REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Stypendia dla wybitnych młodych naukowców są zwolnione z PIT

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
PwC Studio
Serwis prawno-podatkowy PwC
stypendia dla wybitnych; zwolnienia z PIT
stypendia dla wybitnych; zwolnienia z PIT
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Stypendia przyznawane przez Ministra Nauki z puli stypendiów dla wybitnych młodych naukowców, są objęte całkowitym zwolnieniem podatkowym, wynikającym z art. 21 ust. 1 pkt 39 ustawy o PIT.

Dotyczy to także tych stypendiów dla wybitnych młodych naukowców, które były przyznawane przed 11 października 2012 r., kiedy wszelkie wątpliwości zostały usunięte dzięki wydaniu regulaminu, zatwierdzonego przez Ministra Nauki.

REKLAMA

Autopromocja

Powyższe stwierdzenia to zasadnicze tezy wynikające z ustnego uzasadnienia wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z 27 listopada 2012 r. (sygn. I SA/Kr 1255/12).

Stypendia – czy są opodatkowane?

Prestiż i podatki

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Sprawa dotyczyła krakowskiego naukowca, który uzyskał stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego, przyznawane z puli stypendiów dla wybitnych młodych naukowców. Jest to jedno z najbardziej prestiżowych stypendiów naukowych w Polsce.

Minister przyznaje to stypendium na podstawie art. 5 pkt 11 oraz art. 28 ust. 2 i ust. 5 ustawy o finansowaniu nauki. Ponadto, kryteria i tryb jego przyznawania zostały uregulowane w rozporządzeniu tegoż Ministra, wydanym 9 września 2010 r. na podstawie upoważnienia zawartego w art. 28 ust. 6 tej samej ustawy.

Naukowiec zastanawiał się, czy stypendium, o którym była mowa powyżej, jest objęte całkowitym zwolnieniem podatkowym, wskazanym w art. 21 ust. 1 pkt 39 ustawy o PIT.

Przepis ten stanowi, że wolne od podatku dochodowego są różne stypendia otrzymywane na podstawie przepisów o stopniach naukowych i Prawa o szkolnictwie wyższym, a także „inne stypendia naukowe i za wyniki w nauce, których zasady przyznawania zostały zatwierdzone przez ministra właściwego do spraw szkolnictwa wyższego po zasięgnięciu opinii Rady Głównej Nauki i Szkolnictwa Wyższego (…)”.

Które stypendia są zwolnione z PIT

Warunek dla „innych stypendiów”

Z brzmienia tego przepisu wynika, że może być on stosowany do stypendiów dla wybitnych młodych naukowców, o ile byłyby to stypendia mieszczące się w kategorii „innych stypendiów” wspomnianych w zacytowanym fragmencie.

REKLAMA

Oznacza to, że musi być spełniony warunek polegający na tym, że zasady przyznawania stypendium mają być „zatwierdzone przez ministra właściwego do spraw szkolnictwa wyższego po zasięgnięciu opinii Rady Głównej Nauki i Szkolnictwa Wyższego".

Ten właśnie warunek stał się osią sporu między naukowcem i organami podatkowymi. Na początku naukowiec złożył wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej do właściwego dyrektora IS.

We wniosku prosił o potwierdzenie stanowiska, wedle którego stypendia dla wybitnych młodych naukowców mieszczą się w kategorii „innych stypendiów” wskazanych w art. 21 ust. 1 pkt 39 ustawy o PIT i są objęte zwolnieniem podatkowym, jakie wynika z tego przepisu.

Dyrektor IS wydał interpretację, w której uznał, że stanowisko naukowca jest nieprawidłowe, zaś zwolnienie, o którym tutaj mowa – nie przysługuje.

Od 2011 roku zmiany w zwolnieniach stypendiów od podatku dochodowego

Uzasadniając rozstrzygnięcie, dyrektor stwierdził że zasady przyznawania stypendiów dla wybitnych młodych naukowców nie zostały ustanowione w trybie wskazanym w kluczowym dla sprawy przepisie.

Innymi słowy, nie zostały – jak tego chce art. 21 ust. 1 pkt 39 ustawy o PIT – „zatwierdzone przez ministra właściwego do spraw szkolnictwa wyższego po zasięgnięciu opinii Rady Głównej Nauki i Szkolnictwa Wyższego".

Nie litera, ale funkcja

REKLAMA

Naukowiec nie zgodził się z takim ujęciem sprawy i złożył wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a następnie wniósł skargę do WSA w Krakowie. W jednym i drugim piśmie argumentował, że przy interpretowaniu warunku wskazanego w art. 21 ust. 1 pkt 39 nie można się ograniczać do wąskiej interpretacji językowej. Trzeba wziąć pod uwagę jego cel.

Ten zaś był taki, że ustawodawca wziął pod ochronę stypendia przyznawane na rzetelnych zasadach; rzetelnych, a więc takich, które zostały ustanowione pod kontrolą Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Nowe stypendia będą wolne od podatku

Podatnik zgadzał się przy tym, że – ściśle rzecz ujmując – zasady przyznawania stypendiów, o których tutaj mowa, nie zostały „zatwierdzone” przez ministra „po zasięgnięciu opinii” odpowiedniej rady. Uważał jednak, że tryb przyjmowania tych zasad był wystarczająco oficjalny, by uznać, że przyznane w ten sposób stypendia są objęte zwolnieniem.

Przypomnijmy, że zasady te zostały ustanowione w rozporządzeniu Ministra NiSW na podstawie upoważnienia ustawowego. Co więcej, sam Minister – na podstawie określonych przez siebie zasad – musiał wydać decyzję o przyznaniu stypendium.

Wydaje się w przy tym, że ustanowienie zasad, to coś więcej niż ich zatwierdzenie, a więc warunek właściwego zatwierdzenia można uznać za spełniony. Dlatego, do pełnego trybu wskazanego w przepisie podatkowym, brakuje tylko zasięgnięcia opinii Rady Głównej Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Podatnik uważał jednak, że to nie wyklucza stosowania art. 21 ust. 1 pkt 39 ustawy o PIT, biorąc pod uwagę cel tego przepisu.

Sądy zgadzają się z podatnikami

Po rozpatrzeniu skargi, WSA zgodził się ze skarżącym naukowcem i uchylił interpretację indywidualną, wydaną przez dyrektora IS.

Stypendium zwolnione z PIT

W ustnym uzasadnieniu stwierdził, że – w tej konkretnej sprawie – trzeba odejść od wąskiej wykładni językowej i wziąć pod uwagę cel regulacji. W sytuacji, gdy minister ustanawia kryteria i tryb przyznawania stypendiów w drodze prawidłowego rozporządzenia wykonawczego, trzeba uznać, że sprawa została uregulowana należycie – pod wystarczającą kontrolą właściwego organu państwowego.

 Dlatego takie stypendia mogą być objęte zwolnieniem podatkowym, określonym w art. 21 ust. 1 pkt 39 ustawy o PIT.

Dodajmy, że wyrok WSA jest potwierdzeniem linii orzecznictwa, jaka obecnie dominuje w kwestii stypendiów dla wybitnych młodych naukowców. Ta linia znalazła niedawno aprobatę Naczelnego Sądu Administracyjnego w wyroku z 29 czerwca 2012 r. (sygn. II FSK 2617/10).

Uchylanie wątpliwości

Niezależnie od tego, minister nauki postanowiła uchylić wszelkie wątpliwości i dlatego doprowadziła do wydania dodatkowego regulaminu przyznawania stypendiów dla wybitnych młodych naukowców. Regulamin został zatwierdzony 11 października 2012 r. – w takim trybie, jaki odpowiada wąskiej, literalnej interpretacji art. 21 ust. 1 pkt 39, stosowanej przez organy podatkowe.

Jak rozliczyć w PIT zagraniczne staże i stypendia

Dlatego stypendia dla wybitnych młodych naukowców przyznawane po tej dacie nie powinny wywoływać żadnych sporów podatkowych. Jeśli chodzi o stypendia przyznane wcześniej, trzeba liczyć na to, że organy podatkowe dostosują praktykę fiskalną do korzystnego orzecznictwa sądowego.

Piotr Kaim, doradca podatkowy

Zapisz się na newsletter
Chcesz uniknąć błędów? Być na czasie z najnowszymi zmianami w podatkach? Zapisz się na nasz newsletter i otrzymuj rzetelne informacje prosto na swoją skrzynkę.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak Ministerstwo Finansów liczy lukę VAT? Metodą odgórną (top – down)

Ministerstwo Finansów poinformowało w komunikacie z 22 maja 2025 r., że metoda liczenia luki VAT od lat pozostaje niezmienna a jej opis jest opublikowany na stronie resortu. Luka VAT liczona jest względem VAT w ujęciu rachunków narodowych publikowanych przez GUS, tj. w ujęciu memoriałowym, w którym dochody ujmowane są za okres od lutego do stycznia kolejnego roku. Szacunki luki VAT dla lat 2022-2023, pomimo uwzględnienia wpływu istotnych zmian systemowych (m.in. tarcze antyinflacyjne, rekompensaty energetyczne) wskazują na znaczący wzrost luki względem poprzedzających ich lat. W 2023 roku luka VAT wynosiła 13,5%. Obecne szacunki wskazują na zmniejszenie się luki VAT w Polsce w 2024 r. do 6,9%.

Księgowi obawiają się obowiązkowego KSeF-u. Czego najbardziej?

Już tylko niecały rok dzieli nas od wprowadzenia obowiązkowego KSeF-u, a mimo to – jak się okazuje – księgowi nadal czują się niepewnie. Czego obawiają się najbardziej? Kto się wyłamuje i już dzisiaj deklaruje gotowość na zmiany? fillup k24 we współpracy ze Stowarzyszeniem Księgowych w Polsce opublikowali w maju 2025 r. "Barometr nastrojów polskich księgowych 2025", w którym przedstawiciele branży wypowiedzieli się w sprawach dla nich najważniejszych. Na KSeF-ie nie pozostawiono suchej nitki.

Księgowi obawiają się obowiązkowego KSeF-u. Czego najbardziej?

Już tylko niecały rok dzieli nas od wprowadzenia obowiązkowego KSeF-u, a mimo to – jak się okazuje – księgowi nadal czują się niepewnie. Czego obawiają się najbardziej? Kto się wyłamuje i już dzisiaj deklaruje gotowość na zmiany? fillup k24 we współpracy ze Stowarzyszeniem Księgowych w Polsce opublikowali w maju 2025 r. "Barometr nastrojów polskich księgowych 2025", w którym przedstawiciele branży wypowiedzieli się w sprawach dla nich najważniejszych. Na KSeF-ie nie pozostawiono suchej nitki.

Akcja jak z filmu! Polskie służby rozbiły gang od kontrabandy za 31 milionów

Akcja dosłownie jak z filmu – zatrzymania w kilku województwach, przeszukania, graniczny pościg i papierosy warte fortunę. Gang działał w Polsce, Czechach, Słowacji i Wielkiej Brytanii. Wpadło już 29 osób, a służby przejęły blisko 5 mln sztuk nielegalnych papierosów. Śledztwo nabiera tempa – są kolejne tropy.

REKLAMA

Jak uzyskać dofinansowanie z urzędu pracy do zatrudnienia pracownika - zasady w 2025 roku

Zatrudnienie pracownika przeważnie wiążę się z dużymi kosztami. Trudno się dziwić, że przedsiębiorcy szukają oszczędności i szukają rozwiązań, aby móc zapłacić jak najmniej. Istnieją różne formy wsparcia przedsiębiorców, np. dofinansowanie na zatrudnienie pracownika z Urzędu Pracy. Jak wygląda proces ubiegania się o takie dofinansowanie? Poniżej opiszę kilka możliwych dofinansowań, o które może się starać przedsiębiorca.

KSeF już za rogiem. Tysiące firm nieprzygotowanych – cyfrowe wykluczenie może kosztować fortunę

Cyfrowy obowiązek, który może zaskoczyć wielu przedsiębiorców – od 2026 r. e-fakturowanie stanie się przymusem. Problem? Rząd uznał, że „wykluczenie cyfrowe” dotyczy wyłącznie najmniejszych firm. W praktyce zagrożeni są także starsi przedsiębiorcy, mikrofirmy bez dostępu do IT, a nawet ci, którzy nie mają stabilnego internetu. Brak przygotowania oznacza paraliż działalności, karne odsetki i utratę klientów. Czas ucieka – a system nie wybacza błędów.

ZUS: Przedsiębiorcy z niepełnosprawnościami z niższą roczną składką zdrowotną. Trzeba spełnić 4 warunki

Przedsiębiorcy, którzy mają orzeczenie o umiarkowanym lub znacznym stopniu niepełnosprawności mogą korzystać z ulgi i obniżyć roczną składkę na ubezpieczenie zdrowotne. Krzysztof Cieszyński, Regionalny Rzecznik Prasowy województwa pomorskiego wyjaśnia jakie warunki trzeba spełnić, by skorzystać z tej ulgi.

Prawa autorskie do treści biznesowych publikowanych w social mediach. Kiedy można legalnie wykorzystać zdjęcie lub wideo? Co każda firma wiedzieć powinna

W erze cyfrowej, gdzie granice między komunikacją osobistą a firmową coraz bardziej się zacierają, prawa autorskie w social mediach stają się kluczową kwestią dla każdego biznesu. Generowanie własności intelektualnej przestało być domeną wyłącznie branż kreatywnych — dziś dotyczy praktycznie każdej firmy, która promuje swoje produkty lub usługi w internecie.

REKLAMA

Zwierzęta w firmie a koszty uzyskania przychodu. Jak argumentować przed urzędem skarbowym? Interpretacje fiskusa: pies, akwarium i inne przypadki

Czy pies w firmie może być kosztem uzyskania przychodu? A akwarium – elementem budującym wizerunek? Coraz więcej przedsiębiorców zadaje sobie te pytania, zwłaszcza w czasach, gdy granica między przestrzenią zawodową a prywatną bywa płynna. Praktyka i interpretacje podatkowe pokazują, że... to zależy.

Czy będzie likwidacja JPK VAT? Prof. Modzelewski: nieoficjalnie mówi się o redukcji obowiązków

Od samego początku (można sprawdzić) byłem krytykiem wprowadzenia powszechnych „jotpeków”, czyli zmuszania ogółu podatników do systematycznego wysyłania urzędom skarbowym ich ewidencji podatkowych. Po co zaśmiecać archiwa tych organów bilionami zbędnych informacji, do których nigdy nie sięgnie i nie można ich racjonalnie zinterpretować?

REKLAMA