Jaki podatek od sprzedaży akcji?
REKLAMA
REKLAMA
Jeżeli kwota uzyskana ze sprzedaży akcji jest wyższa od wydatków na ich nabycie to od uzyskanej nadwyżki należy zapłacić podatek dochodowy od osób fizycznych (PIT).
REKLAMA
Dochód
Podatek zapłacimy od uzyskanego dochodu. Aby obliczyć podatek należy od osiągniętego przychodu odliczyć koszty uzyskania tego przychodu. Następnie do uzyskanego wyniku dodatniego (dochodu) zastosujemy stawkę podatkową. Wynosi ona 19%. Uzyskany wynik stanowi podatek do zapłaty.
Jeżeli w roku podatkowym podatnik jednorazowo sprzeda akcje – zapłaci podatek od dochodu uzyskanego z tej jednej transakcji. Jeżeli podatnik wielokrotnie sprzedawał akcje w roku podatkowym, przychód z ich odpłatnego zbycia uzyskany w roku podatkowym stanowi sumę przychodów z poszczególnych transakcji.
Polecamy: PIT 2020. Komentarz
Koszty
Koszty uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia akcji (podobnie jak innych papierów wartościowych) określimy na dzień uzyskania przychodu co oznacza, że poniesione wydatki są kosztem uzyskania przychodu dopiero w momencie zbycia akcji.
Kosztami uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia akcji są wydatki na ich nabycie.
Zaliczymy do nich:
- wydatki związane z obsługą rachunku przez biuro maklerskie (np. prowizje zapłacone przy kupnie i sprzedaży, opłaty związane z prowadzeniem lub założeniem rachunku inwestycyjnego),
- wydatki związane z zakupem papierów wartościowych bez pośrednictwa biura maklerskiego (np. opłaty notarialne),
- zapłacone odsetki i prowizje od kredytów na zakup papierów wartościowych oraz inne wydatki związane z osiągniętymi przychodami.
Decydujące znaczenie ma ogólna definicja kosztów uzyskania przychodów zawarta w art. 15 ust. 1 ustawy o PIT.
W interpretacji podatkowej z 25 lipca 2008 r. (nr IBPB2/415-807/08/MZ) Izba Skarbowa w Katowicach uznała, że do kosztów podatkowych inwestor może zaliczyć koszty prenumeraty gazety „Parkiet”.
W interpretacji z 27 marca 2008 r. (nr IPPB2/415-627/07-2/AF) Izba Skarbowa w Warszawie stwierdziła, że inwestor, który korzysta z usług firmy doradczej, może wziąć pod uwagę zapłacone jej honorarium. Zawsze pamiętajmy jednak, że aby odliczyć wydatki, trzeba mieć dowody na nie.
Rozliczenia podatkowe
Rozliczenia z tytułu sprzedaży akcji dokonujemy po zakończeniu roku podatkowego. Jeżeli podatnik sprzedał akcje w kwietniu bieżącego roku, to podatek zapłaci do 30 kwietnia następnego roku. Nie płacimy zaliczek na podatek w trakcie roku.
Rozliczenia z tytułu dochodu uzyskanego ze zbycia akcji dokonujemy w zeznaniu podatkowym PIT-38. Zeznanie składa się do 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym, a więc w terminie zapłaty podatku.
Jeżeli kupując akcję korzystaliśmy z pośrednictwa biura maklerskiego, to podmiot ten jest zobowiązany w terminem do końca lutego roku następującego po roku podatkowym przesłać nam informację PIT-8C, zawierającą sumę przychodów uzyskanych przez nas za jego pośrednictwem oraz koszty uzyskania przychodu.
Pamiętajmy jednak, że biuro maklerskie wykaże w informacji PIT-8C tylko te koszty, które są mu znane. Jeżeli ponieśliśmy inne wydatki związane ze zbywanymi akcjami, to w zeznaniu rocznym możemy te wydatki także uwzględnić.
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat