REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Indywidualne i ogólne interpretacje podatkowe

Indywidualne i ogólne interpretacje podatkowe
Indywidualne i ogólne interpretacje podatkowe
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Podatnicy mający kłopot ze zrozumieniem prawa mogą zwrócić się do fiskusa o wydanie indywidualnej interpretacji podatkowej. Zastosowanie się do wydanej interpretacji indywidualnej nie może szkodzić wnioskodawcy. Natomiast postąpienie zgodnie z wydaną interpretacją ogólną nie może szkodzić nikomu, kto się do niej zastosował. Od 2015 roku mają nastąpić zmiany w zakresie wydawania interpretacji podatkowych.

Możliwość wnioskowania o indywidualną interpretację przepisów podatkowych istnieje od 2007 r. Po złożeniu wniosku o takie wyjaśnienie trzeba wpłacić na konto fiskusa 40 zł.

REKLAMA

Autopromocja

40 zł należy wpłacić do kasy urzędu skarbowego w ciągu 7 dni od chwili złożenia wniosku. Interpretacje wydawane są przez Ministra Finansów.

Wnioski o interpretacje składa się do jednego z pięciu upoważnionych do wydawania takich opinii dyrektorów izb skarbowych. Obecnie interpretacje mogą wydawać dyrektorzy Izb Skarbowych w Bydgoszczy, Katowicach, Łodzi, Poznaniu i Warszawie. Na stronach resortu finansów można sprawdzić, który dyrektor wydaje interpretacje w sprawie podatników działających w danym województwie.

Interpretacja indywidualna: pytań może być kilka

Jeśli podatnik ma wątpliwość co do tego, jak zinterpretować prawo podatkowe w swojej indywidualnej sprawie, może sięgnąć po wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej (formularz ORD-IN jest dostępny na resortowej stronie pod adresem www.finanse.mf.gov.pl w zakładce „ABC Podatków”, następnie „Krajowa Informacja Podatkowa”). Wnioskujący musi wyczerpująco opisać stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe, o interpretację którego się zwraca, a także przedstawić własne stanowisko w sprawie oceny prawnej tego stanu faktycznego czy zdarzenia przyszłego. W jednym wniosku można prosić o wyjaśnienie kilku odrębnych spraw, choć trzeba przy tym pamiętać, że każda kolejna sprawa wiąże się z koniecznością zapłaty następnych 40 zł. Na odpowiedź fiskus ma co do zasady 3 miesiące od dnia otrzymania wniosku.

Indywidualne pytanie podatnika może dotyczyć każdego podatku. Wniosek nie zostanie przyjęty tylko wtedy, gdy w dniu jego złożenia to indywidualne pytanie jest przedmiotem toczącego się postępowania podatkowego, kontroli podatkowej, postępowania kontrolnego organu kontroli skarbowej oraz gdy taka sprawa została już rozstrzygnięta co do jej istoty w decyzji czy postanowieniu fiskusa.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Interpretacja ogólna: jedno pytanie w jednej sprawie

Od 2012 r. podatnicy mogą zwrócić się do Ministra Finansów o interpretację ogólną. Jej celem jest ujednolicenie stosowania przepisów podatkowych, które były różnie stosowane i interpretowane przez organy skarbowe w kraju. Wniosek o taką interpretację również dostępny jest na stronach internetowych resortu finansów.

Trzeba w nim opisać konkretną sytuację, w której przepisy prawa podatkowego były różnie zastosowane, wskazać organy wydające odmienne decyzje, daty wydania i sygnatury postanowień, decyzji lub interpretacji, w których w takim samym przypadku zastosowano różne przepisy. Co ważne, jeden wniosek może dotyczyć wyłącznie jednego zagadnienia. W wydawaniu interpretacji ogólnej Minister Finansów powinien uwzględnić orzecznictwo polskich sądów administracyjnych, Trybunału Konstytucyjnego i Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

Interpretacje bywają opóźnione

REKLAMA

W teorii te rozwiązania miały pomóc podatnikom, ale w praktyce bywa różnie. Bardzo często organy skarbowe przesuwają termin wydania interpretacji, na przykład wzywając podatników do uzupełnienia wniosku. Na dodatek nie zawsze interpretacje dostatecznie wyjaśniają to, jak należy stosować przepisy. Wtedy podatnicy kierują takie interpretacje do sądów administracyjnych.

Obecnie bardzo trudno jest uzyskać interpretację ogólną. W tym roku minister finansów tylko 5 razy zdecydował się na wyjaśnienie, którego celem było ujednolicenie stosowania przepisów podatkowych. Zrobił to m.in. w sprawie zaliczenia do przychodów z działalności przychodów uzyskanych z umowy zlecenia czy umowy o dzieło z tytułu wykonywania usług.

Kalkulatory

Aktywne druki i formularze

Podyskutuj o tym na naszym FORUM


Zmiany w interpretacjach od 2015 roku

Resort finansów zamierza dokonać zmian w przepisach o interpretacjach podatkowych. Według planów ministerstwa, od 2015 roku uregulowana ma zostać sytuacja, gdy występuje zbieżność wniosku o interpretację indywidualną z treścią aktualnej interpretacji ogólnej wydanej w takim samym stanie prawnym. W takiej sytuacji wnioskodawca otrzyma potwierdzenie o możliwości zastosowania się do interpretacji ogólnej, bez konieczności wydawania interpretacji indywidualnej.

Zatem wniosek zainteresowanego o wydanie interpretacji indywidualnej załatwiony będzie poprzez stwierdzenie, iż do stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego opisanego we wniosku zastosowanie znajduje interpretacja ogólna, z jednoczesnym stwierdzeniem bezprzedmiotowości wniosku. W sprawie tej organ będzie wydawał postanowienie, na które przysługiwało będzie zażalenie, a w dalszej kolejności skarga do sądu administracyjnego. W postanowieniu organ obowiązany będzie wskazać interpretację ogólną, która znajduje zastosowanie w sprawie z jednoczesnym podaniem miejsca jej publikacji w Dzienniku Urzędowym Ministra Finansów.

Organy skarbowe będą mogły także odmówić wydania interpretacji, jeśli uznają, iż opisane przez podatnika działania mają na celu uniknięcie podatku.

Wiele przepisów dot. wydawania interpretacji podatkowych zostanie ponadto doprecyzowanych.

Opinie zabezpieczające przed zastosowaniem klauzuli przeciwko unikaniu opodatkowania

Wydawanie indywidualnych interpretacji podatkowych – zmiany 2015

W 2013 r. fiskus wydał 36 147 interpretacji indywidualnych. Podatnicy najczęściej pytali o podatki bezpośrednie, takie jak PIT (18 991), na drugim miejscu zaś znalazły się prośby o interpretacje przepisów o podatkach pośrednich, czyli o VAT i akcyzie (17 156). Interpretacji ogólnych zaś wyszło w ubiegłym roku jedynie 15.

Katarzyna Miazek, Tax Care

Katarzyna Więsik,  księgowa Tax Care

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pewny i stały zysk z oszczędności: np. 6,2% rocznie przez 3 lata. Obligacje skarbowe 2024 - oferta i oprocentowanie w sierpniu

Ministerstwo Finansów w komunikacie z 21czerwca 2024 r. poinformowało o oprocentowaniu i ofercie obligacji oszczędnościowych (detalicznych) Skarbu Państwa nowych emisji, które będą sprzedawane w sierpniu 2024 roku. Oprocentowanie i marże tych obligacji nie uległy zmianie w porównaniu do oferowanych w lipcu br. Od 26 lipca br. można nabywać nową emisję obligacji skarbowych w drodze zamiany z korzystnym dyskontem

Firmy mają problem: brakuje pracowników z kwalifikacjami. Jak sobie z tym radzić?

Najnowsze dane wskazują jasno: małe i średnie przedsiębiorstwa w Polsce borykają się niedoborem rąk do pracy. Według Eurobarometru, aż 82 proc. firm ma problem ze znalezieniem pracowników, zwłaszcza tych wykwalifikowanych. ,,Zamiast tracić czas na nieskuteczne rekrutacje, firmy powinny zlecać zadania na zewnątrz np. w centrach BPO’’ – mówi Maciej Paraszczak, prezes Meritoros SA.  

Farmy wiatrowe a podatek od nieruchomości. Nadchodzą zmiany

Co jest przedmiotem opodatkowania podatkiem od nieruchomości farm wiatrowych? Budowle lub ich części jako przedmiot opodatkowania podatkiem od nieruchomości generują dla farm wiatrowych największe obciążenie podatkowe i między innymi dlatego są przedmiotem licznych sporów z fiskusem. Skutkiem tych sporów jest zmiana definicji budowli dla celów podatku od nieruchomości od 1 stycznia 2025 r.

Od 2025 r. akcyza na e-liquidy ma wzrosnąć o 75%. Rozwinie się szara strefa i garażowa produkcja poza kontrolą?

Na rynku e-liquidów mamy największą szarą strefę, z którą fiskus niezbyt dobrze sobie radzi. Gwałtowna podwyżka akcyzy nie pomoże w rozwiązaniu tego problemu, tylko go spotęguje – komentuje plany Ministerstwa Finansów Piotr Leonarski, ekspert Federacji Przedsiębiorców Polskich. Krajowi producenci płynów do e-papierosów zaapelowali już do ministra finansów o rewizję planowanych podwyżek akcyzy na wyroby tytoniowe. W przypadku e-liquidów ma być ona największa i w 2025 roku wyniesie 75 proc. Branża podkreśla, że to przyczyni się do jeszcze większego rozrostu szarej strefy, a ponadto będzie zachętą dla konsumentów, żeby zamiast korzystać z alternatyw, wrócili do palenia tradycyjnych papierosów.

REKLAMA

Podatek od żywności szkodliwej dla zdrowia. Już 44 kraje wprowadziły taki podatek

Dotychczas 44 kraje wprowadziły podatek od żywności szkodliwej dla zdrowia, czyli wysokoprzetworzonej, z dużą zawartością soli, cukru i tłuszczów nasyconych, w tym tłuszczów typu trans. Polska jest jednym z krajów, które zdecydowały się na wprowadzenie podatku cukrowego, którym objęte zostały słodzone napoje. Zdaniem ekspertów to dobry początek, ale jednocześnie za mało.

Składka zdrowotna 2025: Projekt kompromisowy, zamiast projektu MF

Jeżeli w najbliższym czasie nie będzie ostatecznego projektu Ministerstwa Finansów i Ministerstwa Zdrowia dotyczącego składki zdrowotnej, to PSL ma przygotowany kompromisowy projekt. W Sejmie mógłby liczyć na głosy ponad 400 posłów. Takiego zdania jest wicepremier, prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz.

Wynajem mieszkania a VAT. Czy czynsz ze spółdzielni wlicza się do podstawy opodatkowania?

Wiele osób wynajmuje swoje mieszkania, także spółdzielcze. Powstaje w tym przypadku pytanie, czy czynsze ze spółdzielni należy wliczać do podstawy opodatkowania VAT z tytułu najmu nieruchomości. 

Mały ZUS Plus przegrywa w sądzie. To jest bardzo ważny wyrok dla przedsiębiorców

Mały ZUS Plus - jak długo powinna trwać przerwa, po upływie której przedsiębiorca może ponownie skorzystać z niższych składek? Sąd Okręgowy w Gorzowie Wielkopolskim wydał pierwszy wyrok w tej sprawie, który jest korzystny dla przedsiębiorców.

REKLAMA

Czy przygotowania do KSeF poszły na marne? Co dalej z wdrożeniami w firmach?

Firmy, które przygotowały się na pierwotny termin wejścia w życie obligatoryjnego Krajowego Systemu e-Faktur, poniosły już związane z tym koszty. Pojawiają się więc pytania, czy powinny zaplanować w budżetach nowe wydatki, aby dostosować procesy i systemy do kolejnych zmian w KSeF. Czy dotychczasowe wdrożenia poszły na marne?

Nowości w KSeF: faktury papierowe, konsumenckie, złożone załączniki. Konsultacje Ministerstwa Finansów

W dniu 18 lipca 2024 r. w Ministerstwie Finansów przy ul. Świętokrzyskiej 12 odbyło się kolejne spotkanie konsultacyjne dotyczące Krajowego Systemu e-Faktur zorganizowane przez Ministerstwo Finansów i Krajową Administrację Skarbową. Przedstawiciele MF podsumowali dotychczasowe prekonsultacje zmian w zakresie obowiązkowego KSeF. Eksperci Ministerstwa Finansów zaprezentowali też propozycje rozwiązań biznesowych tj. wymianę środowiska KSeF na docelowe, wdrożenie załączników i aktualizację struktury e-faktury,  a także planowane rozwiązania i nowe funkcjonalności KSeF.

REKLAMA