REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Podatnik cofa skargę – sąd zwraca wpis

Piotr Kaim
Doradca podatkowy
PwC Studio
Serwis prawno-podatkowy PwC
cofnięcie skargi; zwrot wpisu
cofnięcie skargi; zwrot wpisu

REKLAMA

REKLAMA

Czasem, gdy spór sądowy z organami podatkowymi jest nie do wygrania, warto cofnąć skargę. Jeżeli uda się to zrobić przed rozpoznaniem skargi przez sąd, można odzyskać opłatę sądową (wpis sądowy). Dużym wyczuciem, jeśli chodzi o moment cofnięcia skargi, wykazał się pewien podatnik spierający się z Dyrektorem IS w Opolu. W efekcie odzyskał wpis mimo że - praktycznie rzecz biorąc - dowiedział się, jaki byłby wyrok.

1. Podatnikowi, który zaskarżył decyzję do WSA i uiścił z tego tytułu wpis sądowy, należy się zwrot wpisu, jeżeli skutecznie cofnął skargę przed jej rozpoznaniem.

REKLAMA

Autopromocja

2. Zwrot wpisu za skargę do WSA może się należeć także wtedy, gdy skarga została rozpatrzona na korzyść podatnika, ale – na skutek skargi kasacyjnej – wyrok WSA został uchylony i sprawa trafiła do ponownego rozpoznania. Jeżeli podatnik cofnie skargę przed ponownym rozpoznaniem, to odzyska wpis – tak samo, jakby cofnął skargę przed rozpoznaniem pierwotnym.

Powyższe stwierdzenia to zasadnicze tezy wynikające z postanowienia Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Opolu z 4 kwietnia 2012 r. (sygn. I SA/Op 72/12).

Sukces zamieniony w porażkę

Sprawa dotyczyła podatnika z Opolszczyzny, któremu tamtejszy Dyrektor IS wymierzył zaległość w podatku dochodowym od osób fizycznych. Podatnik nie zgodził się z decyzją, więc zaskarżył ją do WSA w Opolu. Przy składaniu skargi uiścił obowiązkową opłatę sądową, której wysokość zależy od kwoty stanowiącej przedmiot sporu (tzw. wpis stosunkowy). 

Po rozpatrzeniu skargi, WSA przyznał rację podatnikowi i uchylił zaskarżoną decyzję. Gdyby wyrok się uprawomocnił, podatnikowi przysługiwałby zwrot kosztów sądowych, obejmujący m.in. wartość wpisu. Niestety, wyrok się nie uprawomocnił, bo Dyrektor IS złożył skargę kasacyjną do NSA, zaś ten ostatni przyznał rację dyrektorowi. Jednakże, NSA nie rozstrzygnął sprawy w sposób ostateczny.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zamiast tego uchylił wyrok WSA i przekazał sprawę do ponownego rozpoznania. Niemniej jednak, instrukcje NSA wydane przy okazji uchylania wyroku przesądzały o tym, że wyrok WSA, jaki zostałby wydany na skutek postępowania ponownego, byłby niekorzystny dla podatnika. 

Jak odwołać się do sądu w sporze z fiskusem

Zwrot wpisu: szczęście w nieszczęściu 

W tej sytuacji podatnik zdecydował się na cofnięcie skargi, a więc pisma procesowego, które poprzedzało wydanie pierwszego wyroku WSA. Zwykłym następstwem takiego kroku jest postanowienie WSA o umorzeniu  postępowania sądowego, co oznacza że zaskarżona decyzja staje się ostateczna.

Jednocześnie, w tym samym postanowieniu sąd powinien potwierdzić prawo skarżącego podatnika do zwrotu wpisu sądowego. Ten drugi skutek wynika z art. 232 § 1 pkt 1 Prawa o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (P.p.s.a), wedle którego sąd z urzędu zwraca cały wpis od pisma, które zostało odrzucone lub cofnięte.

Niemniej jednak, w przedstawianym przypadku moment cofnięcia skargi był nieco nietypowy, bo sprawa została już rozstrzygnięta przez WSA, a potem dotarła jeszcze do NSA. Dlatego sędziowie nabrali wątpliwości, czy w takich okolicznościach również stosuje się zwykłe zasady dotyczące skutków cofnięcia skargi. Po przeanalizowaniu przepisów p.p.s.a. rozstrzygnęli te wątpliwości na korzyść podatnika. Dlatego WSA wydał postanowienie o umorzeniu postępowania sądowego, w którym orzeczono o tym, że uiszczony wpis powinien być zwrócony z kasy sądu. 

Jakie są koszty postępowania przed NSA w 2012 r.?

Trzeba zaznaczyć, że takie rozstrzygnięcie nie miało żadnego wpływu na kwestię kosztów postępowania kasacyjnego (przed NSA), uruchomionego przez Dyrektora IS. Składając skargę kasacyjną, właśnie dyrektor uiszczał wpis sądowy.

Ponieważ NSA przyznał mu rację, w wyroku kasacyjnym zawarto postanowienie, że dyrektorowi należy się zwrot kosztów postępowania kasacyjnego, obejmujący m.in. wartość wpisu. Zobowiązanym do takiego zwrotu był przeciwnik procesowy dyrektora, czyli podatnik.

Z drugiej strony, wpis od skargi kasacyjnej wynosi 50% wpisu uiszczanego za skargę wnoszoną do sądu pierwszej instancji, więc także tutaj podatnik trochę zaoszczędził.

Szczegółowe informacje na temat wysokości wpisów od różnych rodzajów skarg znajdą Państwo w rozporządzeniu z 16 grudnia 2003 r., które można przeczytać w serwisie NSA.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowe dane o wynagrodzeniach Polaków. GUS odsłania karty

GUS opublikował dane dotyczące przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czerwcu 2024 r. Przeciętna płaca wyniosła 8144,83 zł. Wzrost okazał się niższy od prognozowanego przez ekspertów. Mamy też nowe statystyki dotyczące zatrudnienia.

Podatek od nieruchomości od obiektów sportowych. Będą zmiany od 2025 roku. Czy podatek obejmie place zabaw?

W ramach analiz opublikowanego projektu zmian w podatku od nieruchomości, chwilę uwagi należy poświęcić obiektom sportowym. Jako że standardowo ich wartość nie należy do niskich, ewentualne ruchy w tym zakresie, mogą generować istotne skutki podatkowe. Aczkolwiek, akurat w tym obszarze, MF zaproponował też trochę korzyści. Niekorzyści też.

Większe sumy gwarancyjne w OC posiadaczy pojazdów i rolników. Jednolity formularz zaświadczeń o przebiegu ubezpieczenia. Rząd przyjął projekt nowelizacji

W dniu 16 lipca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, która ma dostosować polskie prawo do unijnych przepisów dotyczących ubezpieczenia OC za szkody, które powstały w związku z ruchem pojazdów mechanicznych. Projekt ten przewiduje m.in. zwiększenie minimalnych sum gwarancyjnych w ubezpieczeniu OC posiadaczy pojazdów mechanicznych a także rolników. Czy w związku z tymi zmianami wzrosną ceny polis OC?

Drastyczne podwyżki akcyzy na wyroby tytoniowe. Najwięcej na płyn do e-papierosów, aż o 75 proc.

Rząd chce wprowadzić drastyczne podwyżki akcyzy na wyroby tytoniowe. Ich skala ma być kilkukrotnie większa, niż zakładała mapa akcyzowa. Już w 20225 r. akcyza na wyroby tytoniowe ma wzrosnąć: o 25 proc. na papierosy, o 38 proc. na tytoń do palenia oraz o 50 proc. na wkłady do podgrzewaczy tytoniu. Będzie podwyżka również płynów do e-papierosów, na które w 2025 r. akcyza wzrośnie aż o 75 proc.

REKLAMA

Zakup sprzętu IT? Czasem lepiej wynająć. Na czym polega DaaS?

Na czym polega model biznesowy Device as a Service (DaaS)? Komu i kiedy się opłaca? Co sprawia, że jest to rosnący trend nie tylko w polskich firmach?

Twój biznes działa dobrze ale pieniądze gdzieś wyciekają. Ekspert podpowiada gdzie szukać przyczyn i źródeł wycieków

Takie pytanie często zadają sobie przedsiębiorcy, którzy osiągając spore przychody, realizując duże i zyskowne projekty nagle stwierdzają brak gotówki na koncie. Dlaczego tak się dzieje? Gdzie są pieniądze? Na te i inne pytania odpowiada dr nauk ekonomicznych Elżbieta Sobów – specjalistka ds. finansów z kilkudziesięcioletnim doświadczeniem.

Korekta podatku naliczonego: kiedy trzeba rozliczyć fakturę korygującą

Jak należy rozliczyć faktury korygujące? Podatnik będący nabywcą zgłosił reklamację oraz otrzymał mailową odpowiedź, w której sprzedawca uznał reklamację i wskazał kwotę korekty. Wiadomości mailowe są z marca 2024 r., a korekta wpłynęła w kwietniu 2024 r. Podatnik odliczył VAT naliczony z faktury pierwotnej w marcu 2024 r. Czy korektę należy rozliczyć w marcu 2024? 

Prezesa skazano za zaległości podatkowe spółki. Ale to sąd popełnił błąd

Samo tylko objęcie funkcji prezesa zarządu spółki nie może powodować automatycznego przyjęcia na siebie odpowiedzialności karnej za cudze działania. Tak uznał Rzecznik Praw Obywatelskich, informując o wniesieniu skargi kasacyjnej na korzyść prezesa spółki, którego sąd skazał za nieodprowadzenie zaliczek na podatek dochodowy, powstałych w okresie gdy nie objął jeszcze funkcji.

REKLAMA

Podatek od nieruchomości obejmie nawet panele fotowoltaiczne. Takie zmiany już od 2025 roku

Zmiany w podatku od nieruchomości zmierzają do opodatkowania urządzeń energetycznych, np. paneli fotowoltaicznych. Budowle mają być opodatkowane jako całość techniczno-użytkowa. Podatkiem od nieruchomości (inaczej niż obecnie) już od 2025 roku objęte zostaną więc wszystkie elementów farmy fotowoltaicznej (w tym panele).

Zwrot podatku z Irlandii. Kto może dostać? Jak uzyskać?

Irlandia nadal jest popularnym kierunkiem emigracji zarobkowej dla Polaków. Tym bardziej zachęcamy gorąco do zapoznania się z przygotowanymi poniżej informacjami na temat rozliczenia podatku w tym kraju.

REKLAMA