reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT i akcyza > Automatyczna korekta złych długów z tytułu VAT

Automatyczna korekta złych długów z tytułu VAT

Znowelizowany w 1 stycznia 2013 r. artykuł 89a i artykuł 89b ustawy o VAT informuje, że w przypadku wystąpienia przeterminowanych wierzytelności, sprzedawca ma prawo do zwrotu VAT uprzednio naliczonego na fakturze. Nabywca natomiast ma obowiązek wyksięgowania wcześniej dokonanego potrącenia podatku VAT naliczonego, wynikającego z niezapłaconych dokumentów zakupu.

Odliczenie VAT od samochodów i paliw 2014 - zmiana ustawy o VAT


Jeżeli nie zapłaciliśmy za dokonany zakup, w świetle ustawy nie możemy odliczyć od niego podatku VAT. Nawet jeżeli się na to zdecydujemy, po 150 dniach będziemy zmuszeni do dokonania korekty. Realną pomocą w wykonywaniu takich korekt mogą okazać się dobre programy księgowe. Najlepsze i najbardziej rozbudowane oferują  wykonywanie obowiązkowych operacji w pełni automatycznie, bez ingerencji użytkownika.


Program księgowy sam wyksięguje potrącenie VAT


Automatyczna korekta złych długów jest warta uwagi ze względu na dwie kluczowe funkcje, które spełnia. Po pierwsze, chroni nieświadomych przedsiębiorców przed ewentualnymi konsekwencjami. Po drugie, pozwala sprawdzić wierzytelności i przypomina o tym, które dokumenty zakupu nie zostały opłacone w terminie.

W momencie drukowania rejestru VAT lub deklaracji VAT, oprogramowanie informuje, że naliczono korekty złych długów w konkretnych kwotach. Użytkownik otrzymuje możliwość wygenerowania zestawienia za zadany okres, obrazującego, które pozycje weszły w skład korekty. Przedsiębiorca może wyjaśnić sporne kwestie i spłacić zaległe należności.

Odzyskanie VAT z niezapłaconych faktur - ulga na złe długi


Automat tylko dla zakupów


Warto zauważyć, że podobne automaty działają wyłącznie dla zakupów, z uwagi na fakt, że ustawa narzuca obowiązek ich korygowania. Przy sprzedaży ustawodawca oferuje dowolność. Możemy korygować złe długi, ale nie musimy tego robić.  Dobre programy księgowe są jednak pomocne i na tym polu. Oferują łatwe i proste w użyciu funkcje oraz generują niezbędny załącznik do deklaracji VAT o nazwie VAT-ZD.

Nieodpłatne przekazanie materiałów reklamowych - opodatkowanie VAT

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Zdjęcia


Przedsiębiorca i pracodawca w kryzysie – komplet e-booków59.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Dominika Borowicz

Asystentka prawnika w E-Kancelaria Grupa Prawno-Finansowa sp. z o.o.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama