Czy darowizna na kościelną działalność prospołeczną może pomniejszyć podatek od zysków kapitałowych?
REKLAMA
REKLAMA
Podatnicy zainteresowani takim obniżeniem wskazują, że w ustawach regulujących relacje między Polską a poszczególnymi kościołami nie ma ograniczeń, że tylko od niektórych dochodów mogą być odliczane darowizny.
REKLAMA
Zdaniem fiskusa takie ograniczenia wynikają z ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Przepis art. 30b ust. 1 tej ustawy stanowi, że od dochodów uzyskanych z odpłatnego m.in. zbycia papierów wartościowych lub pochodnych instrumentów finansowych, i z realizacji praw z nich wynikających oraz z odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną oraz z tytułu objęcia udziałów (akcji) w spółkach mających osobowość prawną albo wkładów w spółdzielniach w zamian za wkład niepieniężny w postaci innej niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część, podatek dochodowy wynosi 19 % uzyskanego dochodu.
Przepisem regulującym zasady odliczania od podstawy opodatkowania jest art. 26 ustawy o PIT.
Przepis ten wymienia rodzaje dochodu, które mogą pomniejszyć podstawę opodatkowania np. z tytułu darowizny. Przepis ten nie wymienia dochodów z odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną.
Dla organów podatkowych art. 26 ust. 1 ustawy o PIT w swojej treści zawiera wyłączenie art. 30b ustawy o PIT powodujące brak możliwości pomniejszenia dochodu z tytułu odpłatnego zbycia udziałów o wysokość dokonanej darowizny. Przepis ten brzmi: „Podstawę obliczenia podatku, z zastrzeżeniem art. 29-30c oraz art. 30e, stanowi dochód ustalony zgodnie z art. 9, art. 24 ust. 1, 2, 3b-3e, 4, 4a-4e, ust. 6 lub art. 24b ust. 1 i 2, lub art. 25, po odliczeniu kwot: (…)”
W dniu 2 czerwca 2011 r. Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie (nr IPPB4/415-240/11-2/JS) wydając interpretację w sprawie pomniejszenia podatku od dochodu ze zbycia udziałów poprzez darowiznę uznał, nie może odliczyć od uzyskanego z tego tytułu dochodu darowizny na kościelną działalność charytatywno - opiekuńczą i pomniejszyć podstawę opodatkowania podatkiem dochodowym.
Przedstawiamy najistotniejszy fragment uzasadnienia przyjętej przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie interpretacji przepisów: „(…)należy stwierdzić, iż przewidziana w art. 26 ust. 1 ww. ustawy możliwość określonego pomniejszenia dochodu do opodatkowania między innymi o darowizny (art. 26 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych), w tym także na cele charytatywne, nie dotyczy osób, które uzyskały dochody z odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną. Wynika to z brzmienia ww. art. 26 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, który w swojej treści zawiera wyłączenie art. 30b, tj. brak możliwości pomniejszenia dochodu z tytułu odpłatnego zbycia udziałów o wysokość dokonanej darowizny. Zatem, skoro ww. ustawa nie przewiduje możliwości odliczania darowizn od dochodu z tytułu odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną, to art. 40 ust. 7 z dnia 4 lipca 1991 r. o stosunku Państwa do Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego (Dz. U. Nr 66, poz. 287 z późn. zm.) - będący przepisem szczególnym do ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a zwłaszcza do art. 26 tej ustawy - stanowiący o wyłączeniu z podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym darowizn przekazywanych na kościelną działalność charytatywno - opiekuńczą, nie ma w tym przypadku zastosowania.”
Polecamy: Jaka jest wysokość podatku od darowizn?
Polecamy: Jak nie zapłacić podatku od darowizny?
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat