| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Urząd Skarbowy > Jednolity plik kontrolny > JPK a status przedsiębiorcy

JPK a status przedsiębiorcy

Od 1 lipca 2016 r. obowiązek przekazywania dokumentów w formacie JPK, zarówno w przypadku kontroli, jak i w zakresie ewidencji VAT, dotyczy dużych firm. Mikro, mali i średni przedsiębiorcy, w rozumieniu ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, w okresie od dnia 1 lipca 2016 r. do dnia 30 czerwca 2018 r. dane w formacie JPK przy kontroli będą przekazywać fakultatywnie, a od lipca 2018 r. - obowiązkowo.Od 1 stycznia 2017 r. dane z ewidencji VAT w strukturze JPK przesyłać muszą i mali i średni przedsiębiorcy. Mikroprzedsiębiorcy objęci zostaną tym obowiązkiem od początku 2018 roku.

W pierwszej kolejności należy wskazać, że z art. 106 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej wynika, że za średniego przedsiębiorcę uważa się przedsiębiorcę, który w co najmniej jednym z dwóch ostatnich lat obrotowych:

1. zatrudniał średniorocznie mniej niż 250 pracowników oraz

2. osiągnął roczny obrót netto ze sprzedaży towarów, wyrobów i usług oraz operacji finansowych nieprzekraczający równowartości w złotych 50 milionów euro, lub sumy aktywów jego bilansu sporządzonego na koniec jednego z tych lat nie przekroczyły równowartości w złotych 43 milionów euro.

Wynika z tego, że dużym przedsiębiorcą jest taki przedsiębiorca, który w każdym z dwóch ostatnich lat obrotowych:

1. zatrudniał średniorocznie więcej niż 250 pracowników lub

2. osiągnął roczny obrót netto ze sprzedaży towarów, wyrobów i usług oraz operacji finansowych przekraczający równowartość w złotych 50 milionów euro sumy aktywów jego bilansu sporządzonego na koniec jednego z tych lat przekroczyły równowartość w złotych 43 milionów euro.

Polecamy: Jednolity Plik Kontrolny – praktyczny poradnik (książka)

W celu ułatwienia Państwu oceny poniżej wskazujemy tabele, których wypełnienie pomoże w dokonaniu oceny, czy Państwa spółka spełnia kryteria dużego czy też średniego przedsiębiorcy.

2014

roczny obrót netto ze sprzedaży towarów, wyrobów i usług oraz operacji finansowych

kurs

suma aktywów  bilansu

0,00 zł

4,2623

0,00 zł

0,00 EUR

0,00 EUR

50 000 000,00 EUR

43 000 000,00 EUR

średnioroczna liczba pracowników

0

2015

roczny obrót netto ze sprzedaży towarów, wyrobów i usług oraz operacji finansowych

kurs

suma aktywów  bilansu

0,00 zł

4,2615

0,00 zł

0,00 EUR

0,00 EUR

50 000 000,00 EUR

43 000 000,00 EUR

średnioroczna liczba pracowników

0

Pragniemy zwrócić uwagę, że wskazany w powyższych tabelkach kurs waluty właściwy jest jedynie w odniesieniu do tych przedsiębiorców, u których rok obrotowy jest zgodny z rokiem kalendarzowym.

Dla przypomnienia wskazujemy, że od 1 lipca 2016 r. obowiązek przekazywania dokumentów w formacie JPK, zarówno w przypadku kontroli, jak i w zakresie ewidencji VAT, dotyczy podmiotów podlegających definicji dużego przedsiębiorcy, przy czym ewidencję zakupu i sprzedaży VAT podmioty te są zobowiązane przekazywać organowi podatkowemu bez wezwania, a pozostałe struktury na żądanie organów podatkowych i organów kontroli skarbowej. 

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Adamczyk

Doświadczony manager i profesjonalistka z dziedziny ekonomii zdrowia, specjalizująca się w analizie biznesowej, w tym w kontroli zarządczej w placówkach medycznych, ze szczególnym uwzględnieniem kontrolingu i analizy finansowej szpitala oraz w analityce rynku farmaceutycznego i analizach refundacyjnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »