reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Dłuższy termin składania zeznania podatkowego dla ofiar nawałnic

Dłuższy termin składania zeznania podatkowego dla ofiar nawałnic

Osoby poszkodowane w wyniku sierpniowych nawałnic, które 23 sierpnia br. zostały zwolnione z podatku od spadków i darowizn, miałyby przedłużony do sześciu miesięcy termin składania zeznań podatkowych - proponuje Ministerstwo Finansów w projekcie nowego rozporządzenia.

Projekt rozporządzenia ministra rozwoju i finansów w sprawie przedłużenia terminu złożenia zeznania podatkowego niektórym podatnikom podatku od spadków i darowizn został umieszczony na stronie Rządowego Centrum Legislacji. Jest on w trakcie konsultacji.

W uzasadnieniu do projektu przypomina się, że z uwagi na nawałnice, które przeszły nad Polską w sierpniu 2017 r. minister rozwoju i finansów "zaniechał w całości poboru podatku od spadków i darowizn od podatników poszkodowanych na obszarach najbardziej dotkniętych skutkami żywiołu".

W tym projekcie z kolei, w celu ułatwienia wywiązania się z obowiązków związanych ze składaniem przez poszkodowanych i ich rodziny zeznań podatkowych, dotyczących spadków lub darowizn, minister postanowił przedłużyć termin na składanie tych zeznań.

"Wprowadzenie tej regulacji stanowi dopełnienie zaniechania poboru podatku od spadków i darowizn wprowadzonego rozporządzeniem w sprawie zaniechania poboru podatku od spadków i darowizn od niektórych podatników" - czytamy w uzasadnieniu.

"Dzięki tym rozwiązaniom osoby najbardziej dotknięte skutkami żywiołu nie będą zobligowane do zapłaty podatku od spadków i darowizn i zyskają więcej czasu na dopełnienie formalności związanych ze składaniem zeznań dotyczących otrzymywanych darowizn" - dodają autorzy projektu.

Sprawdź: INFORLEX SUPERPREMIUM

Dokument przewiduje wydłużenie terminu na składanie zeznań o nabyciu rzeczy lub praw majątkowych z jednego miesiąca do 6 miesięcy, licząc od dnia powstania obowiązku podatkowego, czyli od dnia otrzymania pieniędzy, rzeczy lub praw majątkowych.

Rozporządzenie ma mieć zastosowanie wobec zeznań podatkowych składanych przez dwa lata począwszy od 12 sierpnia 2017 r., czyli od dnia następującego po dniu, w którym pojawiły się najdotkliwsze skutki żywiołu. W tym samym okresie obowiązuje bowiem rozporządzenie z 23 sierpnia br. o zaniechaniu pobierania podatków od spadków i darowizn od ofiar nawałnic. (PAP)

pś/ maro/

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Oliwia Walentynowicz

Aplikant Radcowski, prawnik w dziale prawnym spółki AmRest

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama