reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Urząd Skarbowy > NIP > Outsourcing księgowości bez obowiązku składania NIP-2

Outsourcing księgowości bez obowiązku składania NIP-2

Firmy coraz chętniej zlecają całość lub część obsługi księgowej do podmiotów zewnętrznych. W takiej sytuacji podatnik jest zobowiązany poinformować urząd skarbowy, czy dokumentacja rachunkowa jest prowadzona we własnym zakresie, czy przez zewnętrzny podmiot. Ale pojawiają się wątpliwości, czy trzeba jeszcze złożyć zgłoszenie aktualizacyjne NIP?

W sytuacji zlecenia dokonywania księgowań i innych procesów księgowych na zewnątrz - do centrum usług wspólnych znajdujących się poza terytorium Polski, spółka nie będzie zobowiązana do złożenia zgłoszenia aktualizacyjnego na formularzu NIP- 2. Formularz ten bowiem nie przewiduje dokonywania tego rodzaju zmian danych.

Tak uznał Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy w interpretacji indywidualnej z dnia 24 września 2013 r. - nr ITPP1/443-589/13/MN.

Sprawa dotyczyła spółki, która postanowiła zlecić dokonywanie księgowań i innych procesów księgowych podmiotowi zewnętrznemu (centrum usług wspólnych, dalej CUW), znajdującemu się poza terytorium Polski. Zlecone procesy obejmowały m.in. księgowanie faktur, tworzenie kont księgowych, dokonywania zmian w bazach danych dostawców, księgowanie wyciągów bankowych i realizowanie przelewów. W praktyce odbywało się to w ten sposób, że oryginały faktur trafiały najpierw do CUW, które wprowadzało je do systemu księgowego i przechowywało na serwerach zlokalizowanych poza Polską.

Faktury te CUW przekazywało następnie spółce przed datą złożenia deklaracji podatkowych. Dokumenty były dostępne dla celów ewentualnej kontroli podatkowej. Jednocześnie pracownicy i organy zarządcze spółki miały ciągły dostęp do ksiąg rachunkowych.

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Adres biura wirtualnego jako przesłanka odmowy nadania NIP

Dostawa lokali i budynków – obowiązek podatkowy w VAT

VAT 2015 - nowelizacja ustawy

Na tym tle spółka powzięła wątpliwości, czy  w związku ze zleceniem wykonywania niektórych procesów księgowych na zewnątrz, będzie zobowiązana do złożenia zgłoszenia aktualizacyjnego na formularzu NIP-2 w rubryce B-10 pole 56? W celu ich wyjaśnienia zwróciła się do organu podatkowego z wnioskiem o wydanie interpretacji indywidualnej.

Prezentując własne stanowisko podatnik wskazał, że w części B.10, pole 56 zgłoszenia aktualizacyjnego NIP-2, jest zobowiązany poinformować urząd skarbowy, czy dokumentacja rachunkowa jest prowadzona we własnym zakresie, czy przez zewnętrzny podmiot. Ponadto, w części B.10.2. zgłoszenia, podatnik jest zobowiązany podać pełen adres miejsca przechowywania dokumentacji rachunkowej.

Spółka wskazała, że w ramach przyjętej struktury prowadzenia ksiąg rachunkowych, oryginały i kopie faktur, drukowane księgi rachunkowe oraz inna niezbędna dokumentacja księgowa będzie fizycznie przechowywana w siedzibie spółki w Polsce bezpośrednio po ich wcześniejszym zeskanowaniu i wprowadzeniu do systemu finansowego (komputerowego) przez CUW.

Zatem samo zlecenie przez spółkę fizycznego wprowadzania danych do systemu księgowego zagranicznemu centrum usług wspólnych nie powoduje zmiany miejsca prowadzenia ksiąg rachunkowych - z uwagi na fakt, że oryginały i kopie faktur, drukowane księgi rachunkowe oraz inna niezbędna dokumentacja księgowa będą nadal fizycznie przechowywane w siedzibie spółki w Polsce. W związku z tym, zdaniem spółki, wskutek zmiany struktury prowadzenia ksiąg, nie zmieni się ani podmiot prowadzący księgi (będzie nim nadal sama spółka), ani miejsce przechowywania dokumentacji rachunkowej (pełna dokumentacja w formie papierowych wydruków będzie bowiem nadal przechowywana w siedzibie spółki).

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Ekspert:

taxonline.pl

Serwis podatkowy PwC

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Outsourcing księgowości bez obowiązku składania NIP-2
Outsourcing księgowości bez obowiązku składania NIP-2

INFORLEX PKWiU + CN ze stawkami VAT i WIS249.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Olesiński & Wspólnicy

Olesiński & Wspólnicy to nowoczesna polska firma doradcza, działająca od 2005 roku.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama