reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Urząd Skarbowy > Jednolity plik kontrolny > JPK – z czym borykają się przedsiębiorcy?

JPK – z czym borykają się przedsiębiorcy?

Sezon wakacyjny w pełni, a te wakacje są niezwykle gorące. I to nie za sprawą pogody. Od 1 lipca 2016 r., na mocy art. 193a Ordynacji podatkowej, każdy duży przedsiębiorca zobowiązany jest do przekazywania na żądanie służb skarbowych danych podatkowych w formie elektronicznej tzw. Jednolitego Pliku Kontrolnego (JPK).

Służby jeszcze o takie dane JPK nie proszą, jednak nowelizacja Ordynacji podatkowej z maja bieżącego roku, wprowadziła obowiązek automatycznego przekazywania przez dużych przedsiębiorców JPK_VAT, bez wezwania, począwszy od 25 sierpnia 2016 roku.

Zmiana zasad przekazywania danych wywołała ogromne zamieszanie i konieczność przygotowania służb księgowych oraz systemów informatycznych u wszystkich dużych podatników w okresie wakacyjnym. Struktury zostały ogłoszone przez resort finansów w marcu - to bardzo późno, biorąc pod uwagę złożoność rozliczeń podatku od towarów i usług w Polsce oraz często skomplikowaną strukturę organizacyjną i technologiczną największych przedsiębiorstw.

Problem nie polega przy tym na wygenerowaniu odpowiedniej struktury JPK, ale również na tym, aby ją skutecznie wysłać na dedykowaną „bramkę” w Ministerstwie Finansów. Niektórzy dostawcy oprogramowania dla przedsiębiorstw przygotowali już mechanizmy generowania JPK_VAT. Jednak zdaniem wielu przedsiębiorców wysyłanie gotowych plików jest znacznie trudniejsze. Plik JPK_VAT, który zawiera listę wszystkich dokumentów VAT w miesięcznym okresie sprawozdawczym, może być zatem bardzo obszerny.

Konsekwencje niezłożenia plików JPK w terminie

Związku z tym MF opublikowało na swojej stronie internetowej zasady, według których plik należy dzielić na części, kompresować i podpisywać kwalifikowanym podpisem elektronicznym. Problem właścicieli firm polega na tym, że ta specyfikacja zmienia się. Najnowsza wersja pochodzi z 4 lipca, a mechanizm przyjmowania plików przez MF nie działa prawidłowo. Trwa wyścig z czasem, aby przygotować w odpowiednim terminie rozwiązania techniczne umożliwiające skuteczne przekazywanie plików. 25 sierpnia jest bowiem terminem ostatecznym, którego przekroczenie pociąga za sobą ryzyko nałożenia kar administracyjnych na dużych podatników VAT. Co się zatem stanie, gdy MF nie zdąży?

Autro: Bogdan Zatorski – ekspert konsultingu biznesowego w polskim oddziale Sage

Polecamy: Jednolity Plik Kontrolny – praktyczny poradnik (książka)

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nowy JPK_VAT

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Moduł partnerski

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Nowodworski Estates

Biuro Nieruchomości

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama