Cash pooling bez podatku od czynności cywilnoprawnych
REKLAMA
REKLAMA
Tak zinterpretował przepisy Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z 3 czerwca 2016 r. nr IBPB-2-1/4514-191/16/DP.
REKLAMA
Sprawa dotyczyła spółki należącej do grypy kapitałowej, która planuje przystąpienie do usługi cash poolingu rzeczywistego oferowanej przez bank. Usługa będzie realizowana w oparciu o umowę, która zostanie zawarta pomiędzy bankiem a uczestnikami. Zgodnie z treścią umowy, jeden z uczestników zostanie wybrany na tzw. Agenta. W celu wykonania usługi rzeczywistego cash poolingu Bank udzieli Uczestnikom, na warunkach określonych w Umowie limitów dziennych, tj. kwot, do których łącznie dyspozycje Uczestników dotyczące Rachunków (w tym także Rachunku Agenta) będą mogły być realizowane przez Bank w przypadku braku środków dostępnych na tych poszczególnych rachunkach. Ponadto, Bank będzie mógł udzielić Agentowi, na warunkach określonych w odrębnej umowie, kredytu w rachunku bieżącym. Bank na podstawie dyspozycji Uczestników, będzie mógł naliczać odsetki należne między Uczestnikami z tytułu wzajemnych zobowiązań powstałych wskutek wdrożenia rozważanej usługi cash poolingu rzeczywistego.
Na tym tle spółka zwróciła się do organu podatkowego z wnioskiem o interpretację, w którym zapytała, czy usługa cash poolingu świadczona w takim kształcie przez Bank, której usługobiorcą będzie spółka, będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.
Polecamy: Klauzula przeciw unikaniu opodatkowania – praktyczny poradnik
REKLAMA
Prezentując własne stanowisko spółka wskazała, że usługa cash poolingu nie będzie po stronie agenta podlegała opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych, jako że nie mieści się ona w katalogu czynności podlegających opodatkowaniu tym podatkiem, zdefiniowanym w art. 1 ustawy o PCC.
Organ uznał to stanowisko za prawidłowe. w uzasadnieniu stwierdził, że skoro zawarcie umowy cash poolingu nie zostało wymienione w ustawowym katalogu czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem PCC a czynności tego typu nie można zakwalifikować, np. jako umowy pożyczki czy też innej czynności tym katalogiem objętej, to tym samym – z powyższych przyczyn – czynności dokonywane w ramach umowy cash poolingu dotyczące zarządzania wspólną płynnością finansową nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Nie mieszczą się bowiem w katalogu czynności ściśle wymienionych jako podlegające opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat