reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Ryczałt > Stawki i rozliczenia > Jaka stawka ryczałtu dla usług transportowych?

Jaka stawka ryczałtu dla usług transportowych?

Zamierzam rozpocząć prowadzenie transportowej działalności gospodarczej. Zastanawiam się nad wyborem opodatkowania przychodów, zryczałtowanym podatkiem dochodowym. Posiadam tabor samochodowy - 3 pojazdy transportowe o różnej ładowności. Na podstawie umowy będę świadczył usługi transportowe w firmie logistycznej. Świadcząc usługi nie będę ponosił kosztów związanych z eksploatacją pojazdów. Wkrótce będę dysponował kolejnymi pojazdami i najprawdopodobniej zwiążę się umową również z innym kontrahentem na podobnych zasadach jak z poprzednim. Jaką stawką ryczałtu powinienem opodatkować świadczenie usług transportowych pojazdami o różnej ładowności?

Co do zasady, wysokość zryczałtowanego podatku dochodowego zależy od ładowności pojazdu. Opodatkowanie ryczałtem regulują przepisy ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Jak wynika z art. 12 ust. 1 powyższej ustawy, obowiązują 2 stawki dla przedsiębiorców, którzy dokonują przewozów taborem samochodowym:
- 8,5% przychodów z działalności usługowej, w tym przychodów z działalności gastronomicznej w zakresie sprzedaży napojów o zawartości alkoholu powyżej 1,5%, z zastrzeżeniem pkt 1, 2, 4 i 5 oraz załącznika nr 2 do ustawy,
- 5,5% przychodów z działalności wytwórczej, robót budowlanych lub w zakresie przewozów ładunków taborem samochodowym o ładowności powyżej 2 ton.

W związku z powyższym możliwość płacenia podatku oraz wysokość stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych uzyskanych w wyniku prowadzonej działalności gospodarczej, zależy tylko od faktycznego rodzaju świadczonych usług.

Polecamy:Ryczałtowcy też mogą zadysponować 1% podatku

Ponadto zastosowany w art. 12 ust. 1 pkt 4 lit. a ww. ustawy zwrot „tabor samochodowy” należy odnieść do zapisów zawartych w dziale 60 PKWiU (załącznik nr 2 do powyższej ustawy).

Tam z kolei, tj. w grupie 60.24 PKWIU, ustawodawca wymienił rożnego rodzaju pojazdy. W związku z tym należy uznać, że słowo „tabor samochodowy” odnosi się do określonej grupy różnych pojazdów samochodowych (bez względu na ich ładowność), tj. ciężarowych, ciągników siodłowych, itd.

Kiedy można opodatkować ryczałtem usługi transportowe?

Pojęcie „tabor samochodowy” w przepisach zastosowano, m. in. z uwagi na różną ładowność składników taboru (pojazdów). Dlatego też w przypadku posiadania przez podatnika pojazdów o różnej ładowności, nie ma obowiązku sumowania ładowności poszczególnych pojazdów.

W związku z powyższym wykonywanie przez przedsiębiorcę powyższych usług pojazdami o różnej ładowności będzie obowiązywała 8,5% stawka ryczałtu ewidencjonowanego.

Podobne stanowisko w kwestii opodatkowania ryczałtem usług transportowych świadczonych pojazdami o różnej ładowności, zajął dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z 5 listopada 2010 r. (nr IBPBI/1/415-773/10/WRz).

Polecamy:W 2011 r. zmienią się zasady stosowania ryczałtu 18% od drobnych zleceń

W przypadku wyboru zryczałtowanej formy opodatkowania przedsiębiorca powinien również pamiętać o innych obowiązkach wynikających z takiego wyboru, a mianowicie: należy przechowywać dowody zakupu, prowadzić wykaz środków trwałych, wartości niematerialnych i prawnych, prowadzić ewidencję wyposażenia oraz ewidencję przychodów.

Ponadto opodatkowanie ryczałtem nie przysługuje jeżeli przedsiębiorca wykonuje działalność na rzecz byłego pracodawcy.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Ekspert:

Waldemar Żuchowski

Doradca podatkowy

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Jaka stawka ryczałtu dla usług transportowych?
Jaka stawka ryczałtu dla usług transportowych?

ZFŚS 2020. Komentarz55.20 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS - podatki, prawo

Jakie zmiany w podatkach i ZUS wprowadza Tarcza antykryzysowa 4.0

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Lubasz i Wspólnicy

Kancelaria Radców Prawnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama