reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Podatki osobiste > PCC > Odzyskanie PCC od zmiany umowy spółki komandytowo-akcyjnej

Odzyskanie PCC od zmiany umowy spółki komandytowo-akcyjnej

22 kwietnia 2015 r. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (dalej: TSUE) wydał orzeczenie w sprawie C-357/13, w odpowiedzi na pytanie prejudycjalne Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, dotyczące charakteru spółki komandytowo-akcyjnej. Spór przed WSA w praktyce sprowadzał się do określenia, czy dla celów podatku od czynności cywilnoprawnych (dalej: PCC) spółka komandytowo-akcyjna powinna być uznawana za spółkę kapitałową. TSUE w wydanym orzeczeniu uznał, że polska spółka komandytowo-akcyjna w świetle unijnej dyrektywy powinna być uznawana za spółkę kapitałową.

Odzyskanie Podatku od czynności cywilnoprawnych od zmiany umowy spółki komandytowo-akcyjnej

Mając na względzie, że polskie przepisy o PCC nie zostały zharmonizowane z unijnymi wymogami (tj. Dyrektywą o podatku od gromadzenia kapitału) i nakładają podatek na czynności cywilnoprawne dotyczące spółek komandytowo-akcyjnych na takich samych zasadach, jak na pozostałe spółki osobowe, a brak dostosowania przepisów nie może działać na niekorzyść podatników, orzeczenie TSUE ma istotne znaczenie dla tych podatników, którzy dokonali zapłaty PCC przy:

  • przekształceniu innej spółki do spółki komandytowo-akcyjnej;
  • wniesieniu wkładów niepieniężnych do spółki komandytowo-akcyjnej, w tym wniesieniu zorganizowanej części przedsiębiorstwa lub przedsiębiorstwa (z niewielkimi wyjątkami);
  • wymianie udziałów/akcji, przy których nabywającą i/lub spółką nabywaną była spółka komandytowo-akcyjna;
  • połączeniu spółki komandytowo-akcyjnej z inną spółką.

Podatek od czynności cywiloprawnych - orzeczenie TSUE

Pomimo, iż orzeczenie TSUE nie odnosi się bezpośrednio do przedmiotowej kwestii, podatnicy uzyskali istotny argument, aby ubiegać się o stwierdzenie nadpłaty i zwrot nienależnie uiszczonego Podatku od czynności cywilnoprawnych przy znacznej większości w/w transakcji.

Rozstrzygnięcie TSUE, oprócz bezpośredniego przełożenia na możliwość odzyskania podatku w przypadku działań związanych ze spółką komandytowo-akcyjną, może otwierać również dyskusję w odniesieniu do działań reorganizacyjnych dotyczących spółek komandytowych.

50 Ściąg Księgowego z aktualizacją online

Samochód w firmie 2015 – multipakiet

reklama

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS - podatki, prawo

Jakie zmiany w podatkach i ZUS wprowadza Tarcza antykryzysowa 4.0

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Urszula Wójcik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama