REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kwestie podatkowe dotyczące osób pozostających w konkubinacie

Klaudia Pastuszko
Kwestie podatkowe dotyczące osób pozostających w konkubinacie
Kwestie podatkowe dotyczące osób pozostających w konkubinacie
Fotolia

REKLAMA

Coraz więcej par w miejsce instytucji małżeństwa decyduje się na pozostawanie w związku partnerskim, prowadzenie w ten sposób wspólnego gospodarstwa i wychowywanie dzieci. Jakie skutki podatkowe niesie ze sobą związek partnerski?

Podatek dochodowy

Konkubenci pozostający w związku nieformalnym nie mają możliwości złożenia wspólnej deklaracji podatkowej oraz rozliczenia w sposób łączny swoich dochodów, nawet jeżeli wspólnie prowadzą oni gospodarstwo domowe. Taka ewentualność przewidywana jest jedynie dla par pozostających w związku małżeńskim przez cały rok podatkowy, jeśli zachowana została wspólność majątkowa. Osoby pozostające w związku nieformalnym nie mają możliwości skorzystania z preferencji podatkowej przydatnej szczególnie wtedy, gdy istnieje duża dysproporcja między zarobkami partnerów bądź jedno spośród nich nie osiąga żadnych dochodów.

Konkubinat uniemożliwia również skorzystanie z preferencji podatkowych przynależnych rodzicom, którzy samotnie wychowują dzieci. Preferencja ta bowiem nie jest zależna od stanu cywilnego wnioskującego. Przesłanką do przyznania możliwości rozliczania dochodów na preferencyjnych warunkach jest, idąc za orzeczeniem Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 30 czerwca 2009 r., sygn. II FSK 279/08, jest wychowywanie dziecka samotnie, bez udziału innych osób: „uzasadnienie wprowadzenia tej ulgi (wykładnia celowościowa) świadczy wyraźnie o tym, iż ustawodawca kierował ją tylko do osób, które samotnie troszczą się o codzienne zaspokajanie potrzeb dziecka, nie zaś do każdego rodzica, który ma władzę rodzicielską i jednocześnie jest stanu wolnego”.

Ostatecznie więc osoby będące w związku nieformalnym, zamieszkujące wspólnie i wspólnie wychowujące dziecko nie mogą skorzystać z owej ulgi. Warto jednak zauważyć, iż jeśli osoba pozostawała w konkubinacie jedynie przez część roku podatkowego, powinna ona zachować prawo do preferencji podatkowej.

Podatek od spadków i darowizn

Pozostawanie w związku partnerskim nie rodzi żadnych ulg, zwolnień czy preferencji podatkowych na gruncie podatku od spadków i darowizn. Przy nieodpłatnym przekazaniu sobie majątku bądź jego składników konkubenci obciążeni są najwyższą stawką podatkową. Dotyczy to wszelkiego, każdorazowego przeniesienia praw pod każdym tytułem darmym, jak na przykład zapis zwykły czy windykacyjny, nieodpłatne zniesienie współwłasności. Jest to o tyle niekorzystny przepis, iż kwota podatku obliczana jest przy pomocy podporządkowania nabywców do grup podatkowych na podstawie relacji, które łączą ich ze zbywcą. Konkubenci zaliczani są do osób obcych, przy czym, dla porównania, małżonkowie nie płacą żadnego podatku.

Autopromocja

KSeF. Jak przygotować się do wystawiania e-faktur

Kup książkę:

KSeF. Jak przygotować się do wystawiania e-faktur + plakat KSeF. Krok po kroku

Sprawdź: INFORLEX SUPERPREMIUM

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ponadto nie przysługują im zwolnienia, które przewidywane są dla innych grup, np. dla drugiej grupy podatkowej ustawa przewiduje zwolnienie z podatku, jeśli przedmiotem darowizny są przedmioty stanowiące wyposażenie mieszkania, ubrania, bielizna, pościel.

Podatek przy pożyczce

Pożyczka opodatkowana jest podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Pożyczki udzielone między osobami pozostającymi w związku partnerskim nie mogą skorzystać ze zwolnienia przewidzianego dla pożyczek udzielanych członkom rodziny.

Jednakże z podatku zwolnione są te pożyczki, których wartość nie przekracza kwoty 500 zł. Limit ten obowiązuje przez trzy kolejne lata kalendarzowe. Wartości przekraczające powyższą kwotę podlegają opodatkowaniu stawką 2%.

Autopromocja

KSEF: wystawianie faktur ustrukturyzowanych

Kto i kiedy musi wystawić fakturę ustrukturyzowaną? Co należy mieć, aby móc wystawić fakturę ustrukturyzowaną? Kary za naruszenie obowiązków w zakresie wystawiania faktur ustrukturyzowanych. Te oraz inne zagadnienia poruszone zostaną podczas tego webinarium.

Webinarium: KSEF: wystawianie faktur ustrukturyzowanych + certyfikat gwarantowany
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Darowizna w formie aktu notarialnego z zagranicy. Co jest istotne podatkowo?

  W dzisiejszych czasach, coraz częściej obywatele Polski otrzymują darowizny z zagranicy. Czy jednak taka darowizna podlega opodatkowaniu w Polsce? Jakie są obowiązki podatkowe osoby, która otrzymała taką darowiznę w formie aktu notarialnego?

  Odliczenie VAT od alkoholu dla kontrahenta. Inaczej traktowany poczęstunek a inaczej prezent

  Czy można odliczyć VAT od zakupu alkoholu dla kontrahenta? Czy ma znaczenie, że alkohol jest kupiony jako prezent, czy jako poczęstunek podczas spotkania biznesowego?

  Zatrudnienie i płace w sektorze przedsiębiorstw. Co pokazują dane GUS z sierpnia?

  GUS zaprezentował dane o zatrudnieniu i płacach w sektorze przedsiębiorstw w sierpniu 2023 roku. Jakie tendy pokazują najnowsze dane?

  Korekta zgłoszenia celnego wywozowego w przypadku obniżki/podwyżki cen towaru po wywozie towaru

  Korekta zgłoszenia wywozowego będzie miała wpływ na rozliczenie VATu w przedsiębiorstwie, więc warto dochować należytej staranności i mylić się jak najmniej. W przypadku pomyłki w trakcie wywozu może się tak zdarzyć, że towaru umieścimy za dużo, za mało lub w ogóle pomylimy towar i wyślemy nie to co było zamówione. Zdarza się również tak, że odprawimy towar zamówiony przez klienta, ale nie na tych dokumentach co powinniśmy. Ścieżki postępowania w takich sytuacjach są podobne i niestety długotrwałe.

  Fundacja rodzinna jako family office

  Od połowy maja 2023 r. przedsiębiorcy mogą korzystać z rozwiązania, na które środowisko czekało ponad trzy dekady, czyli z fundacji rodzinnej na prawie polskim. Większość komentarzy dotyczy fundacji rodzinnej jako wehikułu sukcesyjnego. Jest to rzeczywiście najczęstszy powód, dla którego fundacje są powoływane, czyli budowanie biznesu na pokolenia. Tymczasem można spojrzeć na fundację w szerszej perspektywie. Jedną z nich jest wykorzystanie fundacji jako rozwiązania o charakterze family office.

  Faktura ustrukturyzowana nie jest dokumentem handlowym

  Faktura ustrukturyzowana nie nadaje się do roli dokumentu handlowego ze wszystkich możliwych powodów. Można usiłować nadać tej fakturze charakter dokumentu handlowego, ale wymaga to wielu dodatkowych działań prawnych – pisze profesor Witold Modzelewski.

  Kary za przestępstwa gospodarcze od 1 października. Nawet 25 lat za łapownictwo

  Kary za przestępstwa gospodarcze managerów w firmach, znane jako przestępstwa białych kołnierzyków (z ang. white collar crimes), od 1 października 2023 r. ulegną zaostrzeniu. Za przyjęcie korzyści majątkowej lub osobistej w związku z piastowaniem kierowniczego stanowiska grozić będzie nawet do 25 lat pozbawienia wolności. Dotychczas za taki czyn można było trafić do więzienia na 8 lat.

  Ulga mieszkaniowa w PIT 2023 – pieniądze ze sprzedaży mieszkania można wydać na spłatę udziału byłego małżonka w nieruchomości przyznanej w wyniku rozwodu

  18 września 2023 r. Szef KAS zmienił interpretację indywidualną wydaną we wrześniu 2022 r. przez Dyrektora KIS i uznał, że podatniczka,  która przeznaczyła środki uzyskane ze sprzedaży mieszkania należącego do jej majątku odrębnego na spłatę udziału byłego męża w nieruchomości przyznanej jej na podstawie ugody sądowej zawartej po rozwodzie ma prawo do skorzystania z ulgi mieszkaniowej, o której mowa w art. 21 ust.1 pkt 131 ustawy o PIT. Zmiana stanowiska oznacza, że podatnicy którzy znajdą się w analogicznej sytuacji nie powinni płacić PIT z tytułu dokonanej sprzedaży nieruchomości. 

  Jednolita rejestracja VAT w ramach pakietu ViDA. Przedsiębiorcy popierają to rozwiązanie

  Na ten rok zapowiadane jest uchwalenie ostatecznego kształtu pakietu VAT w epoce cyfrowej (VAT in Digital Age – ViDA), który zakłada dalsze usprawnienie unijnego systemu podatku od wartości dodanej (VAT). Przyjęcie pakietu wiąże się ze znaczącymi zmianami w systemie rozliczenia VAT na terenie UE dla przedsiębiorców prowadzących sprzedaż wewnątrzwspólnotową. Krajowa Izba Gospodarcza dostrzega potrzebę poprawy otoczenia prawnego na poziomie unijnym, popierając projekt rozwiązań modernizujących system VAT oraz promujących gospodarkę cyfrową, zaproponowanych w ramach pakietu ViDA.

  Mikrorachunek podatkowy. Co musisz wiedzieć jako podatnik?

  W świecie podatków i opłat, mikrorachunek podatkowy stał się ważnym narzędziem dla podatników w Polsce. Ale co to dokładnie jest i jak działa? Oto, co musisz wiedzieć o mikrorachunku podatkowym.

  REKLAMA