Honorowi krwiodawcy mają swoją ulgę podatkową
REKLAMA
REKLAMA
Honorowymi krwiodawcami są ci, którzy oddali bezpłatnie krew i zostali zarejestrowani w jednostce organizacyjnej publicznej służby krwi (stacji krwiodawstwa).
Ulga przysługuje wszystkim krwiodawcom w rozumieniu ustawy o publicznej służbie krwi.
Ulgą tą jest objęta tylko krew oddana na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
REKLAMA
Wysokość odliczenia ustalimy mnożąc ilość faktycznie oddanej krwi przez kwotę ekwiwalentu. Wynosi on130 zł za litr oddanej krwi. Chociaż przepisy określają, że ekwiwalent ten przysługuje za rzadkie grupy krwi, to jednak dla celów tej ulgi jest traktowany jako przelicznik mający zastosowanie do dawców każdej grupy krwi.
Z odliczenia mogą korzystać także osoby, które oddają składniki krwi, jak np. osocze, czy krwinki. Jednak osoby, które oddają honorowo krew oraz osoby, które oddają składniki krwi, obliczając kwotę przysługującej im ulgi stosują taki sam ekwiwalent pieniężny za pobraną krew – czyli 130 zł.
Oczywiście osoby, które za oddaną krew lub jej składniki otrzymały jakikolwiek ekwiwalent pieniężny określony w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z 7 grudnia 2004 r. (wydanym na podstawie art. 11 ust. 2 ustawy o publicznej służbie krwi - Dz. U. z 2004 r. Nr 263, poz. 2625) – nie mogą skorzystać z tej ulgi bo nie można wtedy mówić o jakiejkolwiek darowiźnie i honorowym krwiodawcy.
Możemy odliczyć kwotę przekazaną tytułem darowizny, jednak nie więcej niż kwotę stanowiącą 6 % dochodu. W przypadku dokonania więcej niż jednej darowizny (chodzi tu o darowizny na rzecz opp, kultu religijnego i na cele krwiodawstwa) łączna kwota odliczeń z powyższych tytułów nie może przekroczyć w roku podatkowym kwoty stanowiącej 6 % dochodu podatnika.
Polecamy: Limity ulg i odliczeń w PIT
Polecamy: Najczęstsze błędy w PIT-ach
Polecamy: Ile zapłacisz PIT przy sprzedaży domu, mieszkania lub działki?
Aktualne informacje o uldze dla honorowych krwiodawców:
Ulga dla honorowych krwiodawców w PIT
Od 2011 roku ulga dla honorowych krwiodawców jest inaczej dokumentowana:
REKLAMA
Darowizny przekazane na cele krwiodawstwa realizowanego przez honorowych dawców krwi, będą dokumentowane zaświadczeniem wystawionym przez jednostkę organizacyjną realizującą zadania w zakresie pobierania krwi. W zaświadczeniu tym pobierający krew podawać będzie wyłącznie ilość bezpłatnie oddanej krwi lub jej składników przez honorowego dawcę.
Ponadto omawiana nowelizacja ustawy o PIT przewiduje rezygnację w art. 26 ust. 7 pkt 2 ustawy o PIT z wtrącenia dotyczącego nieuwzględniania wartości krwi, za którą dawca otrzymał zapłatę (gdyż w tym przypadku w ogóle nie mamy do czynienia z darowizną) oraz przeniesieniem sposobu dokumentowania darowizny krwi lub jej składników do odrębnego punktu w tym ustępie.
Krew nie może być też zwracana więc nie ma obawy, że będziemy musieli korygować odliczenie. Jeśli nawet oddana przez nas krew nie będzie odpowiednia czy też nie będzie potrzebna, nie zostanie nam ona fizycznie zwrócona, lecz zostanie zniszczona – zgodnie z obowiązującymi przepisami sanitarnymi. Tak czy inaczej zachowamy prawo do ulgi.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat