REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kwestie podatkowe dotyczące osób pozostających w konkubinacie

Klaudia Pastuszko
Kwestie podatkowe dotyczące osób pozostających w konkubinacie
Kwestie podatkowe dotyczące osób pozostających w konkubinacie
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Coraz więcej par w miejsce instytucji małżeństwa decyduje się na pozostawanie w związku partnerskim, prowadzenie w ten sposób wspólnego gospodarstwa i wychowywanie dzieci. Jakie skutki podatkowe niesie ze sobą związek partnerski?

Podatek dochodowy

Konkubenci pozostający w związku nieformalnym nie mają możliwości złożenia wspólnej deklaracji podatkowej oraz rozliczenia w sposób łączny swoich dochodów, nawet jeżeli wspólnie prowadzą oni gospodarstwo domowe. Taka ewentualność przewidywana jest jedynie dla par pozostających w związku małżeńskim przez cały rok podatkowy, jeśli zachowana została wspólność majątkowa. Osoby pozostające w związku nieformalnym nie mają możliwości skorzystania z preferencji podatkowej przydatnej szczególnie wtedy, gdy istnieje duża dysproporcja między zarobkami partnerów bądź jedno spośród nich nie osiąga żadnych dochodów.

Autopromocja

Konkubinat uniemożliwia również skorzystanie z preferencji podatkowych przynależnych rodzicom, którzy samotnie wychowują dzieci. Preferencja ta bowiem nie jest zależna od stanu cywilnego wnioskującego. Przesłanką do przyznania możliwości rozliczania dochodów na preferencyjnych warunkach jest, idąc za orzeczeniem Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 30 czerwca 2009 r., sygn. II FSK 279/08, jest wychowywanie dziecka samotnie, bez udziału innych osób: „uzasadnienie wprowadzenia tej ulgi (wykładnia celowościowa) świadczy wyraźnie o tym, iż ustawodawca kierował ją tylko do osób, które samotnie troszczą się o codzienne zaspokajanie potrzeb dziecka, nie zaś do każdego rodzica, który ma władzę rodzicielską i jednocześnie jest stanu wolnego”.

Ostatecznie więc osoby będące w związku nieformalnym, zamieszkujące wspólnie i wspólnie wychowujące dziecko nie mogą skorzystać z owej ulgi. Warto jednak zauważyć, iż jeśli osoba pozostawała w konkubinacie jedynie przez część roku podatkowego, powinna ona zachować prawo do preferencji podatkowej.

Podatek od spadków i darowizn

Pozostawanie w związku partnerskim nie rodzi żadnych ulg, zwolnień czy preferencji podatkowych na gruncie podatku od spadków i darowizn. Przy nieodpłatnym przekazaniu sobie majątku bądź jego składników konkubenci obciążeni są najwyższą stawką podatkową. Dotyczy to wszelkiego, każdorazowego przeniesienia praw pod każdym tytułem darmym, jak na przykład zapis zwykły czy windykacyjny, nieodpłatne zniesienie współwłasności. Jest to o tyle niekorzystny przepis, iż kwota podatku obliczana jest przy pomocy podporządkowania nabywców do grup podatkowych na podstawie relacji, które łączą ich ze zbywcą. Konkubenci zaliczani są do osób obcych, przy czym, dla porównania, małżonkowie nie płacą żadnego podatku.

Sprawdź: INFORLEX SUPERPREMIUM

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ponadto nie przysługują im zwolnienia, które przewidywane są dla innych grup, np. dla drugiej grupy podatkowej ustawa przewiduje zwolnienie z podatku, jeśli przedmiotem darowizny są przedmioty stanowiące wyposażenie mieszkania, ubrania, bielizna, pościel.

Podatek przy pożyczce

Pożyczka opodatkowana jest podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Pożyczki udzielone między osobami pozostającymi w związku partnerskim nie mogą skorzystać ze zwolnienia przewidzianego dla pożyczek udzielanych członkom rodziny.

Jednakże z podatku zwolnione są te pożyczki, których wartość nie przekracza kwoty 500 zł. Limit ten obowiązuje przez trzy kolejne lata kalendarzowe. Wartości przekraczające powyższą kwotę podlegają opodatkowaniu stawką 2%.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
MKiŚ: Polska zapłaci 2,3 mld zł podatku od plastiku w 2024 roku

W 2024 roku Polska zapłaci 2,3 mld zł tzw. podatku od plastiku (plastic tax) - wynika z szacunków resortu klimatu i środowiska, o których poinformowała w środę wiceminister Anita Sowińska. Dodała, że z tego tytułu za ub.r. zapłacono 2 mld zł.

Dopłata do PIT-a w 2024 roku. Kogo to dotyczy? Jak sobie poradzić z wysoką dopłatą podatku?

W 2023 roku podatnicy musieli dopłacić 11,2 mld zł zaległości podatkowych za 2022 rok. W 2022 roku (w rozliczeniu za 2021 r.) ta smutna konieczność dotyczyła aż 4,9 mln podatników, a kwota dopłat wyniosła 14,9 mld. zł. W 2024 roku skala dopłat będzie mniejsza, ale dla wielu osób znalezienie kilku lub kilkunastu tysięcy złotych na rozliczenie się ze skarbówką to spory kłopot. Możliwe jest jednak wnioskowanie do Urzędu Skarbowego o rozłożenie dopłaty na raty, skorzystanie z kredytu lub (w przypadku firm) sfinansowanie zaległości przez przyspieszenie przelewów od kontrahentów.  W rozliczeniu za 2022 rok podatnicy przesłali za pomocą Twój e-PIT prawie 12 mln deklaracji, a kolejne 8 mln przez e-Deklaracje. Tylko 1,3 mln – czyli około 6% złożyli w wersji papierowej.

Ulga na ESG (ulga na zrównoważony rozwój firm) - rekomendacja Konfederacji Lewiatan i Ayming Polska dla rządu

W reakcji na nowe obowiązki firm dotyczące raportowania niefinansowego ESG, które weszły w życie na początku 2024 roku, Konfederacja Lewiatan oraz Ayming Polska zwróciły się do nowego rządu z rekomendacją wprowadzenia tzw. “Ulgi na zrównoważony rozwój”. Nowy instrument podatkowy ma na celu wsparcie firm w realizacji wytycznych Komisji Europejskiej dotyczących zrównoważonego rozwoju. Proponowane rozwiązanie miałoby pomóc przedsiębiorstwom w efektywnym dostosowaniu się do nowych standardów, jednocześnie promując ekologiczne i społecznie odpowiedzialne praktyki biznesowe.

Obniżenie z 8 proc. do 0 proc. stawki VAT dla określonych kategorii usług transportu pasażerskiego - MF analizuje potencjalne skutki zmian

Ministerstwo Finansów analizuje skutki potencjalnego obniżenia z 8 proc. do 0 proc. stawki VAT na niektóre kategorie usług transportu pasażerskiego - poinformował wiceminister finansów Jarosław Neneman.

"DGP": Zwiększa się liczba firm planujących redukcję zatrudnienia; firmy zwalniają nie tylko grupowo

Firmy zwalniają. Jakie są powody redukcji zatrudnienia? "Wzrost kosztów, spadek zamówień oraz cyfryzacja i nowe technologie to główne powody planowanych redukcji zatrudnienia" – donosi dzisiaj "Dziennik Gazeta Prawna".

Pieniądze z KPO to ogromna szansa dla przedsiębiorców. "Żeby otrzymać dotację trzeba wykonać kilkanaście bardzo precyzyjnych kroków"

Pieniądze z KPO to duży zastrzyk dla polskiej gospodarki. "To przede wszystkim ogromna szansa dla polskich przedsiębiorców. Jednak aby pozyskać unijną dotację trzeba mieć pomysł i warto wesprzeć się wiedzą oraz doświadczeniem ekspertów” – powiedział Krzysztof Fintzel z Łódzkiej Agencji Rozwoju Regionalnego.

Nowelizacja ustawy o rachunkowości podpisana. Zmiany dotyczą głównie dużych firm

Duże firmy będą miały obowiązek ujawniania informacji o zapłaconym podatku dochodowym oraz innych informacji w podziale na poszczególne kraje.

Księgowy nie uwzględnił w rozliczeniach prawie 190 faktur na samochody, czyli dlaczego warto mieć wysokie OC

Jakie ubezpieczenia OC najczęściej wybierają księgowi i księgowe? Co w ramach polisy przejmuje ubezpieczyciel? Jakie pomyłki bywają najbardziej kosztowne? 

Fundacja rodzinna nie dla spółki cywilnej

Fundacja rodzinna może przystępować jedynie do spółek prawa handlowego, które są podatnikami CIT. Natomiast spółka cywilna jest podatnikiem PIT, a nie CIT, a więc nie spełnia wskazanego kryterium. W konsekwencji nie może zostać uznana jako podmiot o podobnym charakterze do spółek prawa handlowego.

Kwestionowanie kredytów opartych o WIBOR. Jakie argumenty można podnieść przed sądem?

Niezadowoleni kredytobiorcy coraz częściej kwestionują umowy oparte o wskaźnik referencyjny WIBOR. Okazuje się, że argumentów w oparciu o które można kwestionować WIBOR w umowach kredytowych jest całkiem sporo.  

REKLAMA