REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Podatnik cofa skargę – sąd zwraca wpis

Piotr Kaim
Doradca podatkowy
PwC Studio
Serwis prawno-podatkowy PwC
cofnięcie skargi; zwrot wpisu
cofnięcie skargi; zwrot wpisu

REKLAMA

REKLAMA

Czasem, gdy spór sądowy z organami podatkowymi jest nie do wygrania, warto cofnąć skargę. Jeżeli uda się to zrobić przed rozpoznaniem skargi przez sąd, można odzyskać opłatę sądową (wpis sądowy). Dużym wyczuciem, jeśli chodzi o moment cofnięcia skargi, wykazał się pewien podatnik spierający się z Dyrektorem IS w Opolu. W efekcie odzyskał wpis mimo że - praktycznie rzecz biorąc - dowiedział się, jaki byłby wyrok.

1. Podatnikowi, który zaskarżył decyzję do WSA i uiścił z tego tytułu wpis sądowy, należy się zwrot wpisu, jeżeli skutecznie cofnął skargę przed jej rozpoznaniem.

Autopromocja

2. Zwrot wpisu za skargę do WSA może się należeć także wtedy, gdy skarga została rozpatrzona na korzyść podatnika, ale – na skutek skargi kasacyjnej – wyrok WSA został uchylony i sprawa trafiła do ponownego rozpoznania. Jeżeli podatnik cofnie skargę przed ponownym rozpoznaniem, to odzyska wpis – tak samo, jakby cofnął skargę przed rozpoznaniem pierwotnym.

Powyższe stwierdzenia to zasadnicze tezy wynikające z postanowienia Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Opolu z 4 kwietnia 2012 r. (sygn. I SA/Op 72/12).

Sukces zamieniony w porażkę

Sprawa dotyczyła podatnika z Opolszczyzny, któremu tamtejszy Dyrektor IS wymierzył zaległość w podatku dochodowym od osób fizycznych. Podatnik nie zgodził się z decyzją, więc zaskarżył ją do WSA w Opolu. Przy składaniu skargi uiścił obowiązkową opłatę sądową, której wysokość zależy od kwoty stanowiącej przedmiot sporu (tzw. wpis stosunkowy). 

Po rozpatrzeniu skargi, WSA przyznał rację podatnikowi i uchylił zaskarżoną decyzję. Gdyby wyrok się uprawomocnił, podatnikowi przysługiwałby zwrot kosztów sądowych, obejmujący m.in. wartość wpisu. Niestety, wyrok się nie uprawomocnił, bo Dyrektor IS złożył skargę kasacyjną do NSA, zaś ten ostatni przyznał rację dyrektorowi. Jednakże, NSA nie rozstrzygnął sprawy w sposób ostateczny.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zamiast tego uchylił wyrok WSA i przekazał sprawę do ponownego rozpoznania. Niemniej jednak, instrukcje NSA wydane przy okazji uchylania wyroku przesądzały o tym, że wyrok WSA, jaki zostałby wydany na skutek postępowania ponownego, byłby niekorzystny dla podatnika. 

Jak odwołać się do sądu w sporze z fiskusem

Zwrot wpisu: szczęście w nieszczęściu 

W tej sytuacji podatnik zdecydował się na cofnięcie skargi, a więc pisma procesowego, które poprzedzało wydanie pierwszego wyroku WSA. Zwykłym następstwem takiego kroku jest postanowienie WSA o umorzeniu  postępowania sądowego, co oznacza że zaskarżona decyzja staje się ostateczna.

Jednocześnie, w tym samym postanowieniu sąd powinien potwierdzić prawo skarżącego podatnika do zwrotu wpisu sądowego. Ten drugi skutek wynika z art. 232 § 1 pkt 1 Prawa o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (P.p.s.a), wedle którego sąd z urzędu zwraca cały wpis od pisma, które zostało odrzucone lub cofnięte.

Niemniej jednak, w przedstawianym przypadku moment cofnięcia skargi był nieco nietypowy, bo sprawa została już rozstrzygnięta przez WSA, a potem dotarła jeszcze do NSA. Dlatego sędziowie nabrali wątpliwości, czy w takich okolicznościach również stosuje się zwykłe zasady dotyczące skutków cofnięcia skargi. Po przeanalizowaniu przepisów p.p.s.a. rozstrzygnęli te wątpliwości na korzyść podatnika. Dlatego WSA wydał postanowienie o umorzeniu postępowania sądowego, w którym orzeczono o tym, że uiszczony wpis powinien być zwrócony z kasy sądu. 

Jakie są koszty postępowania przed NSA w 2012 r.?

Trzeba zaznaczyć, że takie rozstrzygnięcie nie miało żadnego wpływu na kwestię kosztów postępowania kasacyjnego (przed NSA), uruchomionego przez Dyrektora IS. Składając skargę kasacyjną, właśnie dyrektor uiszczał wpis sądowy.

Ponieważ NSA przyznał mu rację, w wyroku kasacyjnym zawarto postanowienie, że dyrektorowi należy się zwrot kosztów postępowania kasacyjnego, obejmujący m.in. wartość wpisu. Zobowiązanym do takiego zwrotu był przeciwnik procesowy dyrektora, czyli podatnik.

Z drugiej strony, wpis od skargi kasacyjnej wynosi 50% wpisu uiszczanego za skargę wnoszoną do sądu pierwszej instancji, więc także tutaj podatnik trochę zaoszczędził.

Szczegółowe informacje na temat wysokości wpisów od różnych rodzajów skarg znajdą Państwo w rozporządzeniu z 16 grudnia 2003 r., które można przeczytać w serwisie NSA.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Krajowy Plan Odbudowy w Polsce w 2024 roku. Wyścig z czasem po 60 miliardów euro

  Zeszłotygodniowe informacje dotyczące odblokowania funduszy europejskich są optymistyczne – kierunek działań przyjęty przez polski rząd może liczyć na przychylność UE. Pamiętajmy jednak, że deklaracje te nie oznaczają, że środki na wspieranie reform i inwestycji zostaną nam „automatycznie” udostępnione - pisze Łukasz Kościjańczuk, partner w CRIDO.

  Czy laptop i wynajęte mieszkanie pracownika zagranicznej firmy to już zakład w Polsce?

  Pracownicy wykonujący pracę poza miejscem siedziby pracodawcy (lub innym miejscem określonym w umowie o pracę) mogą generować szereg konsekwencji podatkowych, zarówno dla pracownika, jak i dla pracodawcy, szczególnie gdy w grę wchodzi praca poza Polską, lub w Polsce, ale dla pracodawcy z innego kraju - pisze Dr Adam Barcikowski – Manager w Nexia Advcero.

  Niższy VAT od 1 kwietnia 2024 r. Stawka 8% dla usług kosmetycznych, manicure i pedicure

  Ministerstwo Finansów przygotowało już projekt rozporządzenia, które obniży od 1 kwietnia 2024 r. - z 23% do 8% – stawkę VAT na określone usługi kosmetyczne.

  Czas na reformę Unijnego Kodeksu Celnego

  Reforma (projektu) nowego Unijnego Kodeksu Celnego po konsultacjach społecznych. Od 2027 roku przewidywane jest wejście w życie nowego UKC. Będą to zmiany rewolucyjne w wielu aspektach, dziś obowiązujących przepisów prawa celnego. Wiarygodni przedsiębiorcy mają mieć znaczne uproszczenia oraz mamy przejść na „inteligentne” odprawy celne ze zwiększonym monitoringiem systemów informatycznych.

  Twój e-PIT wspólnie z małżonkiem

  Usługa Twój e-PIT umożliwia złożenie rocznego PIT wspólnie z małżonkiem. Kiedy jest to możliwe? Jakie działania należny wykonać?

  PGNiG obniża ceny gazu dla gospodarstw domowych. Ale nadal ponad 90 zł/MWh drożej od ceny zamrożonej do połowy 2024 roku

  W czwartek 29 lutego 2024 r. Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził obniżenie o 8,3 proc. (do 290,97 zł/MWh) zatwierdzonej w grudniu 2023 r. i obowiązującej w 2024 r. taryfy na sprzedaż gazu dla gospodarstw domowych i innych tzw. odbiorców uprawnionych przez spółkę PGNiG Obrót Detaliczny. Ale do 30 czerwca 2024 r. cena netto gazu dla odbiorców uprawnionych (w tym odbiorców w gospodarstwach domowych) została zamrożona na poziomie 200,17 zł/MWh.

  Ujednolicenie sprawozdań finansowych komitetów wyborczych. Jest projekt rozporządzenia w tej sprawie

  Ustawodawca przygotował projekt rozporządzenia w sprawie łącznego sprawozdania finansowego komitetu wyborczego, który zarejestrował kandydata na wójta, burmistrza, prezydenta miasta oraz listę kandydatów na radnych. Jakie rozwiązania znalazły się w projekcie?

  Tabela kursów średnich NBP z 29 lutego 2024 roku [nr 043/A/NBP/2024]

  Tabela kursów średnich waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona przez NBP 29 lutego 2024 roku - nr 043/A/NBP/2024. Jaki dziś kurs euro? Jakie zmiany w kursach walut?

  Czy w ramach ulgi rehabilitacyjnej można odliczyć remont łazienki?

  Ulga rehabilitacyjna a remont łazienki. Czy możliwe jest odliczenie w ramach ulgi rehabilitacyjnej kosztów remontu, adaptacji  i wyposażenia łazienki dla osoby z orzeczeniem o niepełnosprawności?

  Księgowy na urlopie. Jak utrzymać płynność obsługi księgowej w firmie?

  Gdy księgowy udaje się na urlop, firma stoi przed wyzwaniem związanym nie tylko ze zorganizowaniem zastępstwa, ale również z utrzymaniem płynności obsługi księgowej. Podpowiadamy, jak przygotować firmę na taką sytuację.

  REKLAMA