| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Podatki osobiste > Podatek od spadków i darowizn > Podatek od darowizn w przypadku osób w separacji

Podatek od darowizn w przypadku osób w separacji

Życie nie zawsze jest kolorowe, a ukochana żona lub ukochany mąż czasami, w miarę upływu czasu, stają się nam coraz bardziej obcy i zdarza się, że podejmujemy decyzję o rozwodzie, lub ograniczamy się z różnych powodów tylko do separacji. Ponieważ los czasem płata nam różne figle, zdarzyć się może, że będziemy chcieli obdarować czymś wartościowym małżonka pozostającego z nami w separacji.

Sytuacja taka niewątpliwie wywoła przykry obowiązek rozważenia konieczności uiszczenia z tego tytułu podatku od spadków i darowizn.

Analiza przepisów w tym zakresie wywołuje mały kłopot w zakresie stwierdzenia, czy małżonek w którym jesteśmy w separacji zaliczany jest do I-szej czy III-ciej grupy podatkowej dla celów tego podatku i czy ewentualnie możemy skorzystać z dobrodziejstwa pełnego zwolnienia z podatku.

Na szczęście organy podatkowe potrafią wczytać się w Kodeks rodzinny i opiekuńczy, aby stwierdzić, że w przypadku separacji nie doszło jeszcze do rozwiązania małżeństwa, a więc osoby w separacji są nadal małżonkami.

Polecamy: serwis VAT

Polecamy: serwis Koszty

Ponieważ zatem ani w art. 14 ani też w art. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn nie wskazano, że zaliczenie do I-szej grupy podatkowej czy uprawnienie do pełnego zwolnienia dotyczy małżonków z wyłączeniem małżonków pozostających w separacji, to w ocenie Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu, osoby te nadal są traktowane „ulgowo”, co opisano w indywidualnej interpretacji prawa podatkowego nr ILPB2/436-58/11-2/MK z dnia 8 czerwca 2011 r.

Gwoli przypomnienia, w przypadku dokonania zgłoszenia o nabyciu własności rzeczy i praw majątkowych do właściwego naczelnika urzędu skarbowego (na druku SD-Z2) w terminie 6 miesięcy od powstania obowiązku podatkowego i ewentualnym udokumentowania przelewu środków pieniężnych na właściwy rachunek, małżonek jest w całości zwolniony z podatku.

Jeżeli zapomnimy o tym zgłoszeniu albo nie będziemy chcieli (lub mogli) złożyć go z jakiegoś powodu we właściwym terminie, to trzeba zapłacić podatek od spadków i darowizn, gdy wartość czysta majątku darowanego przez małżonka przekracza kwotę 9.637,00 zł.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Maciej Godyń

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK