| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Ryczałt > Stawki i rozliczenia > Jaka stawka ryczałtu jest właściwa dla układania kostki brukowej

Jaka stawka ryczałtu jest właściwa dla układania kostki brukowej

W ramach prowadzonej działalności gospodarczej, której przedmiotem są usługi remontowo-budowlane wykonuję głównie czynności polegające na układaniu kostki brukowej, które wg PKD są sklasyfikowane jako 43.99 Z Pozostałe roboty budowlane, gdzie indziej nie sklasyfikowane. Usługę tą wykonuję zarówno z materiału powierzonego, jak i z materiałów własnych, zakupionych u producenta. Kostkę układam głównie dla firm i sporadycznie dla osób prywatnych. Usługa przeze mnie wykonywana polega nie tylko na wyłożeniu kostką parkingów, placów, chodników czy też wjazdów, ale też na wykonaniu wszystkich prac związanych z przygotowaniem terenu pod kostkę z użyciem własnego sprzętu (koparki).

Dotychczas rozliczałem się ryczałtem z zastosowaniem 8,5% stawki podatku. Mam jednak wątpliwości, czy moje postępowanie było prawidłowe. Czy nie powinienem stosować stawki 5,5% właściwej dla robót budowlanych?

Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług (PKWiU) grupuje roboty budowlane w sekcji F w dziale 45. Dział ten obejmuje prace polegające na wznoszeniu nowych budynków mieszkalnych i niemieszkalnych oraz budowli, począwszy od przygotowania terenu przez zróżnicowany zakres robót ziemnych, fundamentowych (stan zerowy), wykonanie elementów nośnych, przegród budowlanych, układanie i pokrywanie dachów (stan surowy) do robót montażowych, instalacyjnych i wykończeniowych.

W dziale tym mieszczą się również prace związane z przebudową, rozbudową, nadbudową, modernizacją, rozbiórką, odbudową, remontem i konserwacją już istniejących budynków mieszkalnych i niemieszkalnych oraz budowli, prace związane z inżynieria lądową i wodną, a także montaż i wznoszenie budynków i budowli z prefabrykatów, montaż i wznoszenie konstrukcji stalowych.

Polecamy: serwis PIT

Polecamy: serwis VAT

Przychód z tytułu wykonywania usług wymienionych w tym dziale podlega opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych wg stawki 5,5%. Nie ma przy tym znaczenia to, czy usługi wykonywane są przez Pana z materiałów własnych czy powierzonych.

Dlatego też jeśli Pana działalność w istocie polega na wykonywaniu usług budowlanych – to podlegają one opodatkowaniu ryczałtem ewidencjonowanym według stawki 5,5%, a nie 8,5%.

Do układania kostki brukowej pasuje potencjalnie grupowanie 45.23.12 (symbol PKWiU 1997) - Roboty ogólnobudowlane związane z nawierzchnią przy budowie autostrad, dróg, ulic i innych tras dla pieszych i zmotoryzowanych. Być może jednak właściwym jest grupowanie 45.45.13 - Roboty wykończeniowe budowlane, gdzie indziej niesklasyfikowane.

Należy przy tym podkreślić, że to na Panu jako na podatniku spoczywa odpowiedzialność za dokonanie prawidłowej kwalifikacji poszczególnych przychodów jako pochodzących ze świadczonych usług lub sprzedaży wyrobów własnej produkcji do określonego symbolu PKWiU.

Jeśli jednak miałby Pan trudności z dokonaniem takiej klasyfikacji, czy też wątpliwości co do jej prawidłowości, to może Pan zwrócić się o wskazanie takiego symbolu i o wydanie opinii do Ośrodka Interpretacji Standardów Klasyfikacji Urzędu Statystycznego w Łodzi. Jest to obecnie jedyny podmiot uprawniony do dokonywania klasyfikacji oraz wydawania opinii klasyfikacyjnych dotyczących wyrobów i usług.

Czytaj także

Autor:

radca prawny, doradca podatkowy

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Właściwa stawka ryczałtu dla układania kostki brukowej
Właściwa stawka ryczałtu dla układania kostki brukowej

VAT 2019. Komentarz199.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

HADY KANCELARIA PRAWA GOSPODARCZEGO I PRAWA PRACY

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »