REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

PCC od zmiany umowy spółki osobowej – wniesienie wkładu w postaci pracy wspólnika

PCC od zmiany umowy spółki osobowej – wniesienie wkładu w postaci pracy wspólnika
PCC od zmiany umowy spółki osobowej – wniesienie wkładu w postaci pracy wspólnika
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Czy notariusz ma obowiązek pobrać podatek od czynności cywilnoprawnych od zmiany umowy spółki jawnej, czy spółki partnerskiej, w przypadku, gdy zmiana umowy będzie dotyczyła wniesienia do spółki wkładu w postaci świadczenia pracy lub usług przez wspólnika tej spółki?

Zmiana umowy spółki osobowej zwiększająca wartość wkładów jest opodatkowana PCC

Przedmiotem opodatkowania ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych są oprócz umów spółek,  także zmiany tych umów, jeżeli powodują one podwyższenie podstawy opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych (tj. wartości wkładów do spółki osobowej lub wartości kapitału zakładowego przy spółkach kapitałowych).

Autopromocja

Ustawa o podatku od czynności cywilnoprawnych wyraźnie stanowi w art. 1 ust. 3 pkt 1, że za zmianę umowy spółki osobowej (tj. spółki cywilnej, jawnej, partnerskiej, komandytowej lub komandytowo-akcyjnej) uważa się:

- wniesienie lub podwyższenie wkładu, którego wartość powoduje zwiększenie majątku spółki,

- pożyczkę udzieloną spółce przez wspólnika,

- dopłaty oraz

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- oddanie przez wspólnika spółce rzeczy lub praw majątkowych do nieodpłatnego używania.

Monitor Księgowego

Obowiązek podatkowy powstaje w tym przypadku w momencie zawarcia lub zmiany umowy spółki i ciąży na spółce. Stawka podatku od umowy spółki wynosi 0,5% od wartości wkładów do spółki osobowej lub wartości kapitału zakładowego przy spółkach kapitałowych. Tą samą stawkę PCC stosuje się również przy zmianach umowy spółki jeżeli przewidują wniesienie nowych wkładów do spółki.

Jeżeli umowa lub jej zmiana jest zawierana w formie aktu notarialnego, podatek od czynności cywilnoprawnych ma obowiązek pobrać (i wpłacić do właściwego urzędu skarbowego) - notariusz.

Praca i usługi nie zwiększają majątku spółki

Kluczowym przepisem w tym przypadku jest art. 6 ust. 1 pkt 8 lit. b) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. Zgodnie z tą regulacją podstawę opodatkowania przy wniesieniu lub podwyższeniu wkładów do spółki osobowej (tak samo przy podwyższeniu kapitału zakładowego) stanowi wartość wkładów powiększających majątek spółki osobowej (odpowiednio wartość, o którą podwyższono kapitał zakładowy spółki kapitałowej).

Jeżeli zatem wkład nie powiększa majątku spółki osobowej, to nie powstanie obowiązek uiszczenia podatku od czynności cywilnoprawnych.

Wkłady w postaci świadczenia pracy lub usług przez wspólnika na rzecz spółki wg opinii organów podatkowych i sądów administracyjnych nie zwiększają majątku spółki i dlatego ich wniesienie nie jest opodatkowane podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

Zatem notariusz przygotowujący umowę spółki osobowej (lub jej zmianę) w formie aktu notarialnego, gdy w umowie przewidziano wniesienie wkładów w postaci świadczenia pracy lub usług przez wspólnika na rzecz spółki – nie powinien wartości tych wkładów traktować jako podstawy opodatkowania tym podatkiem.

Warto przypilnować tej kwestii, bo zdarza się, że notariusze mają wątpliwości w tym zakresie i dla własnego bezpieczeństwa pobierają podatek od czynności cywilnoprawnych także i od wartości tego typu wkładów.

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Cyberbezpieczeństwo w branży TSL – nowe wymogi. Co zmieni unijna dyrektywa NIS 2 od 17 października 2024 roku?

Dyrektywa NIS 2 wymusza na firmach konieczność wdrożenia strategii zarządzania ryzykiem. W praktyce oznacza to, że muszą zabezpieczyć swoje systemy komputerowe, procesy bezpieczeństwa oraz wiedzę swoich pracowników na tyle, by zapewnić funkcjonowanie i odpowiednio szybką reakcję w przypadku ataku hakerskiego. Od 17 października 2024 roku wszystkie kraje członkowskie powinny zaimplementować dyrektywę w swoim systemie prawnym.

Nawet 8%. Lokaty bankowe – oprocentowanie pod koniec maja 2024 r.

Ile wynosi oprocentowanie najlepszych depozytów bankowych pod koniec maja 2024 roku? Jakie odsetki można uzyskać z lokat bankowych i kont oszczędnościowych? Średnie oprocentowanie najlepszych lokat i rachunków oszczędnościowych wzrosło w maju do nieco ponad 5,7%.

ZUS pobrał 4000 zł od wdowy. 20 680,00 zł udziału w emeryturze zmarłego [Mąż nie skorzystał z emerytury]

Wdowa otrzymała wypłatę gwarantowaną 20 680,00 zł (udział w emeryturze zmarłego męża w zakresie subkonta). ZUS pobrał (jako płatnik PIT) 4000 zł i przekazał te pieniądze fiskusowi. ZUS wykonał prawidłowo przepisy podatkowe ustalające podatek na prawie 1/5 płatności. ZUS jest tu tylko pośrednikiem między wdową a fiskusem.

8-procentowy VAT nie dla domków letniskowych

Zgodnie z obecną praktyką organów podatkowych 8-procentowy VAT może być stosowany wyłącznie przy wznoszeniu budynków mieszkalnych przeznaczonych do stałego zamieszkania, zatem przedsiębiorcy budujące domki letniskowe lub rekreacyjne muszą wystawiać faktury z 23-procentowym VAT. 

Faktura korygująca 2024. Czy można zmienić dane nabywcy na zupełnie inny podmiot?

Sprzedawca wystawił fakturę VAT na podmiot XYZ Sp. z o.o., jednak właściwym nabywcą był XYZ Sp. k. Te dwa podmioty łączy tylko nazwa „XYZ” oraz osoba zarządzająca. Są to natomiast dwie różne działalności z różnymi numerami NIP. Czy w takiej sytuacji sprzedawca może zmienić dane nabywcy widniejące na fakturze poprzez fakturę korygującą, tj. bez konieczności wystawiania tzw. korekty „do zera” na XYZ Sp. z o.o., i obciążenie XYZ Sp. k. tylko poprzez korektę i zmianę odbiorcy faktury? 

Nowy sposób organów celno-skarbowych na uszczelnienie wywozu towarów podlegającym sankcjom na Rosję

Oświadczenie producenta o tym, iż wie kto jest kupującym i sprzedającym towar oraz o tym, iż wie, że jego wyprodukowany towar będzie przejeżdżał przez Rosję w tranzycie i zna końcowego użytkownika produktu, ma być narzędziem do ograniczenia wywozu towarów które są wyszczególnione w rozporządzeniu Rady (UE) NR 833/2014 z dnia 31 lipca 2014 r. dotyczące środków ograniczających w związku z działaniami Rosji destabilizującymi sytuację na Ukrainie.

Opóźnienia w zapłacie w podatku dochodowym - skutki

Przedsiębiorcy mają wynikający z przepisów podatkowych obowiązek płacenia różnych podatków. W tym także podatków dochodowych: PIT – podatek dochodowy od osób fizycznych i CIT – podatek dochodowy od osób prawnych (w przypadku np. spółek z o.o. czy akcyjnych). Każde opóźnienie w zapłacie podatku – także podatku dochodowego grozi nie tylko obowiązkiem obliczenia od zaległości podatkowych odsetek ale także odpowiedzialnością karną skarbową. Zaległość podatkowa, to także może być problem pracowników, którzy nie zapłacili podatku dochodowego PIT wynikającego z rocznego zeznania podatkowego.

Wysokość kosztów pracowniczych u seniorów w 2024 r.

Zasady rozliczania pracowniczych kosztów uzyskania przychodów w podatku dochodowym od osób fizycznych dotyczą wszystkich pracowników bez względu na ich wiek. Dlatego również pracujący seniorzy, którzy już osiągnęli wiek emerytalny – mimo zwolnienia podatkowego – mają takie same koszty jak inni pracownicy.

Przelewy w Boże Ciało. Jak pracują banki? Kiedy dojdzie przelew?

30 maja, czwartek jest dniem ustawowo wolnym od pracy. Czy system rozliczeniowy Elixir będzie wówczas dostępny? Kiedy najlepiej wysałć przelew, aby doszedł na czas? 

PIT 2024. Koszty uzyskania przychodów (pracownicze), zwykłe, podwyższone, autorskie - kwoty, limity, oświadczenia, praca zdalna

Jakie koszty mogą odliczać pracownicy w 2024 roku? Jakie są koszty zwykłe, a jakie podwyższone? Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych (ustawa o PIT) nie daje prawa (co do zasady) pracownikom odliczać od przychodów uzyskanych z tytułu umowy o pracę faktycznie poniesionych kosztów. Pracownicy mają jedynie koszty zryczałtowane w zależności od liczby zawartych umów o pracę i tego, czy pracownik mieszka w miejscowości, której znajduje się zakład pracy, czy w innej miejscowości. Jednak w rozliczeniu rocznym pracownicy mogą uwzględnić faktyczne wydatki na dojazdy do pracy udokumentowane wyłącznie imiennymi biletami okresowymi.

REKLAMA