REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Podatnik cofa skargę – sąd zwraca wpis

Piotr Kaim
Doradca podatkowy
PwC Studio
Serwis prawno-podatkowy PwC
cofnięcie skargi; zwrot wpisu
cofnięcie skargi; zwrot wpisu

REKLAMA

REKLAMA

Czasem, gdy spór sądowy z organami podatkowymi jest nie do wygrania, warto cofnąć skargę. Jeżeli uda się to zrobić przed rozpoznaniem skargi przez sąd, można odzyskać opłatę sądową (wpis sądowy). Dużym wyczuciem, jeśli chodzi o moment cofnięcia skargi, wykazał się pewien podatnik spierający się z Dyrektorem IS w Opolu. W efekcie odzyskał wpis mimo że - praktycznie rzecz biorąc - dowiedział się, jaki byłby wyrok.

1. Podatnikowi, który zaskarżył decyzję do WSA i uiścił z tego tytułu wpis sądowy, należy się zwrot wpisu, jeżeli skutecznie cofnął skargę przed jej rozpoznaniem.

Autopromocja

2. Zwrot wpisu za skargę do WSA może się należeć także wtedy, gdy skarga została rozpatrzona na korzyść podatnika, ale – na skutek skargi kasacyjnej – wyrok WSA został uchylony i sprawa trafiła do ponownego rozpoznania. Jeżeli podatnik cofnie skargę przed ponownym rozpoznaniem, to odzyska wpis – tak samo, jakby cofnął skargę przed rozpoznaniem pierwotnym.

Powyższe stwierdzenia to zasadnicze tezy wynikające z postanowienia Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Opolu z 4 kwietnia 2012 r. (sygn. I SA/Op 72/12).

Sukces zamieniony w porażkę

Sprawa dotyczyła podatnika z Opolszczyzny, któremu tamtejszy Dyrektor IS wymierzył zaległość w podatku dochodowym od osób fizycznych. Podatnik nie zgodził się z decyzją, więc zaskarżył ją do WSA w Opolu. Przy składaniu skargi uiścił obowiązkową opłatę sądową, której wysokość zależy od kwoty stanowiącej przedmiot sporu (tzw. wpis stosunkowy). 

Po rozpatrzeniu skargi, WSA przyznał rację podatnikowi i uchylił zaskarżoną decyzję. Gdyby wyrok się uprawomocnił, podatnikowi przysługiwałby zwrot kosztów sądowych, obejmujący m.in. wartość wpisu. Niestety, wyrok się nie uprawomocnił, bo Dyrektor IS złożył skargę kasacyjną do NSA, zaś ten ostatni przyznał rację dyrektorowi. Jednakże, NSA nie rozstrzygnął sprawy w sposób ostateczny.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zamiast tego uchylił wyrok WSA i przekazał sprawę do ponownego rozpoznania. Niemniej jednak, instrukcje NSA wydane przy okazji uchylania wyroku przesądzały o tym, że wyrok WSA, jaki zostałby wydany na skutek postępowania ponownego, byłby niekorzystny dla podatnika. 

Jak odwołać się do sądu w sporze z fiskusem

Zwrot wpisu: szczęście w nieszczęściu 

W tej sytuacji podatnik zdecydował się na cofnięcie skargi, a więc pisma procesowego, które poprzedzało wydanie pierwszego wyroku WSA. Zwykłym następstwem takiego kroku jest postanowienie WSA o umorzeniu  postępowania sądowego, co oznacza że zaskarżona decyzja staje się ostateczna.

Jednocześnie, w tym samym postanowieniu sąd powinien potwierdzić prawo skarżącego podatnika do zwrotu wpisu sądowego. Ten drugi skutek wynika z art. 232 § 1 pkt 1 Prawa o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (P.p.s.a), wedle którego sąd z urzędu zwraca cały wpis od pisma, które zostało odrzucone lub cofnięte.

Niemniej jednak, w przedstawianym przypadku moment cofnięcia skargi był nieco nietypowy, bo sprawa została już rozstrzygnięta przez WSA, a potem dotarła jeszcze do NSA. Dlatego sędziowie nabrali wątpliwości, czy w takich okolicznościach również stosuje się zwykłe zasady dotyczące skutków cofnięcia skargi. Po przeanalizowaniu przepisów p.p.s.a. rozstrzygnęli te wątpliwości na korzyść podatnika. Dlatego WSA wydał postanowienie o umorzeniu postępowania sądowego, w którym orzeczono o tym, że uiszczony wpis powinien być zwrócony z kasy sądu. 

Jakie są koszty postępowania przed NSA w 2012 r.?

Trzeba zaznaczyć, że takie rozstrzygnięcie nie miało żadnego wpływu na kwestię kosztów postępowania kasacyjnego (przed NSA), uruchomionego przez Dyrektora IS. Składając skargę kasacyjną, właśnie dyrektor uiszczał wpis sądowy.

Ponieważ NSA przyznał mu rację, w wyroku kasacyjnym zawarto postanowienie, że dyrektorowi należy się zwrot kosztów postępowania kasacyjnego, obejmujący m.in. wartość wpisu. Zobowiązanym do takiego zwrotu był przeciwnik procesowy dyrektora, czyli podatnik.

Z drugiej strony, wpis od skargi kasacyjnej wynosi 50% wpisu uiszczanego za skargę wnoszoną do sądu pierwszej instancji, więc także tutaj podatnik trochę zaoszczędził.

Szczegółowe informacje na temat wysokości wpisów od różnych rodzajów skarg znajdą Państwo w rozporządzeniu z 16 grudnia 2003 r., które można przeczytać w serwisie NSA.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ulga na złe długi w VAT w 2024 r. Czy może z niej skorzystać podatnik stosujący metodę kasową?

Podatnik prowadzi przedsiębiorstwo rzemieślnicze, ma status małego podatnika i rozlicza VAT według metody kasowej. Czy w takiej sytuacji mały podatnik rozliczający VAT metodą kasową może skorzystać z ulgi na złe długi, gdy ma nieopłacone faktury?

11,532 mln uncji złota w skarbcu NBP. Ich wartość rośnie

W marcu 2024 r. wartość złota w posiadaniu Narodowego Banku Polskiego wzrosła o ponad 8,5 mld zł, choć same zasoby złota pozostały niezmienione w stosunku do lutego. Tak wynika z opublikowanych 19 kwietnia 2024 r. danych NBP o płynnych aktywach i pasywach w walutach obcych.

MF: awaria na e-Urząd Skarbowy. Twój e-PIT działa poprawnie ale trzeba się logować przez epit.podatki.gov.pl

W dniu 19 kwietnia 2024 r. w godzinach przedpołudniowych nastąpiła przerwa w działaniu witryny urzadskarbowy.gov.pl, spowodowana najprawdopodobniej jakąś awarią. Ministerstwo Finansów poinformowało, że usługa Twój e-PIT działa poprawnie tylko, że trzeba się logować wchodząc z linka epit.podatki.gov.pl.

MF przygotowało ustawę o obowiązkowym raportowaniu ESG, implementującą dyrektywę UE

Ministerstwo Finansów przygotowało projekt ustawy implementujący dyrektywę UE o obowiązkowym raportowaniu ESG. MF szacuje, że koszty dla przedsiębiorstw objętych obowiązkiem raportowania w ciągu 10 lat wyniosą 8,7 mld zł.

Twój e-PIT – przedsiębiorca musi uważać! Może pozbawić korzyści finansowych, a nawet narazić na straty

Twój e-PIT, czyli oferowana przez MF usługa jest dla podatnika bardzo wygodna, bo deklarację rozliczeniową wypełnia za niego skarbówka. Ale z racji tego, że żaden system czy urzędnik nie ma pełnej wiedzy na temat zmian jakie zachodzą w życiu podatnika, może pozbawić go wymiernych korzyści finansowych, czyli mówiąc wprost – narazić na straty.

System kaucyjny a VAT. MKiŚ ma opinię MF

Ministerstwo Klimatu i Środowiska uzyskało od Ministerstwa Finansów opinię, że VAT nie będzie naliczany dla opakowań jednorazowych, a w przypadku opakowań wielokrotnego użytku, pojawi się tylko dla tych, które nie wrócą do systemu.

Podatek dla superbogaczy, by zwalczać uchylanie się od opodatkowania

Globalny podatek od superbogatych. Francuski minister finansów Bruno Le Maire poinformował, że wraz ze swoim brazylijskim odpowiednikiem Haddadem Fernando rozpoczyna wspólną inicjatywę, by na szczycie G20 w Waszyngtonie podjąć decyzję w sprawie minimalnego opodatkowania najbogatszych osób na świecie.

PFRON 2024. Zasady obliczania wpłat

Regulacje dotyczące dokonywania wpłat na PFRON zawarte są w ustawie z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Warto też pamiętać, że ustawa ta była wielokrotnie nowelizowana, z dwoma poważnymi zmianami z 2016 i 2018 roku. Jakie zasady obliczania wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych obowiązują aktualnie w kwietniu 2024 roku?

Praca w Wielkiej Brytanii – czy i kiedy trzeba rozliczyć podatek w Polsce? Jak rozliczyć się z brytyjskim urzędem?

Mimo wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej nasi rodacy dalej wybierają ten kraj jako miejsce pracy. Destynacja ta jest wygodna pod wieloma względami. Jednym z nich jest łatwość dotarcia poprzez liczne połączenia samolotowe, dostępne prawie z każdego portu lotniczego w Polsce. Zebraliśmy garść informacji o rozliczeniu podatkowym w tym kraju. Warto je poznać zanim podejmiesz tam pracę.

Zmiany w e-Urzędzie Skarbowym 2024. Nie trzeba już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji podatkowych

Ministerstwo Finansów poinformowało 17 kwietnia 2024 r., że Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym (e-US). Organizacje (np. spółki, fundacje, stowarzyszenia) nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną (UPL-1), by rozliczać się elektronicznie. Serwis e-Urząd Skarbowy pozwala teraz organizacji na składanie deklaracji podatkowych online bez podpisu kwalifikowanego i bez dodatkowego umocowania dla pełnomocnika.

REKLAMA