reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Ryczałt > Najem i dzierżawa > Najem krótkoterminowy - czy można opodatkować ryczałtem?

Najem krótkoterminowy - czy można opodatkować ryczałtem?

Wraz z coraz większą popularnością serwisów za pośrednictwem których można znaleźć chętnych na wynajęcie mieszkania, wzrasta również liczba osób, które chciałyby zarabiać na wynajmie mieszkania. Przed rozpoczęciem takiej działalności warto się zastanowić jak opodatkować takie dochody, bo to że trzeba jest opodatkować nie ulega wątpliwości.

Opodatkowanie przychodów z najmu

Najem, to jedno ze źródeł przychodów podlegających opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Zaliczenie najmu do źródeł przychodów, oznacza, że przychody osiągnięte uzyskane w ten sposób można opodatkować bez obowiązku zakładania działalności gospodarczej.

Możliwe jest zastosowanie tutaj dwóch różnych form opodatkowania:

- zasady ogólne, czyli opodatkowanie wg skali podatkowej oraz

- ryczałt od przychodów ewidencjonowanych.

Opodatkowanie na zasadach ogólnych

Najem może być opodatkowany na zasadach ogólnych. Oznacza to, że opodatkowaniu podlegał będzie dochód, czyli przychód uzyskany z najmu pomniejszony o koszty jego uzyskania. Warto dodać, że kosztami uzyskania przychodu może być w takim przypadku czynsz do spółdzielni, opłaty za media, wydatki na urządzenie oraz remont mieszkania, amortyzacja mieszkania itp.

Podatek należy zapłacić wg stawki 18 oraz 32% od nadwyżki ponad kwotę 85.528 zł.

W przypadku zastosowania tej formy opodatkowania zeznanie podatkowe należy złożyć do 30 kwietnia na formularzu PIT-36. Co ważne, przy tej formie opodatkowania można rozliczać się wspólnie z małżonkiem oraz zastosować tzw. ulgę na dzieci. Na tym samym formularzu można również wykazać dochody z umowy o pracę, czy też działalności gospodarczej opodatkowanej na zasadach ogólnych.

Najem - opodatkowanie ryczałtem

Drugą możliwością jest opodatkowanie najmu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. Obecnie występują dwie stawki podatku: 8,5% do przychodów w wysokości 100.000 zł oraz 12,5% od nadwyżki ponad tę kwotę.

Stawki ryczałtu, co prawda są niższe, ale wynajmujący nie ma możliwości rozliczania kosztów uzyskania przychodów. Oznacza to, że podatek obliczany jest od przychodu, a nie od dochodu.

Zeznanie podatkowe należy złożyć w terminie do 31 stycznia na formularzu PIT-28. W zeznaniu tym nie można wykazać innych dochodów niż te opodatkowane ryczałtem, nie można również rozliczyć się z małżonkiem oraz skorzystać z ulgi na wychowanie dziecka.

Najem krótkoterminowy a ryczałt

Wśród klientów, świadczących usługi najmu krótkoterminowego niezwykle kusząca wydawać się może perspektywa opodatkowania przychodu z najmu 8,5% stawką podatku. Warto jednak podkreślić, że opodatkowanie ryczałtem możliwe jest w przypadku, jeżeli wynajmujący dokonuje wynajmu poza działalnością gospodarczą.

W wydawanych w ostatnim czasie interpretacjach podatkowych przeważa stanowisko, że najem krótkoterminowy może być rozliczany wyłącznie w ramach działalności gospodarczej. Przykładowo w interpretacji indywidualnej z dnia ​5 czerwca 2017 r. 0115-KDIT2-3.4011.14.2017.1.AW wydanej przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej wynika, że działalność taka "stanowi w istocie szereg cyklicznych, powtarzalnych okresowo, w sposób zorganizowany i ciągły czynności, podejmowanych w celach zarobkowych, zawierających elementy definicji działalności gospodarczej".

Warto w związku z tym dokładnie przeanalizować planowaną działalność i sprawdzić, czy przed rozpoczęciem świadczenia usług wynajmu nie należy założyć działalności gospodarczej.

Magdalena Sławińska - Rzemek, doradca podatkowy z Zespołu Doradców Podatkowych Jacek Czernecki
Konrad Tokarczyk
www.doradcy.pl

reklama

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelarie Radców Prawnych Cyran Polak

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama