| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Urząd Skarbowy > NIP > Zasady dołączania pełnomocnictwa do zgłoszeń aktualizacyjnych NIP-2

Zasady dołączania pełnomocnictwa do zgłoszeń aktualizacyjnych NIP-2

Spółka nie postępuje prawidłowo traktując aktualizację informacji NIP-2 jak deklarację w myśl przepisów Ordynacji podatkowej i tym samym składając jedno pełnomocnictwo (wraz z jednorazowo dokonaną zapłatą za nie) do wielokrotnego podpisywania aktualizacji informacji na podstawie formularza NIP-2. W analizowanej sprawie pełnomocnik spółki ma bowiem obowiązek dołączania każdorazowo pełnomocnictwa do składanych zgłoszeń aktualizacyjnych (NIP-2).

Tak wynika z interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z dnia 7 stycznia 2015 r.,ILPP1/443-937/14-2/AW. 

100 pytań o samochód w firmie + CD

Aktualizacja danych do celów podatkowych

Sprawa dotyczyła spółki, która ze względu na strukturę organizacyjną i specyfikę swojej działalności dokonywała częstej aktualizacji swoich danych do celów podatkowych (np. w zakresie zmian numerów kont bankowych, zamykania oddziałów i tworzenia nowych). Zmiany te każdorazowo generowały obowiązek składania formularza aktualizacyjnego NIP-2. Pełnomocnictwo do jego składania (złożone we właściwym urzędzie skarbowym) posiadał pracownik działu księgowości spółki.  We wniosku o interpretację, spółka wskazała, że traktuje aktualizację informacji NIP-2 jak deklarację w myśl przepisów Ordynacji podatkowej. Do podpisywania deklaracji w myśl art. 80 o.p. wystarczy jednorazowo złożone pełnomocnictwo. 

W związku z powyższym, pełnomocnik wysyłając w imieniu spółki informację o zmianach, zawartą w NIP-2, powołuje się za każdym razem na raz wydane i zgłoszone pełnomocnictwo, uprawniające go do składania aktualizacji informacji wymaganych ustawą, w określonym na pełnomocnictwie okresie.  

Na tym tle spółka zwróciła się do organu podatkowego z wnioskiem o interpretację, w którym zapytała, czy przyjęty przez nią sposób postępowania w tym zakresie jest prawidłowy.

Uzasadniając własne stanowisko, spółka podała, że zgodnie z art. 80a ust. 2 o.p., pełnomocnictwo do podpisywania deklaracji oraz zawiadomienie o odwołaniu tego pełnomocnictwa składa się organowi podatkowemu właściwemu w sprawach podatku którego dana deklaracja dotyczy. Użyty przez ustawodawcę zwrot „podpisywania deklaracji” jednoznacznie wskazuje na możliwość wielokrotnego składania deklaracji przez pełnomocnika na podstawie raz złożonego w odpowiednim urzędzie pełnomocnictwa. 

Założenia nowej Ordynacji podatkowej

Obowiązek każdorazowego składania pełnomocnictwa wynika z przepisów odrębnych 

Organ podatkowy uznał to stanowisko za nieprawidłowe.

W uzasadnieniu interpretacji wskazał, że biorąc pod uwagę treść art. 5 ust. 4a i art. 9 ust. 6 pkt 1 ustawy o ewidencji podatników i płatników, należy stwierdzić, że w opisanej przez spółkę sytuacji nie jest wystarczające jednorazowe złożenie pełnomocnictwa do reprezentowania podatnika w sprawach dokonywania zgłoszeń aktualizacyjnych, bowiem z odrębnych przepisów wynika, że pełnomocnictwo powinno być każdorazowo dołączone do zgłoszeń aktualizacyjnych danych objętych zgłoszeniem identyfikacyjnym. 

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Podsumowując, organ wskazał, że spółka nie postępuje prawidłowo traktując aktualizację informacji NIP-2 jak deklarację w myśl przepisów Ordynacji podatkowej i tym samym składając jedno pełnomocnictwo (wraz z jednorazowo dokonaną zapłatą za nie) do wielokrotnego podpisywania aktualizacji informacji na podstawie formularza NIP-2. W analizowanej sprawie pełnomocnik spółki ma bowiem obowiązek dołączania każdorazowo pełnomocnictwa do składanych zgłoszeń aktualizacyjnych (NIP-2).

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Podkarpackie Biuro Analiz Podatkowych

K. Pysz Kancelaria Doradcy Podatkowego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »