| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Podatki osobiste > Podatek od spadków i darowizn > Nabycie przedsiębiorstwa tytułem umowy darowizny a podatek od spadków i darowizn

Nabycie przedsiębiorstwa tytułem umowy darowizny a podatek od spadków i darowizn

Jesteśmy zobowiązani do zapłaty podatku od spadków i darowizn w przypadku gdy nabywamy własność rzeczy znajdujących się na terenie Polski lub praw majątkowych wykonywanych na terenie kraju na podstawie nabycia spadku albo umowy darowizny. Co więcej, jeśli jesteśmy obywatelami polskimi także darowizna oraz spadek z zagranicy będzie powodował powstanie obowiązku podatkowego. Jak jest natomiast uregulowane nabycie przedsiębiorstwa na gruncie ustawy o podatku od spadków i darowizn?

Obowiązek podatkowy na gruncie ustawy o podatku od spadków i darowizn w przypadku nabycia przedsiębiorstwa tytułem umowy darowizny

Zgodnie z Kodeksem Cywilnym przedsiębiorstwo jest zorganizowanym zespołem składników niematerialnych i materialnych przeznaczonym do prowadzenia działalności gospodarczej. Obejmuje ono także np. majątkowe prawa autorskie i pokrewne, a więc takie, które nie podlegają opodatkowanie podatkiem od spadków i darowizn. Jednak nabycie przedsiębiorstwa będzie opodatkowane na gruncie tej ustawy.

Możemy tutaj przytoczyć interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 7 kwietnia 2017 roku (sygn. akt 2461-IBPB-2-1.4515.62.2017.1.JKu):

"(…) zatem należy stwierdzić, że jeżeli planowane przez matkę Wnioskodawczyni przekazanie na jej rzecz części przedsiębiorstwa nastąpi w formie darowizny, to czynność ta będzie podlegała regulacjom ustawy o podatku od spadków i darowizn".

Co więcej jeśli jednym z części przedsiębiorstwa jest znak towarowy, wówczas sam ten znak nie będzie podlegał opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn:

"(…) Organ nie może jednakże podzielić w całości stanowiska Wnioskodawczyni, bowiem – zdaniem Wnioskodawczyni – zwolnieniu z zapłaty podatku od spadków i darowizn podlega cała planowana darowizna. Zaznaczyć jednak trzeba, że aby nabycie rzeczy (prawa) korzystało ze zwolnienia, to w ogóle musi być przede wszystkim objęte przepisami ustawy. Z treści wniosku wynika, że w skład przedsiębiorstwa będzie wchodziło m.in. prawo ochronne na znak towarowy. Zgodnie jednak z powołanym art. 3 ust. 2 ustawy o podatku od spadków i darowizn, nabycie tych praw nie podlega opodatkowaniu".

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Aneta Lech

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »