| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Podatki osobiste > VAT > Kiedy "wpada się" w VAT

Kiedy "wpada się" w VAT

Opodatkowanie VAT danej transakcji jest czasem niespodzianką dla jej stron. Warto więc wiedzieć kiedy możemy stać się podatnikami VAT ze wszelkimi tego faktu konsekwencjami.

Zasadą jest, że opodatkowaniu VAT podlega tylko odpłatne świadczenie usług. Od tej reguły jest jednak jeden wyjątek.

Otóż nieodpłatne świadczenie usług niebędące dostawą towarów traktuje się jak odpłatne świadczenie usług, jeśli jest ono dokonywane na cele osobiste Twoje bądź Twoich pracowników (w tym byłych pracowników).

Jeśli prowadzisz działalność w formie spółki, to ma ono miejsce wtedy gdy jest dokonywane na Twoje cele osobiste jako wspólnika, udziałowca, akcjonariusza. Tak samo będzie jeśli jesteś członkiem organów stanowiących osób prawnych, stowarzyszenia bądź członkiem spółdzielni. W tym ostatnim przypadku również, gdy są to cele osobiste Twoich domowników.

Jako odpłatne świadczenie usług traktuje się również wszelkie inne nieodpłatne świadczenie usług, jeżeli nie są one związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa.

We wszystkich powyższych przypadkach podlegają one opodatkowaniu podatkiem VAT, jeśli przysługiwało Ci prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług związanych z tymi usługami, w całości lub w części.

Opodatkowaniu VAT podlega również szeroko rozumiany obrót z zagranicą,czyli

1) Wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów (WNT)

2) Wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów (WDT)

3) Wewnątrzwspólnotowa transakcja trójstronna (WTT)

4) Eksport towarów

5) Import towarów/usług

6) Sprzedaż wysyłkowa z terytorium kraju i na terytorium kraju.

W przepisach dotyczących VAT zawarto szereg wyłączeń z zakresu ww. pojęć. Aby zatem precyzyjnie określić, czy dana transakcja mieści się w zakresie któregoś z nich, należy zapoznać się ze szczegółowymi regulacjami zawartymi w ustawie o VAT oraz rozporządzeniach wykonawczych do niej.

Likwidacja działalności

Opodatkowaniu VAT podlegają towary własnej produkcji i towary, które po nabyciu nie były przedmiotem dostawy towarów, w przypadku:

rozwiązania spółki cywilnej lub handlowej niemającej osobowości prawnej;

zaprzestania przez podatnika prowadzącego działalność gospodarczą, będącego osobą fizyczną wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu, obowiązanego, na podstawie art. 96 ust. 6 ustawy o VAT, do zgłoszenia zaprzestania działalności naczelnikowi urzędu skarbowego.

Opodatkowaniu VAT podlegają również towary własnej produkcji i towary, które po nabyciu nie były przedmiotem dostawy towarów, w przypadku gdy podatnik prowadzący działalność gospodarczą będący osobą fizyczną nie wykonywał czynności podlegających opodatkowaniu co najmniej przez 10 miesięcy.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Krajowa Informacja Podatkowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK