REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Odzyskanie PCC od zmiany umowy spółki komandytowo-akcyjnej

Deloitte
Audyt, konsulting, zarządzanie ryzykiem, doradztwo finansowe, podatkowe i prawne
Odzyskanie PCC od zmiany umowy spółki komandytowo-akcyjnej
Odzyskanie PCC od zmiany umowy spółki komandytowo-akcyjnej

REKLAMA

REKLAMA

22 kwietnia 2015 r. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (dalej: TSUE) wydał orzeczenie w sprawie C-357/13, w odpowiedzi na pytanie prejudycjalne Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, dotyczące charakteru spółki komandytowo-akcyjnej. Spór przed WSA w praktyce sprowadzał się do określenia, czy dla celów podatku od czynności cywilnoprawnych (dalej: PCC) spółka komandytowo-akcyjna powinna być uznawana za spółkę kapitałową. TSUE w wydanym orzeczeniu uznał, że polska spółka komandytowo-akcyjna w świetle unijnej dyrektywy powinna być uznawana za spółkę kapitałową.

Odzyskanie Podatku od czynności cywilnoprawnych od zmiany umowy spółki komandytowo-akcyjnej

Mając na względzie, że polskie przepisy o PCC nie zostały zharmonizowane z unijnymi wymogami (tj. Dyrektywą o podatku od gromadzenia kapitału) i nakładają podatek na czynności cywilnoprawne dotyczące spółek komandytowo-akcyjnych na takich samych zasadach, jak na pozostałe spółki osobowe, a brak dostosowania przepisów nie może działać na niekorzyść podatników, orzeczenie TSUE ma istotne znaczenie dla tych podatników, którzy dokonali zapłaty PCC przy:

Autopromocja
 • przekształceniu innej spółki do spółki komandytowo-akcyjnej;
 • wniesieniu wkładów niepieniężnych do spółki komandytowo-akcyjnej, w tym wniesieniu zorganizowanej części przedsiębiorstwa lub przedsiębiorstwa (z niewielkimi wyjątkami);
 • wymianie udziałów/akcji, przy których nabywającą i/lub spółką nabywaną była spółka komandytowo-akcyjna;
 • połączeniu spółki komandytowo-akcyjnej z inną spółką.

Podatek od czynności cywiloprawnych - orzeczenie TSUE

Pomimo, iż orzeczenie TSUE nie odnosi się bezpośrednio do przedmiotowej kwestii, podatnicy uzyskali istotny argument, aby ubiegać się o stwierdzenie nadpłaty i zwrot nienależnie uiszczonego Podatku od czynności cywilnoprawnych przy znacznej większości w/w transakcji.

Rozstrzygnięcie TSUE, oprócz bezpośredniego przełożenia na możliwość odzyskania podatku w przypadku działań związanych ze spółką komandytowo-akcyjną, może otwierać również dyskusję w odniesieniu do działań reorganizacyjnych dotyczących spółek komandytowych.

50 Ściąg Księgowego z aktualizacją online

Samochód w firmie 2015 – multipakiet

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zaznaczamy, iż z uwagi na złożoność zagadnienia, kwestia możliwości odzyskania nadpłaconego podatku powinna być przedmiotem szczegółowej analizy. Zachęcamy zatem do kontaktu w tej sprawie z naszymi specjalistami, którzy mogą wspomóc Państwa zarówno na etapie rozpoznania potencjału zwrotowego, jak i samej procedury nadpłatowej.

Kontakt:

Arkadiusz Bakowski, Starszy Menedżer w dziale Doradztwa Podatkowego

ul. Grunwaldzka 34a, Poznań

abakowski@deloittece.com

Zobacz także:
Nadchodzą przełomowe zmiany w akcyzie – przygotuj się i weź udział w webcastach Deloitte

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Deloitte
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Zadeklarowałaś składki od 8000 zł? Chciałaś zdobyć dobry zasiłek? ZUS go obniży

  ZUS może obniżać podstawę składek społecznych zadeklarowanych przez przedsiębiorcę, który przez krótki czas płaci wysokie składki społeczne. Jego celem jest "nabicie" wysokiej podstawy składek przez kilka miesięcy, by później otrzymywać wysoki zasiłek (np. macierzyński). 

  Zmiany: zwolnienie z PIT zapomóg do 10 000 zł tylko do końca 2023 r. W 2024 r. będzie gorzej

  Tylko do końca 2023 r. wysokie limity zwolnień w PIT dla niektórych zapomóg. Już od 1 stycznia 2024 r. gorsze warunki podatkowe dla tych świadczeń.

  Ile lat trzeba pracować by dostać emeryturę. Jak zagwarantować sobie minimalną emeryturę - 1 588,44 zł do corocznej waloryzacji

  Po to każdy pracujący na etacie jest zobowiązany do płacenia obowiązkowo składek na ubezpieczenie społeczne – podobnie jak jego pracodawca – by w przyszłości gdy już osiągnie ustawowy wiek emerytalny mógł złożyć wniosek o emeryturę i już do końca życia otrzymywać z ZUS takie świadczenie, które zapewni mu utrzymanie, podobnie jak wcześniej zapewniało wynagrodzenie za pracę. Mało kto jest zadowolony ze swojej emerytury, a ściślej – jej wysokości.

  MF ostrzega przed fałszywymi wiadomościami e-mail o zwrocie podatku

  Ministerstwo Finansów ostrzegło dzisiaj przed fałszywymi wiadomościami o zwrocie podatku. Resort podkreślił, że ani MF, ani KAS nie wysyłają tego typu wiadomości do podatników.

  Zamknięcie roku podatkowego 2023 – o czym muszą pamiętać przedsiębiorcy?

  Przedsiębiorcy przed zakończeniem roku podatkowego muszą wykonać wiele różnych czynności, takich jak sporządzenie inwentaryzacji czy weryfikacja ujęcia wszystkich wydatków w działalności gospodarczej. Przygotowana roczna dokumentacja pozwoli na sporządzenie i złożenie zeznania rocznego.

  Czy zostaną nałożone nowe podatki na spółki Skarbu Państwa?

  Nie ma planów nakładania dodatkowych podatków na spółki Skarbu Państwa - powiedziała posłanka Polska2050 Paulina Hennig-Kloska. Dodała, że Orlen do tej pory korzystał z uprzywilejowanej pozycji i nie rozliczył się z nadmiarowych zysków.

  Wysoki wzrost wynagrodzeń. Jak bardzo ożywi inflację?

  Wynagrodzenia realne wzrosły w najwyższym tempie od lutego 2019 r. Natomiast dwucyfrowe tempo wzrostu nominalnych płac, które jest czynnikiem napędzającym inflację, utrzymuje się od początku 2022 r. Dynamika konsumpcji znów rośnie.

  Funkcjonariusze KAS wykryli proceder obrotu podrabianą odzieżą. Wartość zajętego towaru to ponad 1 mln zł

  Warmińsko-mazurscy funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) wspólnie z policją ujawnili proceder obrotu odzieżą z podrabianymi znakami znanych marek odzieżowych - poinformowały obie służby. Wartość ubrań zabezpieczonych w magazynach i mieszkaniach na terenie Elbląga i Pasłęka to ponad 1 mln zł.

  Szybki szacunek inflacji w listopadzie 2023 r. Dane GUS

  Główny Urząd Statystyczny zaprezentował szybki szacunek wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych w listopadzie 2023 r. Pełne dane o listopadowej inflacji GUS przekaże 15 grudnia.

  Jednorazowe odszkodowania ZUS w 2024 roku

  Jednorazowe odszkodowania od ZUS w pierwszym kwartale 2024 roku są już znane. Określa je obwieszczenie MRiPS. Jakie dokładnie wypłaty z ZUS należą się w przypadku uszczerbku na zdrowiu spowodowanego wypadkiem przy pracy lub chorobą zawodową?

  REKLAMA