reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Podatki osobiste > Podatek od dochodów kapitałowych > Jaki podatek od sprzedaży akcji?

Jaki podatek od sprzedaży akcji?

W kwietniu tego roku sprzedałem akcje, które nabyłem w 2008 r. Czy kwota uzyskana ze sprzedaży podlega opodatkowaniu i kiedy mam zapłacić podatek?

Jeżeli kwota uzyskana ze sprzedaży akcji jest wyższa od wydatków na ich nabycie to od uzyskanej nadwyżki należy zapłacić podatek dochodowy od osób fizycznych (PIT).

Dochód

Podatek zapłacimy od uzyskanego dochodu. Aby obliczyć podatek należy od osiągniętego przychodu odliczyć koszty uzyskania tego przychodu. Następnie do uzyskanego wyniku dodatniego (dochodu) zastosujemy stawkę podatkową. Wynosi ona 19%. Uzyskany wynik stanowi podatek do zapłaty.

Jeżeli w roku podatkowym podatnik jednorazowo sprzeda akcje – zapłaci podatek od dochodu uzyskanego z tej jednej transakcji. Jeżeli podatnik wielokrotnie sprzedawał akcje w roku podatkowym, przychód z ich odpłatnego zbycia uzyskany w roku podatkowym stanowi sumę przychodów z poszczególnych transakcji.

Polecamy: PIT 2020. Komentarz

Koszty

Koszty uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia akcji (podobnie jak innych papierów wartościowych) określimy na dzień uzyskania przychodu co oznacza, że poniesione wydatki są kosztem uzyskania przychodu dopiero w momencie zbycia akcji.

Kosztami uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia akcji są wydatki na ich nabycie.

Zaliczymy do nich:
- wydatki związane z obsługą rachunku przez biuro maklerskie (np. prowizje zapłacone przy kupnie i sprzedaży, opłaty związane z prowadzeniem lub założeniem rachunku inwestycyjnego),
- wydatki związane z zakupem papierów wartościowych bez pośrednictwa biura maklerskiego (np. opłaty notarialne),
- zapłacone odsetki i prowizje od kredytów na zakup papierów wartościowych oraz inne wydatki związane z osiągniętymi przychodami.

Decydujące znaczenie ma ogólna definicja kosztów uzyskania przychodów zawarta w art. 15 ust. 1 ustawy o PIT.

W interpretacji podatkowej z 25 lipca 2008 r. (nr IBPB2/415-807/08/MZ) Izba Skarbowa w Katowicach uznała, że do kosztów podatkowych inwestor może zaliczyć koszty prenumeraty gazety „Parkiet”.

W interpretacji z 27 marca 2008 r. (nr IPPB2/415-627/07-2/AF) Izba Skarbowa w Warszawie stwierdziła, że inwestor, który korzysta z usług firmy doradczej, może wziąć pod uwagę zapłacone jej honorarium. Zawsze pamiętajmy jednak, że aby odliczyć wydatki, trzeba mieć dowody na nie.

Rozliczenia podatkowe

Rozliczenia z tytułu sprzedaży akcji dokonujemy po zakończeniu roku podatkowego. Jeżeli podatnik sprzedał akcje w kwietniu bieżącego roku, to podatek zapłaci do 30 kwietnia następnego roku. Nie płacimy zaliczek na podatek w trakcie roku.

Rozliczenia z tytułu dochodu uzyskanego ze zbycia akcji dokonujemy w zeznaniu podatkowym PIT-38. Zeznanie składa się do 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym, a więc w terminie zapłaty podatku.

Jeżeli kupując akcję korzystaliśmy z pośrednictwa biura maklerskiego, to podmiot ten jest zobowiązany w terminem do końca lutego roku następującego po roku podatkowym przesłać nam informację PIT-8C, zawierającą sumę przychodów uzyskanych przez nas za jego pośrednictwem oraz koszty uzyskania przychodu.

Pamiętajmy jednak, że biuro maklerskie wykaże w informacji PIT-8C tylko te koszty, które są mu znane. Jeżeli ponieśliśmy inne wydatki związane ze zbywanymi akcjami, to w zeznaniu rocznym możemy te wydatki także uwzględnić.

reklama

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Paulina Piekarska

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama