REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Plik JPK_VAT nie uzgadnia się z deklaracją VAT?

Deloitte
Audyt, konsulting, zarządzanie ryzykiem, doradztwo finansowe, podatkowe i prawne
Plik JPK_VAT nie uzgadnia się z deklaracją VAT? /shutterstock.com
Plik JPK_VAT nie uzgadnia się z deklaracją VAT? /shutterstock.com
www.shutterstock.com

REKLAMA

REKLAMA

Przed wysłaniem pliku JPK_VAT do urzędu, należy wykonać podstawowy test i sprawdzić, czy dane w pliku JPK uzgadniają się z deklaracją VAT (lub jej korektą) za ten sam okres. Jeżeli nie, należy znaleźć przyczynę błędu i natychmiast skorygować rozliczenia.

JPK_VAT 2018 – nowe procedury

Autopromocja

Plik JPK_VAT stanowi odzwierciedlenie deklaracji VAT. Dlatego pierwszym i podstawowym testem, jaki mogą wykonać organy podatkowe, jest weryfikacja, czy plik JPK_VAT uzgadnia się z deklaracją VAT. Jest to jednocześnie najprostszy test, jaki mogą wykonać podatnicy zanim dostarczą swoje rozliczenia do urzędu. Tym bardziej, że można wykonać go samodzielnie, bez potrzeby używania jakichkolwiek narzędzi czy programów komputerowych, choć niewątpliwie pomocne w tym zakresie są narzędzia do wizualizacji w programie Excel obydwu źródeł danych.

Deklaracja VAT-7

Powszechnie stosowana deklaracja VAT-7 wskazuje sumy kwot netto i VAT różnych typów transakcji (np. pola nr 15 i 16 – dla sprzedaży krajowej opodatkowanej stawką 5%, pole 22 – dla eksportu towarów, pola 23 i 24 – dla WNT, pola 45 i 46 – kwoty netto i VAT dotyczące zakupów krajowych pozostałych).

Kwoty wykazane w polach od P10 do P39 (sekcja dla podatku należnego) oraz od P43 od P50 (podatek naliczony) deklaracji VAT-7 powinny odpowiadać pośrednim sumom kwot wykazanych w skorelowanych polach JPK_VAT. Aby to sprawdzić, należy zsumować wszystkie kwoty wpisane np. w polu K_15 pliku JPK_VAT i upewnić się, czy suma jest równa kwocie wpisanej w pole 15 deklaracji VAT-7 (podobnie dla korekty deklaracji).

Jeżeli kwoty z pól o odpowiadających sobie numerach różnią się, prawdopodobnie w rozliczeniach VAT jest błąd. Może on wynikać z nieprawidłowego zsumowania kwot transakcji na potrzeby deklaracji VAT-7. Możliwe również, że w pliku JPK_VAT nie zostały wykazane wszystkie transakcje albo któraś z nich wystąpiła tam dwukrotnie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ten sam test należy przeprowadzić przed złożeniem korekt deklaracji VAT-7 i pliku JPK_VAT. Sumując kwoty wpisane w poszczególnych polach korekty JPK_VAT, powinniśmy otrzymać kwoty równe tym, które są wpisane w polach o tym samym numerze w deklaracji VAT-7.

Należy pamiętać o tym, że nawet jeżeli kwoty z pól deklaracji VAT-7 i sumy kontrolne w pliku JPK_VAT zgadzają się, nie musi to wcale oznaczać, że nasze rozliczenia są prawidłowe. Zdarza się bowiem, że deklaracja jest tworzona w oparciu o zapisy JPK_VAT, więc jeżeli w tym drugim źródle jest błąd merytoryczny, będzie on powielony na poziomie bazującej na nim deklaracji VAT. Dlatego warto dodatkowo przeprowadzić szczegółowe testy merytoryczne w oparciu o zapisy uwidaczniane na poziomie transakcyjnym w pliku JPK_VAT, najlepiej przy użyciu dedykowanych rozwiązań informatycznych.

Polecamy: JPK_VAT 2018 – Instrukcja wdrożenia

Deklaracja VAT-UE

W deklaracji VAT-UE należy wykazać transakcje wewnątrzwspólnotowe. Kwoty transakcji wykazanych w poszczególnych sekcjach powinny w tym przypadku odpowiadać poszczególnym sumom kwot z opowiadających im pól JPK_VAT.

Kwoty netto transakcji w polach K_12 powinny być odzwierciedleniem pozycji wykazanych w sekcji E deklaracji VAT-UE, obejmującej wewnątrzwspólnotowe świadczenie usług. Pola K_21, właściwe dla wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów, powinny odpowiadać sekcji C deklaracji. Natomiast wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów, które również podlega wykazaniu w pliku JPK_VAT (pola K-23) powinno uzgadniać się z transakcjami wykazanymi w sekcji D deklaracji VAT-UE.

Testy w powyższym zakresie należy przeprowadzić zarówno na poziomie sum ogólnych (suma w odpowiedniej sekcji deklaracji VAT-UE w zestawieniu z sumą pośrednią dla pól K w JPK), jak również sum kwot netto dla każdego nr VAT-UE kontrahenta unijnego.

Sprawdź za darmo poprawność rozliczeń VAT z plikiem JPK_VAT

Zweryfikuj, czy plik JPK_VAT uzgadnia się z deklaracją VAT-7

Dowiedz się, jak samodzielnie przeprowadzić testy JPK


VAT-27 dla reverse charge

W polu K_31 pliku JPK_VAT wykazuje się transakcje, które rozliczane są z zastosowaniem mechanizmu tzw. odwrotnego obciążenia. Kwoty zamieszczone w tym polu powinny odpowiadać sumom wartości netto transakcji wykazanych w deklaracji VAT-27. Deklaracja zakłada podział na dostawę towarów i świadczenie usług. Plik JPK_VAT nie wprowadza takiego rozróżnienia. Aby sprawdzić, czy plik JPK uzgadnia się z deklaracją, należy zsumować kwoty netto transakcji dla poszczególnych kontrahentów, zidentyfikowanych za pomocą numeru VAT-UE.

Również w tym przypadku test można wykonywać na poziomie sum ogólnych (suma kontrolna z pola K_31 porównana do sumy kwot netto wykazanych w deklaracji VAT-27), jak i dla sum kwot netto przyporządkowanych do poszczególnych nr NIP nabywców.

Błędy podane na tacy

Co istotne, w przypadku składania korekty deklaracji VAT i korekty pliku JPK_VAT, można w okamgnieniu zidentyfikować transakcje, które były powodem korekty rozliczeń VAT. Wystarczy zastosować proste narzędzie do porównywania transakcji wykazanych w pliku pierwotnym i korekcie. Mając na tacy różnice, można przygotować się do złożenia rzetelnego uzasadnienia przyczyn korekty.

Igor Roman

Starszy Menedżer

Tax Management Consulting

Deloitte Doradztwo Podatkowe

Igor Roman, Starszy Menedżer, Tax Management Consulting, Deloitte Doradztwo Podatkowe
Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ubezpieczenie dla firmy – czy to mi się opłaci? Spokój za 1 promil wartości majątku

Co trzeba wiedzieć o ubezpieczeniu biznesu i firmy. Ile to kosztuje, co można ubezpieczyć? I najważniejsze: czy ubezpieczenie się opłaci?

Opodatkowanie wyrównawcze od 2025 roku. Trzy nowe podatki dla biznesu. Konsultacje trwają do 24 maja 2024 r.

W Ministerstwie Finansów trwają prace legislacyjne nad projektem ustawy o opodatkowaniu wyrównawczym jednostek składowych grup międzynarodowych i krajowych. Ustawa ta ma wprowadzić w Polsce od 2025 roku system globalnego podatku minimalnego oparty o trzy rodzaje podatku wyrównawczego:  globalny podatek wyrównawczy, krajowy podatek wyrównawczy oraz podatek od niedostatecznie opodatkowanych zysków. Konsultacje publiczne tego projektu zakończą się 24 maja 2024 r. Do tego dnia można przesyłać do MF swoje uwagi i opinie.

Fundacja rodzinna - opodatkowanie i oskładkowanie świadczeń dla beneficjentów

Fundacja rodzinna jako instytucja prawna będzie 22 maja 2024 r. obchodzić swoje pierwsze urodziny. Zgodnie z ustawowymi celami ma służyć do zarządzania i kumulowania majątku w interesie beneficjentów oraz wypłacania im świadczeń. Jakie są zasady opodatkowania i oskładkowania świadczeń na rzecz beneficjentów fundacji rodzinnej?

Projekt: Kasowy PIT. Na czym polega

Ministerstwo Finansów przedstawiło pod koniec kwietnia 2024 r. projekt nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o ryczałcie ewidencjonowanym. Ta nowelizacja ma wprowadzić od 1 stycznia 2025 roku przepisów określających zasady tzw. kasowego PIT. Ta forma rozliczeń polegać ma na tym, że przychód- podatkowy będzie powstawał w dacie zapłaty za fakturę. Ale nie każdy będzie mógł korzystać z kasowego PIT. Jedynie przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają działalność oraz ci, których przychody z działalności gospodarczej w roku poprzednim nie przekraczały 250 tys. euro. Aktualnie trwają konsultacje i opiniowanie tego projektu.

Składka zdrowotna 2025 r. Nowe zasady obliczania należności na rzecz ZUS-u. Kto ile zapłaci?

Od 2025 roku zmienią się zasady rozliczania składki zdrowotnej przez przedsiębiorców. Zapowiedzieli to minister zdrowia Izabela Leszczyna i minister finansów Andrzej Domański na konferencji prasowej w dniu 21 marca 2024 r. Wtedy podano też najważniejsze założenia tych zmian. Co ma się zmienić od przyszłego roku?

Czy klimatyzację można odliczyć od podatku? Przykłady dla ulgi rehabilitacyjnej i ulgi termomodernizacyjnej

Czy wydatki poniesione na wyposażenie domu w klimatyzację, czyli koszty jej zakupu i montażu, można uznać za wydatki, podlegające odliczeniu w ramach ulgi rehabilitacyjnej? A co w przypadku ulgi termomodernizacyjnej?

Kiedy można anulować fakturę?

Anulowanie faktury VAT powinno być traktowane w sposób wyjątkowy i wykorzystywane tylko w przypadku zaistnienia takiej konieczności. Kiedy więc można anulować fakturę i jak to zrobić zgodnie z obowiązującymi przepisami?

Jak przebiega finansowanie faktur?
Finansowanie faktur, zwane również faktoringiem, to istotny element strategii finansowej wielu przedsiębiorstw. Proces ten umożliwia bowiem firmom uzyskanie dostępu do środków pieniężnych, poprzez sprzedaż swoich nieuregulowanych faktur firmie faktoringowej. Choć działanie to może wydawać się skomplikowane, to faktoring jest w rzeczywistości bardzo prosty. Jak przebiega finansowanie faktur?
Wskaźnik ściągalności zaległych podatków rośnie, ale wciąż jest wiele do poprawy. Egzekucja należności innego rodzaju jest bardzo dużym problemem

W ubiegłym urzędy skarbowe wyegzekwowały ponad 40 proc. zaległości podatkowych. Budżet państwa odzyskał dzięki temu 6,6 mld zł – informuje dzisiaj "Dziennik Gazeta Prawna". Egzekucja należności innego rodzaju jest jednak bardzo dużym problemem.

Składka zdrowotna 2024. Rozliczenie za rok 2023. Wpływ na kwestie podatkowe

Już po raz drugi od momentu wprowadzenia rewolucyjnych przepisów Polskiego Ładu przedsiębiorcy mają obowiązek złożenia rocznego rozliczenia składki na ubezpieczenie zdrowotne. Dwudziesty dzień maja jest ostatnim dniem na dopełnienie tego obowiązku. Na szczęście tym razem Ustawodawca oszczędził płatnikom wstecznych zmian form opodatkowania oraz półrocznych okresów składkowych. 

REKLAMA