS 2024 - choroby psychosomatyczne. Nerwice, lęki, depresja, ciężki stres i inne. Jak uzyskać skierowanie?

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje, że cały czas – także w 2024 roku - można skorzystać z rehabilitacji leczniczej w sanatorium na koszt ZUSu. Dotyczy to różnych schorzeń, także psychosomatycznych. 

Podatek od nieruchomości w przypadku najmu lokali mieszkalnych. Kiedy stawka niższa a kiedy nawet 28 razy wyższa?

Wynajęcie swojego mieszkania lub domu nie zwalnia właściciela z obowiązku zapłaty podatku od nieruchomości. Ale w tym przypadku wątpliwe jest jaka stawka podatku od nieruchomości jest właściwa. Ta dla budynków mieszkalnych, czy dla budynków mieszkalnych zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej? Problem jest istotny, bo ta druga stawka jest ponad 28 razy wyższa.

Jak długo przechowywać firmowe dokumenty podatkowe?

Jak długo przechowywać firmowe dokumenty podatkowe? Przepisy wskazują na obowiązek przechowania dokumentacji podatkowej do czasu upływu okresu przedawnienia zobowiązania podatkowego, czyli przez pięć lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności podatku (o ile nie został zawieszony/przerwany bieg terminu przedawnienia).

Wniosek o zaliczenie nadpłaty na przyszłe podatki

Wniosek o zaliczenie nadpłaty na przyszłe podatki. Podatnikowi przysługuje możliwość złożenia wniosku o zaliczenie w całości lub w części nadpłaty podatku na poczet przyszłych zobowiązań podatkowych. Ma do tego prawo, gdy spełnione są przesłanki zawarte w przepisach Ordynacji podatkowej.

Ulgi w spłacie podatków (odroczenie, rozłożenie na raty, umorzenie). Dla kogo? Kiedy? Warunki udzielenia

Ordynacja podatkowa przewiduje w szczególnych sytuacjach możliwość zastosowania wobec podatnika trzech ulg w spłacie podatków lub zaległości podatkowej. Chodzi o odroczenie terminu płatności, rozłożenie zapłaty na raty lub umorzenie całości lub części podatku lub zaległości podatkowej. Kiedy można liczyć na taki gest fiskusa?

Kontrola podatkowa: czy musi być zapowiedziana. Zasada i wyjątki

Kontrola podatkowa, to oczywiście nic przyjemnego dla podatnika ale czasem się zdarza. Na taką okoliczność trzeba być przygotowanym. W szczególności warto wiedzieć, że taka kontrola z urzędu skarbowego powinna być w większości przypadków zapowiedziana z 7-dniowym wyprzedzeniem. Ale od tej zasady są niestety liczne wyjątki. Zobaczmy co na ten temat mówią przepisy.

Do 31 maja 2024 r. rolnik musi poinformować KRUS o podatku dochodowym z działalności gospodarczej za 2023 r.

31 maja 2024 roku upływa termin złożenia zaświadczenia lub oświadczenia do Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (KRUS) w sprawie wysokości należnego podatku dochodowego za 2023 rok. Wysokość rocznej kwoty granicznej za rok ubiegły wynosi 4.088 zł.

MRiT: Usługa Firma już w aplikacji mObywatel 2.0. W czym może pomóc przedsiębiorcy?

Ministerstwo Rozwoju i Technologii poinformowało w komunikacie z 23 maja 2024 r., że do aplikacji mObywatel wprowadzono nową usługę, która znacząco ułatwi życie przedsiębiorcom. Usługa Firma pozwala na wygodne gromadzenie i zarządzanie danymi dotyczącymi działalności gospodarczej oraz informacji o zarejestrowanej firmie, co może dać przedsiębiorcy oszczędność czasu i lepszą organizację pracy.

REKLAMA