REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

PCC od zmiany umowy spółki osobowej – wniesienie wkładu w postaci pracy wspólnika

PCC od zmiany umowy spółki osobowej – wniesienie wkładu w postaci pracy wspólnika
PCC od zmiany umowy spółki osobowej – wniesienie wkładu w postaci pracy wspólnika
Fotolia

REKLAMA

Czy notariusz ma obowiązek pobrać podatek od czynności cywilnoprawnych od zmiany umowy spółki jawnej, czy spółki partnerskiej, w przypadku, gdy zmiana umowy będzie dotyczyła wniesienia do spółki wkładu w postaci świadczenia pracy lub usług przez wspólnika tej spółki?

Zmiana umowy spółki osobowej zwiększająca wartość wkładów jest opodatkowana PCC

Przedmiotem opodatkowania ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych są oprócz umów spółek,  także zmiany tych umów, jeżeli powodują one podwyższenie podstawy opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych (tj. wartości wkładów do spółki osobowej lub wartości kapitału zakładowego przy spółkach kapitałowych).

Ustawa o podatku od czynności cywilnoprawnych wyraźnie stanowi w art. 1 ust. 3 pkt 1, że za zmianę umowy spółki osobowej (tj. spółki cywilnej, jawnej, partnerskiej, komandytowej lub komandytowo-akcyjnej) uważa się:

- wniesienie lub podwyższenie wkładu, którego wartość powoduje zwiększenie majątku spółki,

- pożyczkę udzieloną spółce przez wspólnika,

Autopromocja

KSeF. Jak przygotować się do wystawiania e-faktur

Kup książkę:

KSeF. Jak przygotować się do wystawiania e-faktur + plakat KSeF. Krok po kroku

- dopłaty oraz

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- oddanie przez wspólnika spółce rzeczy lub praw majątkowych do nieodpłatnego używania.

Monitor Księgowego

Autopromocja

Gorące tematy dla biur rachunkowych. SLIM VAT 3, KSeF, praca zdalna

Kup książkę:

Gorące tematy dla biur rachunkowych. SLIM VAT 3, KSeF, praca zdalna - Poradnik Gazety Prawnej

Obowiązek podatkowy powstaje w tym przypadku w momencie zawarcia lub zmiany umowy spółki i ciąży na spółce. Stawka podatku od umowy spółki wynosi 0,5% od wartości wkładów do spółki osobowej lub wartości kapitału zakładowego przy spółkach kapitałowych. Tą samą stawkę PCC stosuje się również przy zmianach umowy spółki jeżeli przewidują wniesienie nowych wkładów do spółki.

Jeżeli umowa lub jej zmiana jest zawierana w formie aktu notarialnego, podatek od czynności cywilnoprawnych ma obowiązek pobrać (i wpłacić do właściwego urzędu skarbowego) - notariusz.

Autopromocja

Bieżące aktualności o zmianach przepisów

Czy biuro rachunkowe ma nowe obowiązki w związku z wprowadzeniem KSeF? Zmiany w podatkach dochodowych na 2024 r. i innych zmianach w VAT 2024 oraz prawie pracy i ubezpieczeń społecznych. I wiele innych bieżących tematów ...

IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

Praca i usługi nie zwiększają majątku spółki

Kluczowym przepisem w tym przypadku jest art. 6 ust. 1 pkt 8 lit. b) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. Zgodnie z tą regulacją podstawę opodatkowania przy wniesieniu lub podwyższeniu wkładów do spółki osobowej (tak samo przy podwyższeniu kapitału zakładowego) stanowi wartość wkładów powiększających majątek spółki osobowej (odpowiednio wartość, o którą podwyższono kapitał zakładowy spółki kapitałowej).

Jeżeli zatem wkład nie powiększa majątku spółki osobowej, to nie powstanie obowiązek uiszczenia podatku od czynności cywilnoprawnych.

Wkłady w postaci świadczenia pracy lub usług przez wspólnika na rzecz spółki wg opinii organów podatkowych i sądów administracyjnych nie zwiększają majątku spółki i dlatego ich wniesienie nie jest opodatkowane podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

Zatem notariusz przygotowujący umowę spółki osobowej (lub jej zmianę) w formie aktu notarialnego, gdy w umowie przewidziano wniesienie wkładów w postaci świadczenia pracy lub usług przez wspólnika na rzecz spółki – nie powinien wartości tych wkładów traktować jako podstawy opodatkowania tym podatkiem.

Warto przypilnować tej kwestii, bo zdarza się, że notariusze mają wątpliwości w tym zakresie i dla własnego bezpieczeństwa pobierają podatek od czynności cywilnoprawnych także i od wartości tego typu wkładów.

Autopromocja

REKLAMA

Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Panele fotowoltaiczne - obowiązek podatkowy w akcyzie

  Panele fotowoltaiczne stały się symbolem przejścia ku bardziej zrównoważonej i ekologicznej przyszłości energetycznej. Coraz więcej osób prywatnych i przedsiębiorstw decyduje się na inwestycję w technologię słoneczną, aby zmniejszyć swój ślad węglowy i obniżyć rachunki za energię. Jednak wraz z rosnącą popularnością tej technologii pojawiają się również pytania dotyczące jej aspektów podatkowych. Czy wiesz, że produkcja energii z paneli fotowoltaicznych może podlegać opodatkowaniu akcyzą? Czy zdajesz sobie sprawę, że nie tylko przedsiębiorcy, ale także osoby prywatne mogą być zobowiązane do zapłaty tego podatku? W niniejszym artykule przyjrzymy się bliżej kwestii opodatkowania energii elektrycznej produkowanej z paneli fotowoltaicznych w kontekście przepisów dotyczących akcyzy. Zapraszamy do lektury!

  Faktura wystawiona na pracownika przez unijnego przewoźnika. Czy to jest import usług?

  Otrzymaliśmy fakturę za przelot pracownika na trasie Warszawa-Paryż. Dokument wystawił unijny przewoźnik, który wskazał na fakturze swój francuski numer VAT UE. Czy w tej sytuacji musimy rozliczyć import usług, jeśli faktura jest wystawiona na naszego pracownika, który nie prowadzi działalności gospodarczej?

  MF podnosi oprocentowanie obligacji skarbowych

  Ministerstwo Finansów podniosło preferencyjną marżę październikowych obligacji 2-letnich, których oprocentowanie wynika ze stopy referencyjnej NBP i marże dla obligacji 4-, 6-, 10 i 12-letnich, których oprocentowanie uzależnione jest od inflacji - poinformował resort.

  Sprawdzisz online salda i szczegóły rozliczeń z fiskusem. Usługa „Rozliczenia” już działa w e-Urzędzie Skarbowym

  Ministerstwo Finansów i Krajowa Administracja Skarbowa poinformowali 25 września 2023 r., że usługa „Rozliczenia” jest już dostępna w e-Urzędzie Skarbowym. Usługa ta pozwala podatnikom i płatnikom zweryfikować salda i szczegóły rozliczeń z urzędem skarbowym.

  Kara 3 tys. zł za paragon na ladzie. Przepisy milczą, fiskus wręcza mandaty

  Trzy tysiące złotych - tyle miała zapłacić sprzedawczyni w jednej z lodziarni w Polsce, którą urząd skarbowy ukarał mandatem za położenie paragonu na ladzie sklepu. Kara została ostatecznie uchylona przez Krajową Administrację Skarbową. Jednak przepisy nie regulują sposobu wręczania paragonów konsumentom, co prowadzi do kuriozalnych sytuacji.

  Bezrobocie w Polsce. Sierpień 2023 w liczbach

  Główny Urząd Statystyczny przedstawił najnowsze dane dotyczące bezrobocia w Polsce na koniec sierpnia 2023. Jak kształtują się te statystyki w porównaniu z poprzednimi miesiącami i co to oznacza dla rynku pracy?

  Ulga termomodernizacyjna - co można odliczyć?

  Ulga termomodernizacyjna to specjalne odliczenie podatkowe, które pozwala na zmniejszenie podstawy opodatkowania o wydatki poniesione na termomodernizację budynków mieszkalnych. Wielu właścicieli domów jednorodzinnych zastanawia się, jakie wydatki kwalifikują się do tej ulgi i jakie warunki trzeba spełnić, aby z niej skorzystać. Poniżej przedstawiamy najważniejsze informacje na ten temat.

  Polska przyciąga zagranicznych inwestorów. Co sprzyja inwestycjom?

  Polska gospodarka znajduje się w fazie dynamicznego rozwoju i jest coraz bardziej atrakcyjna w oczach przedsiębiorców z innych krajów. Na warszawskiej giełdzie udział inwestorów zagranicznych osiągnął w I połowie roku poziom 65 procent - to najwyższy wynik w perspektywie całej dekady. 

  Handel hurtowy. Co pokazują dane GUS z sierpnia?

  Sierpniowe dane GUS o handlu hurtowym i nowych zamówieniach w przemyśle pokazują kontynuację spadkowego trendu z poprzednich miesięcy. Słabe wyniki handlu hurtowego ogółem w ujęciu rocznym są m.in. efektem wysokiej bazy z ubiegłego roku, w którym przedsiębiorstwa intensywnie budowały zapasy. Efekt ten widoczny jest szczególnie w przypadku półproduktów pochodzenia nierolniczego i złomu, których sprzedaż w sierpniu ubiegłego roku notowała blisko 60 proc. wzrost r/r a w sierpniu tego roku spadła w ujęciu rocznym o ponad 47 proc.

  Wymiana towaru na nowy w toku reklamacji a VAT. Czy trzeba wystawić fakturę korygującą i nową fakturę?

  Jesteśmy spółką z o.o. W maju 2023 r. sprzedaliśmy klientowi towar. Sprzedaż została udokumentowana fakturą. Na początku sierpnia klient zareklamował sprzedany mu towar i odesłał go do nas. Zamierzamy uznać reklamację i wysłać klientowi nowy towar. Czy w tej sytuacji powinniśmy wystawić fakturę korygującą "zerującą" oraz fakturę dokumentującą nową sprzedaż?

  REKLAMA