| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Urząd Skarbowy > Jednolity plik kontrolny > Pełnomocnictwo do przesyłania informacji JPK_VAT

Pełnomocnictwo do przesyłania informacji JPK_VAT

Zgodnie z przepisami Ordynacji podatkowej dane z ewidencji VAT przesyłane w formacie JPK_VAT mogą być podpisywane także przez pełnomocnika podatnika. Do ustanowienia pełnomocnictwa w tym zakresie służy wzór pełnomocnictwa do podpisywania deklaracji składanej za pomocą środków komunikacji elektronicznej (UPL-1).

Obowiązek przesyłania JPK_VAT

Począwszy od 1 lipca 2016 r. rozpoczął się proces stopniowego obejmowania przedsiębiorców i podatników VAT obowiązkiem przesyłania Jednolitego Pliku Kontrolnego (JPK). Najpierw zostały nim objęte duże przedsiębiorstwa, a ostatecznie, tj. od lipca 2018 r. wszyscy podatnicy będą musieli przekazywać pliki w formacie JPK.

Oprócz plików JPK przesyłanych na żądanie fiskusa, na czynnych podatników VAT został nałożony obowiązek comiesięcznego przesyłania informacji o prowadzonej ewidencji VAT, w formacie JPK_VAT, bez wcześniejszego wezwania organu podatkowego.

Kategorie podmiotów zobligowanych do stosowania JPK i terminy wejścia w życie tego obowiązku wobec poszczególnych przedsiębiorców i podatników VAT zostały wskazane w ustawie z 10 września 2015 r. o zmianie ustawy – Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2015 r. poz. 1649), zmienionej przez ustawę z 13 maja 2016 r. o zmianie ustawy – Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2016 r. poz. 846).

Polecamy: Jednolity Plik Kontrolny - Ewidencja VAT od 1 stycznia 2017

W przypadku JPK_VAT obowiązek raportowania danych w tym formacie dotyczy dużych przedsiębiorców – od 1 lipca 2016 r. Małe i średnie przedsiębiorstwa zobowiązane są do przesyłania comiesięcznych informacji od 1 stycznia 2017 r. Natomiast mikroprzedsiębiorstwa zaczną przesyłać dane z ewidencji VAT od 1 stycznia 2018 r.

Sposób przesyłania JPK

Sposób przesyłania JPK został określony rozporządzeniem z 24 czerwca 2016 r. w sprawie sposobu przesyłania za pomocą środków komunikacji elektronicznej ksiąg podatkowych oraz wymagań technicznych dla informatycznych nośników danych, na których te księgi mogą być zapisane i przekazywane (Dz.U. z 29 czerwca 2016 r. poz. 932), które weszło w życie 1 lipca 2016 r.

Rozporządzenie to zakłada, że informacje w formacie JPK mogą być:

- przesyłane środkami komunikacji elektronicznej za pomocą oprogramowania interfejsowego dostępnego na stronie, której adres jest podany w Biuletynie Informacji Publicznej na stronie internetowej Ministerstwa Finansów albo

- zapisane i przekazywane organowi podatkowemu na informatycznych nośnikach danych.

Ministerstwo Finansów udostępniło podatnikom darmową aplikację kliencką „Klient JPK” do wysyłania plików JPK_VAT wraz z instrukcją dla użytkownika aplikacji oraz przykładowym plikiem .csv.

Zobacz: Aplikacja kliencka do wysyłania plików JPK

JPK_VAT podpisywane przez pełnomocnika

W związku z powyższymi zmianami u podatników zobligowanych do przesyłania comiesięcznych informacji JPK_VAT pojawiło się szereg wątpliwości, w tym dotyczących kwestii podpisywania tych informacji przez pełnomocników.

Wyjaśniając to zagadnienie należy wskazać, że informacje o prowadzonej ewidencji VAT, składane na podstawie art. 82 § 1b Ordynacji podatkowej, są informacjami składanymi ministrowi właściwemu do spraw finansów publicznych na podstawie przepisów prawa podatkowego.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna Piszcz i Wspólnicy sp.k.

Wszechstronne usługi dla biznesu, samorządów oraz jednostek administracji publicznej.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »