reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Podatki osobiste > Podatek od nieruchomości > Czy płacąc podatek od nieruchomości, trzeba również uiścić opłatę targową

Czy płacąc podatek od nieruchomości, trzeba również uiścić opłatę targową

Prowadzę kiosk na targowisku. Czy słusznie obciążono mnie opłatą targową w sytuacji, gdy od kiosku płacony jest podatek od nieruchomości?

Polecamy: Nowe umowy zlecenia i inne umowy cywilnoprawne od 1 stycznia 2017 r.

Opłatę targową gmina pobiera od osób fizycznych, osób prawnych oraz jednostek organizacyjnych niemających osobowości prawnej, dokonujących sprzedaży na targowiskach.

Targowiskami są natomiast wszelkie miejsca, w których jest prowadzona sprzedaż.

Opłaty targowej nie płacą sprzedawcy prowadzący swoją działalność gospodarczą w budynkach lub w ich częściach. A więc kupcy prowadzący sprzedaż w budynkach lub ich częściach, niezależnie od tego, kto jest właścicielem budynku albo jego części, nie będą uiszczać opłaty targowej.

Budynkiem według ustawy o podatkach i opłatach lokalnych jest obiekt budowlany w rozumieniu przepisów prawa budowlanego, który jest trwale związany z gruntem, wydzielony z przestrzeni za pomocą przegród budowlanych oraz posiada fundamenty i dach.

To oznacza, że obowiązek uiszczania opłaty targowej będzie spoczywał na osobach handlujących w obiektach niezwiązanych trwale z gruntem, czyli wszelkiego rodzaju pawilonach, kontenerach, szczękach, kioskach.

Zobacz również: Stawki maksymalne podatków i opłat lokalnych na 2013 rok

Polecamy: Kiedy trzeba uiścić opłatę adiacencką

Opłata może być również pobierana na targowiskach pod dachem oraz halach używanych do targów, aukcji i wystaw.

Obowiązująca od 19 czerwca 2011 r. nowelizacja ustawy o podatkach i opłatach lokalnych opublikowana w Dzienniku Ustaw z 2011 r. Nr 102, poz. 584 nie uchyliła zwolnienia od opłaty targowej podatników płacących podatek od nieruchomości od nieruchomości, na której jest prowadzona sprzedaż.

Konsekwentnie obowiązuje więc zasada, zgodnie z którą zwalnia się od opłaty targowej osoby fizyczne, osoby prawne oraz jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, które są podatnikami podatku od nieruchomości w związku z przedmiotami opodatkowania położonymi na targowiskach. W uproszczeniu można przyjąć, że gdy handlujący na targowisku prowadzi sprzedaż z obiektu objętego podatkiem od nieruchomości, to nie musi już uiszczać opłaty targowej.

Przypomnijmy, że opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości podlegają wymienione w ustawie o podatkach i opłatach lokalnych nieruchomości lub obiekty budowlane, a więc: grunty, budynki lub ich części, budowle lub ich części związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Podatnikami podatku od nieruchomości są osoby fizyczne, osoby prawne, jednostki organizacyjne, w tym spółki nieposiadające osobowości prawnej, będące właścicielami nieruchomości lub obiektów budowlanych, posiadaczami samoistnymi nieruchomości lub obiektów budowlanych, użytkownikami wieczystymi gruntów, posiadaczami nieruchomości lub ich części albo obiektów budowlanych lub ich części, stanowiących własność Skarbu Państwa lub jednostki samorządu terytorialnego, jeżeli posiadanie:
a) wynika z umowy zawartej z właścicielem, Agencją Własności Rolnej Skarbu Państwa lub z innego tytułu prawnego, z wyjątkiem posiadania przez osoby fizyczne lokali mieszkalnych niestanowiących odrębnych nieruchomości,
b) jest bez tytułu prawnego.

Polecam: Jaka stawka PCC od hipoteki?

Gdyby nie przedmiotowe zwolnienie zgodnie z którym zwalnia się od opłaty targowej osoby i jednostki wymienione w ustawie, które są podatnikami podatku od nieruchomości w związku z przedmiotami opodatkowania położonymi na targowiskach, właściciel kiosku (będącego co do zasady budowlą), który wykorzystuje go do sprzedaży, byłby obciążony podatkiem od nieruchomości, a jednocześnie opłatą targową - za sprzedaż.

Reasumując, jeśli kupiec prowadzący kiosk na targowisku płaci podatek od nieruchomości od tego kiosku, a w kiosku sprzedaje towary, które podlegałyby opłacie targowej, to uiszczanie podatku od nieruchomości zwalnia podatnika od zapłaty opłaty targowej.

Podstawa prawna - art. 1a ust. 1 pkt 1, art. 15, art. 16 ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Małgorzata Mędrala

radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama