Przesyłanie Jednolitych Plików Kontrolnych do urzędów skarbowych – pytania i odpowiedzi
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Dlaczego wprowadzono Jednolite Pliki Kontrolne?
Celem wprowadzenia JPK jest zwiększenie ściągalności podatków oraz ułatwienie urzędnikom dostępu do danych, które leżą w kręgu ich zainteresowania. Struktura pliku jest na tyle zaawansowana, że zawiera przekrojowe informacje, dotyczące wszystkich aspektów działalności przedsiębiorstwa – od faktur sprzedaży, przez gospodarkę magazynową, rejestry VAT, wyciągi bankowe, po pełną kontrolę dotyczącą prowadzonej dokumentacji (w każdej formie, tj. od ewidencji ryczałtowej, przez księgę przychodów i rozchodów po pełną księgowość).
Polecamy: Jednolity Plik Kontrolny – praktyczny poradnik (książka)
Od kiedy nowe przepisy wchodzą w życie?
Ministerstwo Finansów narzuciło, na potrzeby przeprowadzanych kontroli skarbowych, termin 1 lipca 2016 r. jako obligatoryjny dla dużych firm, tj. jednostek zatrudniających ponad 250 pracowników lub wykazujących obrót ponad 50 mln euro rocznie, a także dla fundacji i stowarzyszeń, które przekraczają wskazane progi. Pozostali przedsiębiorcy – firmy średnie, małe oraz mikroprzedsiębiorstwa – do końca czerwca 2018 roku będą mogły nie korzystać z Jednolitego Pliku Kontrolnego w przypadku kontroli.
Do dnia 25 sierpnia 2016 r. duże firmy oraz stowarzyszenia i fundacje są zobligowane bez wezwania złożyć informację o transakcjach VATowskich poprzez JPK. Taki sam obowiązek od 1 stycznia 2017 r. spoczywać będzie na firmach średnich i małych, czyli podmiotach zatrudniających od 10 pracowników lub przekraczających obrót 2 mln euro rocznie. Jedynie mikroprzedsiębiorstwa obowiązek comiesięcznego składania do urzędów skarbowych rejestrów VAT obejmie dopiero w styczniu 2018 roku.
JPK_VAT, ewidencja VAT – wyjaśnienia Ministerstwa Finansów
Jednolity Plik Kontrolny - wyjaśnienia MF
Jak nie dać się zaskoczyć?
Najwięksi producenci oprogramowania zawsze dbają o to, by dostarczane przez nich rozwiązania były aktualne i zgodne z obowiązującymi przepisami. O ile zatem przedsiębiorstwo korzysta ze znanych programów, o tyle wdrożenie, umożliwiające generowanie Jednolitego Pliku Kontrolnego ze strukturą zgodną, z wymaganiami Ministerstwa Finansów, powinno być niezauważalne dla użytkownika. Nowe wersje, obsługujące JPK, najpewniej zostały już udostępnione w ramach posiadanych abonamentów na aktualizacje.
W jakiej formie wysyłać Jednolite Pliki Kontrolne do Urzędów Skarbowych?
Jednolity Plik Kontrolny jest generowany w formacie XML. Jest to uniwersalny format, przeznaczony do przedstawiania danych w usystematyzowany, strukturalny sposób. Jego przekazywanie do organów skarbowych ma odbywać się w sposób elektroniczny, identyczny do tego, jaki znany jest z wysyłania e-deklaracji do urzędów skarbowych. Zaszyfrowane dane będą trafiały na konkretną bramkę Ministerstwa Finansów. Co ważne, odpowiednio wcześniej, dla producentów oprogramowania, udostępniono specjalną, testową bramkę, umożliwiającą przetestowanie przygotowywanych rozwiązań. Począwszy od sierpnia, wszystko powinno zatem działać sprawnie, a jedynym wymogiem, niezbędnym do przesyłania plików JPK za pośrednictwem sieci Internet, będzie posiadanie kwalifikowanego podpisu elektronicznego.
Ewolucja systemu podatkowego, czyli szanse i wyzwania związane z JPK
Na co zwracać uwagę w przyszłości?
Niezależnie jednak od tego czy systemy będą działać poprawnie, w przyszłości nie należy zapominać o przedłużaniu abonamentów na aktualizacje dla posiadanych pakietów oprogramowania. Nowe wersje mogą przynieść kolejne, często niewidoczne gołym okiem, usprawnienia. Pozwolą także uniknąć sytuacji, w której oprogramowanie księgowe będzie niezgodne z obowiązującymi przepisami.
Autor: RESET2 Sp. z o.o.
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat