Jakie obowiązki ciążą na inkasencie
REKLAMA
REKLAMA
Przepisy przewidują, że inkasentem jest osoba fizyczna, osoba prawna lub jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej, zobowiązana do pobrania od podatnika podatku i wpłacenia go we właściwym terminie organowi podatkowemu.
REKLAMA
Jeśli inkasent nie wykona w/w obowiązku, odpowiada za podatek pobrany, a niewpłacony. Inkasent odpowiada za niewpłacenie podatku w terminie całym swoim majątkiem. Odpowiedzialność inkasenta nie zachodzi, jeśli podatek nie został pobrany w winy podatnika; w takim wypadku organ podatkowy wydaje decyzję o odpowiedzialności podatnika.
Zarówno płatnicy, jak i inkasenci mają obowiązek przechowywać dokumenty związane z poborem lub inkasem podatków do czasu upływu terminu przedawnienia zobowiązania płatnika lub inkasenta. Po upływie przedawnienia zobowiązania inkasenta są oni zobowiązani przekazać podatnikom dokumenty związane z poborem lub inkasem podatku; dokumenty te podlegają zniszczeniu, jeżeli ich przekazanie podatnikowi jest niemożliwe.
Polecamy: serwis Ryczałt
Inkasentom przysługuje zryczałtowane wynagrodzenie z tytułu terminowego wpłacania podatków pobranych na rzecz budżetu państwa. W razie stwierdzenia, że inkasent pobrał wynagrodzenie nienależnie lub w wysokości wyższej od należnej, organ podatkowy wydaje decyzję o zwrocie nienależnego wynagrodzenia.
Kwestie związane z wynagrodzeniem inkasenta określa rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 24 grudnia 2002 r. w sprawie wynagrodzenia płatników i inkasentów pobierających podatki na rzecz budżetu państwa (Dz.U. nr 240, poz. 2065).
W myśl § 1 ust. 1 pkt 2 w/w rozporządzenia inkasentom przysługuje wynagrodzenie z tytułu terminowego wpłacania podatków, wynoszące 0,1% kwoty podatków pobranych przez inkasentów na rzecz budżetu państwa. Kwota należnego inkasentowi wynagrodzenia jest potrącana z kwoty podatków pobranych przez niego.
Polecamy: Postępowanie podatkowe
Inkasent, który pobrał podatek nienależnie lub w wysokości wyższej od należnej, jest zobowiązany dokonać zwrotu nienależnego wynagrodzenia na rachunek właściwego urzędu skarbowego wraz z odsetkami za zwłokę.
Wynagrodzenie z tytułu inkasa otrzymywane przez inkasentów jest przychodem z działalności wykonywanej osobiście – art. 10 ust. 1 pkt 2 w związku z art. 13 pkt 6 ustawy o PIT (interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 6 maja 2010 r., sygn. IBPBII/1/415153/10/ŚS.
Podstawa prawna: - art. 9 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa – tekst jedn. Dz.U. z 2005, nr 8, poz. 60, z późn. zm.
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat