REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Stypendia dla wybitnych młodych naukowców są zwolnione z PIT

PwC Studio
Serwis prawno-podatkowy PwC
stypendia dla wybitnych; zwolnienia z PIT
stypendia dla wybitnych; zwolnienia z PIT
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Stypendia przyznawane przez Ministra Nauki z puli stypendiów dla wybitnych młodych naukowców, są objęte całkowitym zwolnieniem podatkowym, wynikającym z art. 21 ust. 1 pkt 39 ustawy o PIT.

Dotyczy to także tych stypendiów dla wybitnych młodych naukowców, które były przyznawane przed 11 października 2012 r., kiedy wszelkie wątpliwości zostały usunięte dzięki wydaniu regulaminu, zatwierdzonego przez Ministra Nauki.

Autopromocja

Powyższe stwierdzenia to zasadnicze tezy wynikające z ustnego uzasadnienia wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z 27 listopada 2012 r. (sygn. I SA/Kr 1255/12).

Stypendia – czy są opodatkowane?

Prestiż i podatki

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Sprawa dotyczyła krakowskiego naukowca, który uzyskał stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego, przyznawane z puli stypendiów dla wybitnych młodych naukowców. Jest to jedno z najbardziej prestiżowych stypendiów naukowych w Polsce.

Minister przyznaje to stypendium na podstawie art. 5 pkt 11 oraz art. 28 ust. 2 i ust. 5 ustawy o finansowaniu nauki. Ponadto, kryteria i tryb jego przyznawania zostały uregulowane w rozporządzeniu tegoż Ministra, wydanym 9 września 2010 r. na podstawie upoważnienia zawartego w art. 28 ust. 6 tej samej ustawy.

Naukowiec zastanawiał się, czy stypendium, o którym była mowa powyżej, jest objęte całkowitym zwolnieniem podatkowym, wskazanym w art. 21 ust. 1 pkt 39 ustawy o PIT.

Przepis ten stanowi, że wolne od podatku dochodowego są różne stypendia otrzymywane na podstawie przepisów o stopniach naukowych i Prawa o szkolnictwie wyższym, a także „inne stypendia naukowe i za wyniki w nauce, których zasady przyznawania zostały zatwierdzone przez ministra właściwego do spraw szkolnictwa wyższego po zasięgnięciu opinii Rady Głównej Nauki i Szkolnictwa Wyższego (…)”.

Które stypendia są zwolnione z PIT

Warunek dla „innych stypendiów”

Z brzmienia tego przepisu wynika, że może być on stosowany do stypendiów dla wybitnych młodych naukowców, o ile byłyby to stypendia mieszczące się w kategorii „innych stypendiów” wspomnianych w zacytowanym fragmencie.

Oznacza to, że musi być spełniony warunek polegający na tym, że zasady przyznawania stypendium mają być „zatwierdzone przez ministra właściwego do spraw szkolnictwa wyższego po zasięgnięciu opinii Rady Głównej Nauki i Szkolnictwa Wyższego".

Ten właśnie warunek stał się osią sporu między naukowcem i organami podatkowymi. Na początku naukowiec złożył wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej do właściwego dyrektora IS.

We wniosku prosił o potwierdzenie stanowiska, wedle którego stypendia dla wybitnych młodych naukowców mieszczą się w kategorii „innych stypendiów” wskazanych w art. 21 ust. 1 pkt 39 ustawy o PIT i są objęte zwolnieniem podatkowym, jakie wynika z tego przepisu.

Dyrektor IS wydał interpretację, w której uznał, że stanowisko naukowca jest nieprawidłowe, zaś zwolnienie, o którym tutaj mowa – nie przysługuje.

Od 2011 roku zmiany w zwolnieniach stypendiów od podatku dochodowego

Uzasadniając rozstrzygnięcie, dyrektor stwierdził że zasady przyznawania stypendiów dla wybitnych młodych naukowców nie zostały ustanowione w trybie wskazanym w kluczowym dla sprawy przepisie.

Innymi słowy, nie zostały – jak tego chce art. 21 ust. 1 pkt 39 ustawy o PIT – „zatwierdzone przez ministra właściwego do spraw szkolnictwa wyższego po zasięgnięciu opinii Rady Głównej Nauki i Szkolnictwa Wyższego".

Nie litera, ale funkcja

Naukowiec nie zgodził się z takim ujęciem sprawy i złożył wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a następnie wniósł skargę do WSA w Krakowie. W jednym i drugim piśmie argumentował, że przy interpretowaniu warunku wskazanego w art. 21 ust. 1 pkt 39 nie można się ograniczać do wąskiej interpretacji językowej. Trzeba wziąć pod uwagę jego cel.

Ten zaś był taki, że ustawodawca wziął pod ochronę stypendia przyznawane na rzetelnych zasadach; rzetelnych, a więc takich, które zostały ustanowione pod kontrolą Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Nowe stypendia będą wolne od podatku

Podatnik zgadzał się przy tym, że – ściśle rzecz ujmując – zasady przyznawania stypendiów, o których tutaj mowa, nie zostały „zatwierdzone” przez ministra „po zasięgnięciu opinii” odpowiedniej rady. Uważał jednak, że tryb przyjmowania tych zasad był wystarczająco oficjalny, by uznać, że przyznane w ten sposób stypendia są objęte zwolnieniem.

Przypomnijmy, że zasady te zostały ustanowione w rozporządzeniu Ministra NiSW na podstawie upoważnienia ustawowego. Co więcej, sam Minister – na podstawie określonych przez siebie zasad – musiał wydać decyzję o przyznaniu stypendium.

Wydaje się w przy tym, że ustanowienie zasad, to coś więcej niż ich zatwierdzenie, a więc warunek właściwego zatwierdzenia można uznać za spełniony. Dlatego, do pełnego trybu wskazanego w przepisie podatkowym, brakuje tylko zasięgnięcia opinii Rady Głównej Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Podatnik uważał jednak, że to nie wyklucza stosowania art. 21 ust. 1 pkt 39 ustawy o PIT, biorąc pod uwagę cel tego przepisu.

Sądy zgadzają się z podatnikami

Po rozpatrzeniu skargi, WSA zgodził się ze skarżącym naukowcem i uchylił interpretację indywidualną, wydaną przez dyrektora IS.

Stypendium zwolnione z PIT

W ustnym uzasadnieniu stwierdził, że – w tej konkretnej sprawie – trzeba odejść od wąskiej wykładni językowej i wziąć pod uwagę cel regulacji. W sytuacji, gdy minister ustanawia kryteria i tryb przyznawania stypendiów w drodze prawidłowego rozporządzenia wykonawczego, trzeba uznać, że sprawa została uregulowana należycie – pod wystarczającą kontrolą właściwego organu państwowego.

 Dlatego takie stypendia mogą być objęte zwolnieniem podatkowym, określonym w art. 21 ust. 1 pkt 39 ustawy o PIT.

Dodajmy, że wyrok WSA jest potwierdzeniem linii orzecznictwa, jaka obecnie dominuje w kwestii stypendiów dla wybitnych młodych naukowców. Ta linia znalazła niedawno aprobatę Naczelnego Sądu Administracyjnego w wyroku z 29 czerwca 2012 r. (sygn. II FSK 2617/10).

Uchylanie wątpliwości

Niezależnie od tego, minister nauki postanowiła uchylić wszelkie wątpliwości i dlatego doprowadziła do wydania dodatkowego regulaminu przyznawania stypendiów dla wybitnych młodych naukowców. Regulamin został zatwierdzony 11 października 2012 r. – w takim trybie, jaki odpowiada wąskiej, literalnej interpretacji art. 21 ust. 1 pkt 39, stosowanej przez organy podatkowe.

Jak rozliczyć w PIT zagraniczne staże i stypendia

Dlatego stypendia dla wybitnych młodych naukowców przyznawane po tej dacie nie powinny wywoływać żadnych sporów podatkowych. Jeśli chodzi o stypendia przyznane wcześniej, trzeba liczyć na to, że organy podatkowe dostosują praktykę fiskalną do korzystnego orzecznictwa sądowego.

Piotr Kaim, doradca podatkowy

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Podatek od kryptowalut 2024. Jak rozliczyć?

Kiedy należy zapłacić podatek, a kiedy kryptowaluty pozostają neutralne podatkowo? Co podlega opodatkowaniu? Jaki PIT trzeba złożyć?

KSeF dopiero od 2026 roku. Minister Finansów podał dwie daty wdrożenia dla dwóch grup podatników

Na konferencji prasowej w dniu 26 kwietnia 2024 r. minister finansów Andrzej Domański podał dwie daty planowanego wdrożenia obowiązkowego modelu KSeF. Od 1 lutego 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować przedsiębiorcy, których wartość sprzedaży w poprzednim roku podatkowym przekroczyła 200 mln zł. Natomiast od 1 kwietnia 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować pozostali podatnicy VAT.

KSeF z dużym poślizgiem. Przedsiębiorcy i cała branża księgowa to odczują. Jak?

Decyzja ministerstwa o przesunięciu KSeF o prawie 2 lata jest niekorzystna z punktu widzenia polskich firm. Znacznie opóźni rewolucję cyfrową i wzrost konkurencyjności krajowych przedsiębiorców. Wymagać będzie także poniesienia dodatkowych kosztów przez firmy, które już zainwestowały w odpowiednie technologie i przeszkolenie personelu. Wielu dostawców oprogramowania do fakturowania i prowadzenia księgowości może zostać zmuszonych do ponownej integracji systemów. Taką opinię wyraził Rafał Strzelecki, CEO CashDirector S.A.

Kto nie poniesie kary za brak złożenia PIT-a do 30 kwietnia?

Ministerstwo Finansów informuje, że do 30 kwietnia 2024 r. podatnicy mogą zweryfikować i zmodyfikować lub zatwierdzić swoje rozliczenia w usłudze Twój e-PIT. Jeżeli podatnik nie złoży samodzielnie zeznania PIT-37 i PIT-38 za 2023 r., to z upływem 30 kwietnia zostanie ono automatycznie zaakceptowane przez system. Dzięki temu PIT będzie złożony w terminie nawet jeżeli podatnik nie podejmie żadnych działań. Ale dotyczy to tylko tych dwóch zeznań. Pozostałe PIT-y trzeba złożyć samodzielnie najpóźniej we wtorek 30 kwietnia 2024 r. Tego dnia urzędy skarbowe będą czynne do godz. 18:00.

Ekonomiczne „odkrycia” na temat WIBOR-u [polemika]

Z uwagą zapoznaliśmy się z artykułem Pana K. Szymańskiego „Kwestionowanie kredytów opartych o WIBOR, jakie argumenty można podnieść przed sądem?”, opublikowanym 16 kwietnia 2024 r. na portalu Infor.pl. Autor, jako analityk rynków finansowych, dokonuje przełomowego „odkrycia” – stwierdza niereprezentatywność WIBOR-u oraz jego spekulacyjny charakter. Jest to jeden z całej serii artykułów ekonomistów (zarówno K. Szymańskiego, jak i innych), którzy działając ramię w ramię z kancelariami prawnymi starają się stworzyć iluzję, że działający od 30 lat wskaźnik referencyjny nie działa prawidłowo, a jego stosowanie w umowach to efekt zmowy banków, której celem jest osiągnięcie nieuzasadnionych zysków kosztem konsumentów. Do tego spisku, jak rozumiemy, dołączyli KNF, UOKiK i sądy, które to instytucje jednoznacznie potwierdzają prawidłowość WIBOR-u.

Przedsiębiorca uiści podatek tylko gdy klient mu zapłaci. Tak będzie działał kasowy PIT. Od kiedy? Pod jakimi warunkami?

Resort finansów przygotował właśnie projekt nowelizacji ustawy o PIT oraz ustawy o ryczałcie ewidencjonowanym. Celem tej zmiany jest wprowadzenie od 2025 roku kasowej metody rozliczania podatku dochodowego, polegającej na tym, że przychód- podatkowy będzie powstawał w dacie zapłaty za fakturę. Z metody kasowej będą mogli korzystać przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają działalność oraz ci, których przychody z działalności gospodarczej w roku poprzednim nie przekraczały 250 tys. euro.

Minister Domański o przyszłości KSeF. Nowe daty uruchomienia zostały wyznaczone

Minister finansów Andrzej Domański wypowiedział się dziś o audycie Krajowego Systemu e-Faktur i przyszłości KSeF. Zmiany legislacyjne w KSeF to będzie proces podzielony na dwa etapy.

Panele fotowoltaiczne - obowiązek podatkowy w akcyzie [część 2]

W katalogu czynności podlegających opodatkowaniu akcyzą znajduje się również przypadek konsumpcji. Chodzi tutaj o zużycie energii elektrycznej przez podmiot posiadający koncesję jak i przez podmiot, który koncesji nie posiada, ale zużywa wytworzoną przez siebie energię elektryczną.

KSeF dopiero od 2026 roku. Minister Finansów podał dwie daty wdrożenia dla dwóch grup podatników

Na konferencji prasowej w dniu 26 kwietnia 2024 r. minister finansów Andrzej Domański podał dwie daty planowanego wdrożenia obowiązkowego modelu KSeF. Od 1 lutego 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować przedsiębiorcy, których wartość sprzedaży w poprzednim roku podatkowym przekroczyła 200 mln zł. Natomiast od 1 kwietnia 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować pozostali podatnicy VAT.

Globalny podatek minimalny - zasady GloBE również w Polsce. Przedsiębiorstwa będą musiały dostosować swoje procedury rachunkowe i podatkowe

System globalnego podatku minimalnego (zasad GloBE) zawita do Polski. Przedsiębiorstwa będą musiały dostosować swoje procedury wewnętrzne, w szczególności dotyczące gromadzenia informacji rachunkowych i podatkowych.

REKLAMA