NIP po śmierci przedsiębiorcy – zmiany od 2018 roku

REKLAMA
Aktualnie NIP (numer identyfikacji podatkowej) nadawany zgodnie z ustawą o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników, zgodnie z art. 12 ust. 1 i 2 tej ustawy, nie przechodzi na następcę prawnego osoby fizycznej i wygasa w przypadku jej śmierci.
Reguła nieprzechodzenia numeru NIP na następcę prawnego nie obowiązuje, w przypadku gdy:
- przedsiębiorstwo państwowe przekształci się w jednoosobową spółkę Skarbu Państwa;
- przedsiębiorstwo komunalne przekształci się w jednoosobową spółkę gminy;
- spółka cywilna przekształci się w spółkę handlową;
- spółka handlowa przekształci się w inną spółkę handlową;
- stowarzyszenie zwykłe przekształci się w stowarzyszenie.
Minister Rozwoju i Finansów proponuje, aby także przedsiębiorstwo osoby fizycznej, stanowiące część masy spadkowej, w okresie od otwarcia spadku do wygaśnięcia zarządu sukcesyjnego, a jeżeli zarząd sukcesyjny nie został ustanowiony – wraz z upływem terminu do powołania zarządcy sukcesyjnego – mogło posługiwać się tym samym numerem NIP co zmarły przedsiębiorca.
Funkcjonowanie przedsiębiorstwa po śmierci przedsiębiorcy będzie wiązać się jedynie ze zmianą „szaty prawnej” prowadzonej działalności. Uzasadnione będzie tym samym odwołanie się do ogólnej zasady znanej prawu handlowemu, zgodnie z którą podmiot powstały po przekształceniu należy identyfikować jako ten sam byt prawny, którym był podmiot funkcjonujący przed przekształceniem. W przypadku projektowanych zmian za swoiste przekształcenie można uznać zmianę właściciela/właścicieli przedsiębiorstwa w wyniku śmierci przedsiębiorcy.
KSeF. Jak przygotować się do wystawiania e-faktur
Kup książkę:
KSeF. Jak przygotować się do wystawiania e-faktur + plakat KSeF. Krok po krokuRozwiązanie takie ma zapewnić kontynuację rozliczeń wszystkich podatków związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, w szczególności VAT i VAT-UE. Dodatkowo ma ułatwić korzystanie z Systemu Harmonogramowania Rejestracji i Monitorowania Pomocy w sprawach związanych z pomocą publiczną i pomocą de minimis.
Polecamy: Monitor Księgowego – prenumerata
Proponowana treść zmian:
Gorące tematy dla biur rachunkowych. SLIM VAT 3, KSeF, praca zdalna
Kup książkę:
Gorące tematy dla biur rachunkowych. SLIM VAT 3, KSeF, praca zdalna - Poradnik Gazety PrawnejArt. 51. W ustawie z dnia 13 października 1995 r. o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników (Dz. U. z 2016 r. poz. 476, 1948 i 2024) wprowadza się następujące zmiany:
1) w art. 9 w ust. 1 zdanie pierwsze otrzymuje brzmienie:
Bieżące aktualności o zmianach przepisów
Czy biuro rachunkowe ma nowe obowiązki w związku z wprowadzeniem KSeF? Zmiany w podatkach dochodowych na 2024 r. i innych zmianach w VAT 2024 oraz prawie pracy i ubezpieczeń społecznych. I wiele innych bieżących tematów ...
IFK Platforma Księgowych i Kadrowych„Podmioty, o których mowa w art. 6 ust. 1, 1a i 10, oraz zarządca sukcesyjny, mają obowiązek aktualizowania danych objętych zgłoszeniem identyfikacyjnym przez dokonanie zgłoszenia aktualizacyjnego do naczelnika urzędu skarbowego, nie później niż w terminie 7 dni od dnia, w którym nastąpiła zmiana danych.”;
2) w art. 12:
a) po ust. 1a dodaje się ust. 1b w brzmieniu:
„1b. NIP przedsiębiorcy przechodzi na przedsiębiorstwo w spadku i wygasa wraz z wygaśnięciem tego zarządu, a jeżeli zarząd sukcesyjny nie został ustanowiony – wraz z upływem terminu do powołania zarządcy sukcesyjnego.”;
b) ust. 2 otrzymuje brzmienie:
„2. W przypadku zgonu lub ustania bytu prawnego podatnika, nadany NIP wygasa, z wyjątkiem przypadków wymienionych w ust. 1 - 1b.”.
Projekt ustawy o zarządzie sukcesyjnym przedsiębiorstwem osoby fizycznej
Oprac. Wiktoria Świergolik
REKLAMA

- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
Komentarze(0)
Pokaż: