| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Podatki osobiste > PIT > Zmniejszenie udziału – wspólnik ma przychód w PIT

Zmniejszenie udziału – wspólnik ma przychód w PIT

Do jakiego źródła przychodów należy zaliczyć przychód uzyskany w związku ze zwrotem wkładu dokonanego na skutek zmniejszenia udziału kapitałowego wspólnika spółki osobowej?

Odpowiedź KIP:

Przychód uzyskany przez wspólnika spółki osobowej w związku ze zmniejszeniem udziału kapitałowego w tej spółce (ale nie związany z wystąpieniem ze spółki osobowej) zaliczany jest do przychodów, o których mowa w art. 18 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2012 r. poz. 361, z późn. zm.), zwanej dalej „ustawą o PIT”, tj. do praw majątkowych.

Przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie definiują pojęcia „prawa majątkowe”.

Z kolei art. 18 ustawy o PIT stanowi, iż za przychód z praw majątkowych uważa się w szczególności przychody z praw autorskich i praw pokrewnych w rozumieniu odrębnych przepisów, praw do projektów wynalazczych, praw do topografii układów scalonych, znaków towarowych i wzorów zdobniczych, w tym również z odpłatnego zbycia tych praw.

Firma zwraca pracownikowi wydatki z podróży służbowej - skutki w PIT

Podróże służbowe 2013 / 2014

Sprzedaż wierzytelności - opodatkowanie VAT

Wymieniony w tym przepisie katalog przychodów zaliczanych do tego źródła, nie ma charakteru wyczerpującego, o czym świadczy przede wszystkim użyty zwrot „w szczególności”.

Tak więc nie ma przeszkód aby przepisem tym objąć także inne przychody, które zostały uzyskane z tytułu posiadania praw majątkowych, o ile z przepisów nie wynika, że są zaliczane do innego źródła przychodów.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

GSW Legal Grabarek, Szalc i Wspólnicy Sp.k.

Warszawska kancelaria prawna założona w 2011 roku, będąca członkiem międzynarodowej firmy prawniczej GRATA International.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »