Współpraca z organem skarbowym podczas kontroli
REKLAMA
REKLAMA
Postępowanie kontrolne i podatkowe to szczególnie stresogenny moment dla każdego podatnika, a tym bardzie j w chwili bezpodstawnych oskarżeń. W takich wypadkach należy pamiętać o racjonalności swoich zachowań, ponieważ jej brak może grozić odpowiedzialnością skarbową, kluczem tego typu postępowań jest zachowanie zgodne z dopuszczalnymi normami prawnymi, które nie mogą nas na tą odpowiedzialność narazić, czy zarzutu utrudniania czynności urzędnika.
REKLAMA
Czy bezprawne działanie urzędu skarbowego przerywa bieg przedawnienia?
Karalne pozostaje takie działanie, w czasie którego podatnik osobie uprawnionej do przeprowadzenia czynności sprawdzających, kontroli skarbowej, kontroli podatkowej lub czynności kontrolnych w zakresie szczególnego nadzoru podatkowego, np. celnego, udaremnia lub utrudnia wykonanie czynności służbowej. Karalne jest w szczególności nie okazywanie wbrew żądaniu kontrolującego ksiąg lub innych dokumentów dotyczących prowadzonej działalności gospodarczej. Podobnie karze podlega ten, kto księgę lub inny dokument niszczy, uszkadza, czyni bezużytecznymi, ukrywa lub usuwa.
Na tym jednak katalog czynów zabronionych się nie kończy. Podatnik powinien pamiętać, że w praktyce każda forma utrudniania czynności procesowych może spotkać się z ryzykiem ukarania.
Polecamy produkt: Podatki 2015 - komplet
Podczas wszczętej i trwającej kontroli należy zdawać sobie sprawę z:
- praktyki organów skarbowych w zakresie prowadzonych postępowań kontrolnych i postępowań podatkowych,
- praw i obowiązków podatników w ramach postępowania podatkowego,
- zasad prowadzenia kontroli podatkowych i kontroli skarbowych,
- postępowania dowodowego oraz ustalenia stanu faktycznego w sprawie,
- środki zaskarżenia: zastrzeżenia do protokołu kontroli, zażalenia na postanowienia, odwołania od decyzji,
- postępowań sądowych: skarga do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, skarga kasacyjna do Naczelnego Sądu Administracyjnego,
- odpowiedzialności osobistej za zobowiązania publicznoprawne.
Przestępstwa i wykroczenia skarbowe 2015 - grzywny
W praktyce podczas trwającej kontroli podatnicy popełniają mnóstwo błędów, które prowadzą do oskarżeń, chociaż często są bezpodstawne i dotyczą pozorności transakcji oraz udziału w tzw. „karuzeli podatkowej”. Nie ma się czemu dziwić, biorąc pod uwagę, że takie czynności są bardzo stresujące i bardzo często z założenia przedsiębiorca traktowany jest jako przestępca. Dlatego zawsze warto zastanowić się czy posiadamy odpowiednią wiedzę i umiejętności, aby z tak trudnej sytuacji wyjść obronną ręką, jeśli nie może warto sięgnąć po wskazówki w zakresie sposobu współpracy z organem skarbowym podczas postępowań kontrolnych i podatkowych u specjalisty.
Autor: dr Andrzej Dmowski, Partner Zarządzający Russell Bedford
Artykuł pochodzi z RB Magazine wydawanego przez Russell Bedford
Podyskutuj o tym na naszym FORUM
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat