PCC od zmiany umowy spółki osobowej – wniesienie wkładu w postaci pracy wspólnika
REKLAMA
REKLAMA
Zmiana umowy spółki osobowej zwiększająca wartość wkładów jest opodatkowana PCC
Przedmiotem opodatkowania ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych są oprócz umów spółek, także zmiany tych umów, jeżeli powodują one podwyższenie podstawy opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych (tj. wartości wkładów do spółki osobowej lub wartości kapitału zakładowego przy spółkach kapitałowych).
REKLAMA
Ustawa o podatku od czynności cywilnoprawnych wyraźnie stanowi w art. 1 ust. 3 pkt 1, że za zmianę umowy spółki osobowej (tj. spółki cywilnej, jawnej, partnerskiej, komandytowej lub komandytowo-akcyjnej) uważa się:
- wniesienie lub podwyższenie wkładu, którego wartość powoduje zwiększenie majątku spółki,
- pożyczkę udzieloną spółce przez wspólnika,
- dopłaty oraz
- oddanie przez wspólnika spółce rzeczy lub praw majątkowych do nieodpłatnego używania.
Obowiązek podatkowy powstaje w tym przypadku w momencie zawarcia lub zmiany umowy spółki i ciąży na spółce. Stawka podatku od umowy spółki wynosi 0,5% od wartości wkładów do spółki osobowej lub wartości kapitału zakładowego przy spółkach kapitałowych. Tą samą stawkę PCC stosuje się również przy zmianach umowy spółki jeżeli przewidują wniesienie nowych wkładów do spółki.
Jeżeli umowa lub jej zmiana jest zawierana w formie aktu notarialnego, podatek od czynności cywilnoprawnych ma obowiązek pobrać (i wpłacić do właściwego urzędu skarbowego) - notariusz.
Praca i usługi nie zwiększają majątku spółki
Kluczowym przepisem w tym przypadku jest art. 6 ust. 1 pkt 8 lit. b) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. Zgodnie z tą regulacją podstawę opodatkowania przy wniesieniu lub podwyższeniu wkładów do spółki osobowej (tak samo przy podwyższeniu kapitału zakładowego) stanowi wartość wkładów powiększających majątek spółki osobowej (odpowiednio wartość, o którą podwyższono kapitał zakładowy spółki kapitałowej).
Jeżeli zatem wkład nie powiększa majątku spółki osobowej, to nie powstanie obowiązek uiszczenia podatku od czynności cywilnoprawnych.
Wkłady w postaci świadczenia pracy lub usług przez wspólnika na rzecz spółki wg opinii organów podatkowych i sądów administracyjnych nie zwiększają majątku spółki i dlatego ich wniesienie nie jest opodatkowane podatkiem od czynności cywilnoprawnych.
IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
REKLAMA
Zatem notariusz przygotowujący umowę spółki osobowej (lub jej zmianę) w formie aktu notarialnego, gdy w umowie przewidziano wniesienie wkładów w postaci świadczenia pracy lub usług przez wspólnika na rzecz spółki – nie powinien wartości tych wkładów traktować jako podstawy opodatkowania tym podatkiem.
Warto przypilnować tej kwestii, bo zdarza się, że notariusze mają wątpliwości w tym zakresie i dla własnego bezpieczeństwa pobierają podatek od czynności cywilnoprawnych także i od wartości tego typu wkładów.
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat