Podatek od darowizn w przypadku osób w separacji
REKLAMA
REKLAMA
Sytuacja taka niewątpliwie wywoła przykry obowiązek rozważenia konieczności uiszczenia z tego tytułu podatku od spadków i darowizn.
REKLAMA
Analiza przepisów w tym zakresie wywołuje mały kłopot w zakresie stwierdzenia, czy małżonek w którym jesteśmy w separacji zaliczany jest do I-szej czy III-ciej grupy podatkowej dla celów tego podatku i czy ewentualnie możemy skorzystać z dobrodziejstwa pełnego zwolnienia z podatku.
Na szczęście organy podatkowe potrafią wczytać się w Kodeks rodzinny i opiekuńczy, aby stwierdzić, że w przypadku separacji nie doszło jeszcze do rozwiązania małżeństwa, a więc osoby w separacji są nadal małżonkami.
Polecamy: serwis VAT
Polecamy: serwis Koszty
Ponieważ zatem ani w art. 14 ani też w art. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn nie wskazano, że zaliczenie do I-szej grupy podatkowej czy uprawnienie do pełnego zwolnienia dotyczy małżonków z wyłączeniem małżonków pozostających w separacji, to w ocenie Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu, osoby te nadal są traktowane „ulgowo”, co opisano w indywidualnej interpretacji prawa podatkowego nr ILPB2/436-58/11-2/MK z dnia 8 czerwca 2011 r.
Gwoli przypomnienia, w przypadku dokonania zgłoszenia o nabyciu własności rzeczy i praw majątkowych do właściwego naczelnika urzędu skarbowego (na druku SD-Z2) w terminie 6 miesięcy od powstania obowiązku podatkowego i ewentualnym udokumentowania przelewu środków pieniężnych na właściwy rachunek, małżonek jest w całości zwolniony z podatku.
Jeżeli zapomnimy o tym zgłoszeniu albo nie będziemy chcieli (lub mogli) złożyć go z jakiegoś powodu we właściwym terminie, to trzeba zapłacić podatek od spadków i darowizn, gdy wartość czysta majątku darowanego przez małżonka przekracza kwotę 9.637,00 zł.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat