REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

JPK_VAT dla małych i średnich firm

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Deloitte
Audyt, konsulting, zarządzanie ryzykiem, doradztwo finansowe, podatkowe i prawne
JPK_VAT dla małych i średnich firm
JPK_VAT dla małych i średnich firm
www.shutterstock.com

REKLAMA

REKLAMA

Do dnia 25 lutego 2017 r. małe i średnie firmy po raz pierwszy muszą złożyć plik JPK_VAT (za styczeń 2017 r.). Dotąd ten obowiązek dotyczył tylko w miarę niewielkiej grupy dużych przedsiębiorców. Jest kilka możliwych wariantów na wypadek niedopełnienia tego obowiązku. Jednak zapewne nie uda się w takim przypadku uniknąć sankcji karnej. Dlatego lepiej przygotować się wcześniej i terminowo wysłać JPK_VAT.

Sprawdź: INFORLEX SUPERPREMIUM

REKLAMA

Pierwszym krokiem jest przygotowanie systemów księgowych do raportowania plików JPK. Warto zrobić to kompleksowo i dostosować od razu systemy również do raportowania pozostałych struktur, które małe i średnie przedsiębiorstwa będą musiały przekazywać na żądanie organów od 1 lipca 2018 r. Może się okazać, że konieczne będzie dokupienie specjalnych modułów do generowania plików JPK albo nawet osobnych programów, jeśli dostawca oprogramowania księgowego nie oferuje wsparcia w tym zakresie.

Od 1 stycznia 2017 r. obowiązują nowe schemy JPK_VAT. Próba złożenia JPK_VAT w strukturze obowiązującej w 2016 r. zakończy się niepowodzeniem.

REKLAMA

Kolejnym krokiem jest testowanie. Przed ostatecznym terminem na złożenie JPK_VAT warto wysłać plik na bramkę testową udostępnioną przez Ministerstwo Finansów. Zweryfikujemy w ten sposób techniczną poprawność pliku JPK_VAT, ale nie sprawdzimy jego poprawności merytorycznej. Takie usługi oferuje taka firma jak Deloitte.

Duże przedsiębiorstwa na różne sposoby radziły sobie w krótkim okresie przygotowawczym do JPK. Jedni punkt po punkcie sprawdzali, czy wszystkie dane wymagane w JPK występują w ich systemach księgowych. Następnie angażowali swoje służby księgowe i informatyczne do stworzenia narzędzia do generowania pliku JPK, a jeśli coś poszło nie tak, zwracali się o pomoc do doradców. Inni od razu kupowali programy do JPK wraz ze wsparciem wdrożeniowym. Dzięki temu generowali i wysyłali plik JPK za pomocą kilku kliknięć.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy: Jednolity Plik Kontrolny – Ewidencja VAT od 1 stycznia 2017 (książka)

REKLAMA

Samodzielne przygotowanie pliku JPK na pierwszy rzut oka wydaje się tańsze, szczególnie dla najmniejszych przedsiębiorców zobowiązanych do jego raportowania. Jednak jeśli wystąpią problemy – a doświadczenie pokazuje, że o nie nietrudno – może się okazać, że warto od razu wystąpić o pomoc do ekspertów. Dla części małych i średnich przedsiębiorstw zakup oprogramowania wraz ze wsparciem w dostosowywaniu istniejących systemów księgowych może być nieadekwatny do skali działalności. Warto wtedy rozważyć zlecenie podmiotowi zewnętrznemu wygenerowanie i złożenie pliku JPK, a przynajmniej znaleźć taki podmiot na wypadek niepowodzenia samodzielnego raportowania.

Podjęcie właściwej decyzji wymaga rozważenia wszystkich za i przeciw. Pomiędzy najmniejszymi a największymi podmiotami należącymi do grupy małych i średnich przedsiębiorstw istnieje przepaść. Nie można więc podać uniwersalnej recepty. Dlatego warto dobrze poznać wszystkie możliwości oraz ich realne koszty.

Polecamy książkę: VAT 2017. Komentarz


Wśród naszych klientów znajdują się tacy, którzy JPK składali samodzielnie. Nasza rola ograniczyła się do weryfikacji poprawności pliku i ewentualnego poprawienia błędów. Większość podmiotów z odpowiednim wyprzedzeniem implementowała program taxCube ™ z modułem do generowania plików JPK, który współpracuje z różnymi systemami księgowymi. Krótko przed terminem na złożenie pierwszego JPK_VAT odebraliśmy też wiele telefonów z prośbą o pomoc, bo coś nie zadziałało. W takich przypadkach wskazujemy listę dokumentów, których potrzebujemy i w ciągu 20 minut od ich otrzymania generujemy plik JPK, który przesyłamy klientowi do podpisu. Podpisany plik JPK wysyłamy na bramkę MF i odbieramy UPO.

Kontakt:

Ernest Frankowski, Dyrektor w dziale Doradztwa Podatkowego
efrankowski@deloittece.com

Więcej informacji na: www.deloitte.com/pl/jpk

Zapisz się na newsletter
Chcesz uniknąć błędów? Być na czasie z najnowszymi zmianami w podatkach? Zapisz się na nasz newsletter i otrzymuj rzetelne informacje prosto na swoją skrzynkę.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Krajowy System e-Faktur – przełomowa zmiana wraca do Komisji Sejmowej. Co oznacza dla przedsiębiorców?

Sejm ponownie skierował do Komisji Finansów Publicznych projekt ustawy wprowadzającej Krajowy System e-Faktur (KSeF). Nowe przepisy mają zrewolucjonizować wystawianie faktur w Polsce, wprowadzając cyfrową platformę. Zgłoszono poprawki wydłużające termin przesyłania faktur nawet do 5 dni.

Rekonstrukcja rządu Tuska: Na czele nowego Ministerstwa Finansów i Gospodarki stanie Andrzej Domański

Rząd Donalda Tuska przechodzi rekonstrukcję. Dziś o godz. 10 premier ogłosił nowy skład Rady Ministrów. Na czele nowego Ministerstwa Finansów i Gospodarki stanie Andrzej Domański - dotychczasowy minister finansów poinformował premier Donald Tusk.

Budujesz? Możesz zapłacić VAT później. Sprawdź, jak to zrobić zgodnie z prawem

Dzięki wyrokowi TSUE firmy budowlane mogą legalnie przesunąć termin zapłaty VAT – nawet o kilka miesięcy. Wystarczy dobrze skonstruowana umowa i protokół odbioru. To rozwiązanie, które realnie poprawia płynność finansową przedsiębiorców.

BGK chce ściśle współpracować z KAS

Bank Gospodarstwa Krajowego chce dołączyć do elitarnego grona najbardziej zaufanych podatników w Polsce. Planuje przystąpić do Programu Współdziałania z Krajową Administracją Skarbową, którego celem jest budowanie transparentnych relacji z organami podatkowymi oraz zapewnienie większej pewności i bezpieczeństwa w zakresie rozliczeń podatkowych.

REKLAMA

Księgowość w erze automatyzacji. Eksperci spotkają się w Targach Kielce

Nowe technologie, presja legislacyjna i rosnące oczekiwania klientów nie pozostawiają złudzeń – biura rachunkowe muszą redefiniować swoje modele działania. VI Kongres Biur Rachunkowych, który odbędzie się 30 września i 1 października 2025 roku w Targach Kielce, to odpowiedź branży na dynamiczne zmiany w otoczeniu prawnym, podatkowym i organizacyjnym.

Nowe zasady rozliczania VAT przy imporcie towarów w procedurze uproszczonej – projekt nowelizacji ustawy opublikowany

Zmiany w przepisach celnych Unii Europejskiej wymusiły aktualizację krajowych regulacji dotyczących VAT. W piątek 19 lipca na stronie Rządowego Centrum Legislacji opublikowano projekt nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług, przygotowany przez Ministerstwo Finansów. Nowelizacja ma istotne znaczenie dla przedsiębiorców korzystających z procedury uproszczonej przy imporcie towarów.

Darowizna od babci lub dziadka – kiedy bez podatku? Jest kilka warunków, które decydują o pełnym zwolnieniu

Otrzymałeś gotówkę od babci lub dziadka? Sprawdź, kiedy darowizna pieniężna nie podlega podatkowi od spadków i darowizn. Przepisy przewidują korzystne zwolnienia, ale warto znać limity kwoty wolnej i terminy zgłoszenia darowizny do urzędu skarbowego. Wyjaśniamy, co trzeba wiedzieć.

Uproszczenia w podatku od spadków i darowizn. Nowe przepisy coraz bliżej wejścia w życie

Senat przyjął nowelizację ustawy o podatku od spadków i darowizn. Nowe przepisy mają uprościć formalności przy sprzedaży majątku otrzymanego od najbliższej rodziny oraz zlikwidować comiesięczne deklaracje podatkowe przy rentach prywatnych. Ustawa wraca teraz do Sejmu.

REKLAMA

Zaczynasz działalność gospodarczą? Tak można obniżyć składki ZUS na początku działania firmy [komunikat ZUS]

Rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej wiąże się z kosztami, szczególnie na starcie. Dlatego początkujący przedsiębiorcy mogą skorzystać z ulg, które pozwalają płacić niższe składki na ubezpieczenia społeczne albo nie płacić ich wcale. Do najważniejszych form wsparcia należą: ulga na start, preferencyjne składki, „Mały ZUS Plus” czy wakacje składkowe.

Darowizna dla córki z konta firmowego taty: Czy taki przelew korzysta ze zwolnienia podatkowego? KIS wyjaśnia

Skarbówka potwierdził, że przekazanie środków pieniężnych bezpośrednio z konta firmowego spółki, której darczyńca jest wspólnikiem, na konto obdarowanego – przy spełnieniu ustawowych formalności – może korzystać ze zwolnienia z podatku od darowizn. To jest dobra wiadomość dla podatników.

REKLAMA