| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Urząd Skarbowy > Najczęstsze problemy > Podatnik cofa skargę – sąd zwraca wpis

Podatnik cofa skargę – sąd zwraca wpis

Czasem, gdy spór sądowy z organami podatkowymi jest nie do wygrania, warto cofnąć skargę. Jeżeli uda się to zrobić przed rozpoznaniem skargi przez sąd, można odzyskać opłatę sądową (wpis sądowy). Dużym wyczuciem, jeśli chodzi o moment cofnięcia skargi, wykazał się pewien podatnik spierający się z Dyrektorem IS w Opolu. W efekcie odzyskał wpis mimo że - praktycznie rzecz biorąc - dowiedział się, jaki byłby wyrok.

1. Podatnikowi, który zaskarżył decyzję do WSA i uiścił z tego tytułu wpis sądowy, należy się zwrot wpisu, jeżeli skutecznie cofnął skargę przed jej rozpoznaniem.

2. Zwrot wpisu za skargę do WSA może się należeć także wtedy, gdy skarga została rozpatrzona na korzyść podatnika, ale – na skutek skargi kasacyjnej – wyrok WSA został uchylony i sprawa trafiła do ponownego rozpoznania. Jeżeli podatnik cofnie skargę przed ponownym rozpoznaniem, to odzyska wpis – tak samo, jakby cofnął skargę przed rozpoznaniem pierwotnym.

Powyższe stwierdzenia to zasadnicze tezy wynikające z postanowienia Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Opolu z 4 kwietnia 2012 r. (sygn. I SA/Op 72/12).

Sukces zamieniony w porażkę

Sprawa dotyczyła podatnika z Opolszczyzny, któremu tamtejszy Dyrektor IS wymierzył zaległość w podatku dochodowym od osób fizycznych. Podatnik nie zgodził się z decyzją, więc zaskarżył ją do WSA w Opolu. Przy składaniu skargi uiścił obowiązkową opłatę sądową, której wysokość zależy od kwoty stanowiącej przedmiot sporu (tzw. wpis stosunkowy). 

Po rozpatrzeniu skargi, WSA przyznał rację podatnikowi i uchylił zaskarżoną decyzję. Gdyby wyrok się uprawomocnił, podatnikowi przysługiwałby zwrot kosztów sądowych, obejmujący m.in. wartość wpisu. Niestety, wyrok się nie uprawomocnił, bo Dyrektor IS złożył skargę kasacyjną do NSA, zaś ten ostatni przyznał rację dyrektorowi. Jednakże, NSA nie rozstrzygnął sprawy w sposób ostateczny.

Zamiast tego uchylił wyrok WSA i przekazał sprawę do ponownego rozpoznania. Niemniej jednak, instrukcje NSA wydane przy okazji uchylania wyroku przesądzały o tym, że wyrok WSA, jaki zostałby wydany na skutek postępowania ponownego, byłby niekorzystny dla podatnika. 

Jak odwołać się do sądu w sporze z fiskusem

Zwrot wpisu: szczęście w nieszczęściu 

W tej sytuacji podatnik zdecydował się na cofnięcie skargi, a więc pisma procesowego, które poprzedzało wydanie pierwszego wyroku WSA. Zwykłym następstwem takiego kroku jest postanowienie WSA o umorzeniu  postępowania sądowego, co oznacza że zaskarżona decyzja staje się ostateczna.

Jednocześnie, w tym samym postanowieniu sąd powinien potwierdzić prawo skarżącego podatnika do zwrotu wpisu sądowego. Ten drugi skutek wynika z art. 232 § 1 pkt 1 Prawa o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (P.p.s.a), wedle którego sąd z urzędu zwraca cały wpis od pisma, które zostało odrzucone lub cofnięte.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Witold Studziński

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »