reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Podatki osobiste > PCC > Rozwiązanie umowy dożywocia bez podatku od czynności cywilnoprawnych

Rozwiązanie umowy dożywocia bez podatku od czynności cywilnoprawnych

Czynność prawna polegająca na rozwiązaniu umowy dożywocia oraz zwrotnym przeniesieniu własności nieruchomości na dożywotnika, jako nie wymieniona w art. 1 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, nie podlega opodatkowaniu tym podatkiem. Natomiast opodatkowane PCC jest zawarcie umowy dożywocia. Taką wykładnię zaprezentował Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w indywidualnej interpretacji podatkowej z 13 lipca 2017 r.

Umowa dożywocia

Umowa dożywocia, to najprościej mówiąc zobowiązanie polegające na przeniesieniu własności nieruchomości w zamian za dożywotnie utrzymanie. Podmiotami umowy są Nabywca, czyli osoba, która w zamian za otrzymane korzyści majątkowe, powinna przyjąć Zbywcę jako domownika i zapewnić mu odpowiednią opiekę oraz Dożywotnik, a więc osoba przenosząca własność nieruchomości. Przepisy regulujące umowę dożywocia zawarte są w art. 908-916 kodeksu cywilnego (k.c.). Zgodnie z treścią art. 913 k.c., taką umowę można rozwiązać na wniosek nabywcy lub zobowiązanego.

Rozwiązanie umowy dożywocia

W przypadku, gdy strony umowy dożywocia zdecydują się na jej rozwiązanie, sytuacja prawna powraca do stanu pierwotnego, tzn. Zbywca ponownie staje się właścicielem nieruchomości, natomiast Nabywca zostaje zwolniony z obowiązku wynikającego z art. 908 k.c. Należy jednak pamiętać, że rozwiązanie takiej umowy oraz zwrotne przeniesienie własności nieruchomości powinno być objęte aktem notarialnym.

Sprawdź: INFORLEX SUPERPREMIUM

Skutki podatkowe rozwiązania umowy dożywocia. Czy jesteśmy zobowiązani do zapłaty PCC?

W świetle obowiązujących przepisów prawnych, nie jesteśmy zobowiązani do takiej opłaty, ponieważ rozwiązanie umowy dożywocia nie jest czynnością, która podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych (PCC).

Przepis art. 1 ust. 1 ustawy o PCC zawiera zamknięty katalog czynności podlegających temu podatkowi.

Do czynności podlegających opodatkowaniu PCC należą:

1. Umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych,
2. Umowy pożyczki pieniędzy lub rzeczy oznaczonych tylko co do gatunku,
3. Umowy darowizny - w części dotyczącej przejęcia przez obdarowanego długów i ciężarów albo zobowiązań darczyńcy,
4. Umowy dożywocia,
5. Umowy o dział spadku oraz umowy o zniesienie współwłasności - w części dotyczącej spłat lub dopłat,
6. Ustanowienie hipoteki,
7. Ustanowienie odpłatnego użytkowania, w tym nieprawidłowego oraz odpłatnej służebności,
8. Umowy depozytu nieprawidłowego,
9. Umowy spółki;

Zdaniem Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej wymienienie w tym katalogu umowy dożywocia wskazuje na opodatkowanie PCC jedynie czynności zawarcia tej umowy.

Wprowadzając zamknięty katalog czynności opodatkowanych, ustawodawca wyłączył od opodatkowania PCC wszystkie inne czynności, które (mimo ewentualnych podobieństw) nie zostały wyraźnie wskazane w powyższym przepisie. Oznacza to, że czynności wywołujące nawet takie same skutki prawne lub gospodarcze - nie będą podlegały opodatkowaniu PCC, jeżeli nie znajdują się we wskazanym katalogu.

Dlatego też i rozwiązanie umowy dożywocia nie jest opodatkowane podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Źródło: indywidualna interpretacja podatkowa Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 13 lipca 2017 r. (0111-KDIB4.4014.151.2017.1.PB).

Joanna Ostrowska

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Paulina Łukaszyk

Radca Prawny Paulina Łukaszyk specjalizuje się w problematyce gospodarki nieruchomościami, postępowań egzekucyjnych oraz prawa cywilnego. Na co dzień zajmuje się sprawami branży wodociągowo-kanalizacyjnej, aspektami prawnymi funkcjonowania wspólnot mieszkaniowych oraz ochroną danych osobowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama