REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Przekazanie udziałów w spółce powiernikowi bez PCC

Przekazanie udziałów w spółce powiernikowi bez PCC
Przekazanie udziałów w spółce powiernikowi bez PCC
Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Można zakupić udziały w spółce z o.o. i nie wykazywać tego przed innymi udziałowcami oraz w KRS. Sposobem na to jest przekazanie udziałów tuż po zakupie powiernikowi na podstawie umowy. Przeciwko takiemu rozwiązaniu nie ma nic fiskus, mimo że operacja jest zwolniona z podatku od czynności cywilnoprawnych.

Ustawa o podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC) ma odmienną konstrukcję od przepisów o podatku dochodowym. Te ostatnie mówią, że każdy dochód uzyskany podlega opodatkowaniu, o ile w ustawie nie przewidziano dlań zwolnienia. Tymczasem podatek od czynności cywilnoprawnych nakładany jest tylko na te umowy, które zostały w przepisach wymienione. Inne rodzaje porozumień, ze względu na brak opisu w prawie nazywane umowami nienazwanymi, są wolne od PCC.

Autopromocja

Bez konieczności wprowadzania zmian w KRS

Takich umów nienazwanych jest sporo. Niedawno opisywaliśmy przypadek interpretacji, w której przedsiębiorca zamierzał stworzyć z inna osobą spółkę cichą (która daje jedynie udział w zyskach i możliwość kontrolowania poczynań firmy bez prawa głosu, udziału w majątku itd.). Umowa spółki cichej została przez fiskusa uznana za dozwoloną, a że nie występuje w przepisach, nie jest także objęta podatkiem.

Innym ciekawym przykładem umowy nienazwanej jest umowa o powiernictwo. Przedsiębiorca w roku 2012 odkupił od osoby fizycznej udziały w spółce z o.o. i natychmiast zawarł z nim umowę o powiernictwo, na mocy której udziały ponownie zostały przeniesione na sprzedającego.

Teraz przedsiębiorca zamierza odebrać udziały od powiernika. Jak wynika z wniosku o interpretację podatkową, kiedy to nastąpi, przedsiębiorca ujawni się jako właściciel w księdze udziałów i w Krajowym Rejestrze Sądowym. A więc umowa powiernictwa okazuje się sposobem na to, aby mimo nabycia części czy całości spółki, nie ujawniać informacji o tym na zewnątrz (poza aktem notarialnym, na mocy którego doszło do zakupu udziałów i w którym znalazła się także umowa powiernictwa).

Prawie jak zlecenie

Przedsiębiorca, który dokonał tej operacji, zwrócił się do izby skarbowej z pytaniem, czy od odzyskania udziałów na mocy umowy będzie musiał zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnych. Jego stanowisko, jakie przedstawił we wniosku, zakładało, że podatek nie jest należny, bo umowa powiernictwa nie jest wymieniona w katalogu czynności cywilnoprawnych, podlegających PCC.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Izba Skarbowa w Katowicach w wykładni z 19 kwietnia 2016 r. (sygnatura IBPB-2-1/4514-99/16/DP) przyznała rację przedsiębiorcy. Urzędnicy potwierdzili, że umowy, które nie zostały wymienione w ustawie, nie są objęte podatkiem. Fiskus potwierdził też , że umowę powiernictwa można zawrzeć, gdyż w kodeksie cywilnym zostało zapisane prawo stron do swobodnego kształtowania umów.

Urzędnicy uznali, że opisana przez przedsiębiorca konstrukcja najbliższa jest umowie zlecenia, na mocy której „przyjmujący zlecenie zobowiązuje się do dokonania określonej czynności prawnej dla dającego zlecenie”.

Warto zaznaczyć, że to badanie podobieństwa umowy powiernictwa ma na celu sprawdzenie, czy pod inną nazwą nie kryje się przypadkiem czynność prawna identyczna co do skutków prawnych jak jedna z umów wskazanych w ustawie o PCC. Skoro najbliższe powiernictwa jest zlecenie, które również nie jest wskazana w ustawie, to nie ma przeszkód, aby potwierdzić zwolnienie powiernictwa z podatku.

Marek Siudaj, Tax Care

Autopromocja

REKLAMA

Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Krajowy Plan Odbudowy w Polsce w 2024 roku. Wyścig z czasem po 60 miliardów euro

  Zeszłotygodniowe informacje dotyczące odblokowania funduszy europejskich są optymistyczne – kierunek działań przyjęty przez polski rząd może liczyć na przychylność UE. Pamiętajmy jednak, że deklaracje te nie oznaczają, że środki na wspieranie reform i inwestycji zostaną nam „automatycznie” udostępnione - pisze Łukasz Kościjańczuk, partner w CRIDO.

  Czy laptop i wynajęte mieszkanie pracownika zagranicznej firmy to już zakład w Polsce?

  Pracownicy wykonujący pracę poza miejscem siedziby pracodawcy (lub innym miejscem określonym w umowie o pracę) mogą generować szereg konsekwencji podatkowych, zarówno dla pracownika, jak i dla pracodawcy, szczególnie gdy w grę wchodzi praca poza Polską, lub w Polsce, ale dla pracodawcy z innego kraju - pisze Dr Adam Barcikowski – Manager w Nexia Advcero.

  Niższy VAT od 1 kwietnia 2024 r. Stawka 8% dla usług kosmetycznych, manicure i pedicure

  Ministerstwo Finansów przygotowało już projekt rozporządzenia, które obniży od 1 kwietnia 2024 r. - z 23% do 8% – stawkę VAT na określone usługi kosmetyczne.

  Czas na reformę Unijnego Kodeksu Celnego

  Reforma (projektu) nowego Unijnego Kodeksu Celnego po konsultacjach społecznych. Od 2027 roku przewidywane jest wejście w życie nowego UKC. Będą to zmiany rewolucyjne w wielu aspektach, dziś obowiązujących przepisów prawa celnego. Wiarygodni przedsiębiorcy mają mieć znaczne uproszczenia oraz mamy przejść na „inteligentne” odprawy celne ze zwiększonym monitoringiem systemów informatycznych.

  Twój e-PIT wspólnie z małżonkiem

  Usługa Twój e-PIT umożliwia złożenie rocznego PIT wspólnie z małżonkiem. Kiedy jest to możliwe? Jakie działania należny wykonać?

  PGNiG obniża ceny gazu dla gospodarstw domowych. Ale nadal ponad 90 zł/MWh drożej od ceny zamrożonej do połowy 2024 roku

  W czwartek 29 lutego 2024 r. Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził obniżenie o 8,3 proc. (do 290,97 zł/MWh) zatwierdzonej w grudniu 2023 r. i obowiązującej w 2024 r. taryfy na sprzedaż gazu dla gospodarstw domowych i innych tzw. odbiorców uprawnionych przez spółkę PGNiG Obrót Detaliczny. Ale do 30 czerwca 2024 r. cena netto gazu dla odbiorców uprawnionych (w tym odbiorców w gospodarstwach domowych) została zamrożona na poziomie 200,17 zł/MWh.

  Ujednolicenie sprawozdań finansowych komitetów wyborczych. Jest projekt rozporządzenia w tej sprawie

  Ustawodawca przygotował projekt rozporządzenia w sprawie łącznego sprawozdania finansowego komitetu wyborczego, który zarejestrował kandydata na wójta, burmistrza, prezydenta miasta oraz listę kandydatów na radnych. Jakie rozwiązania znalazły się w projekcie?

  Tabela kursów średnich NBP z 29 lutego 2024 roku [nr 043/A/NBP/2024]

  Tabela kursów średnich waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona przez NBP 29 lutego 2024 roku - nr 043/A/NBP/2024. Jaki dziś kurs euro? Jakie zmiany w kursach walut?

  Czy w ramach ulgi rehabilitacyjnej można odliczyć remont łazienki?

  Ulga rehabilitacyjna a remont łazienki. Czy możliwe jest odliczenie w ramach ulgi rehabilitacyjnej kosztów remontu, adaptacji  i wyposażenia łazienki dla osoby z orzeczeniem o niepełnosprawności?

  Księgowy na urlopie. Jak utrzymać płynność obsługi księgowej w firmie?

  Gdy księgowy udaje się na urlop, firma stoi przed wyzwaniem związanym nie tylko ze zorganizowaniem zastępstwa, ale również z utrzymaniem płynności obsługi księgowej. Podpowiadamy, jak przygotować firmę na taką sytuację.

  REKLAMA