reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT i akcyza > Jak wystawiać zbiorcze faktury korygujące, dokumentujące rabat za osiągnięte obroty

Jak wystawiać zbiorcze faktury korygujące, dokumentujące rabat za osiągnięte obroty

Postanowiliśmy przyznać naszemu kontrahentowi rabat ze względu na osiągnięte obroty. Czy w takiej sytuacji możemy wystawić zbiorczą fakturę korygującą?

RADA

Nie ma przeszkód, aby w opisanej sytuacji wystawić zbiorczą fakturę korygującą. Można ją wystawić w sposób uproszczony, jeżeli rabat obejmuje wszystkie dostawy towarów/usług z danego okresu dokonane na rzecz jednego odbiorcy.

UZASADNIENIE

W przypadku gdy podatnik udziela opustu lub obniżki ceny w odniesieniu do wszystkich dostaw towarów lub usług dokonanych lub świadczonych na rzecz jednego odbiorcy w danym okresie, faktura korygująca powinna zawierać następujące elementy:

1) wyrazy „FAKTURA KORYGUJĄCA” albo wyraz „KOREKTA” (nie ma obowiązku dodawania wyrazu „ZBIORCZA”, nie ma jednak również zakazu dodawania tego wyrazu),

2) numer kolejny oraz datę wystawienia,

3) wskazanie okresu, do którego odnosi się udzielany opust lub obniżka,

Odliczenie VAT ze zbiorczej faktury korygującej

4) dane zawarte w fakturach dokumentujących wszystkie dostawy/usługi, których dotyczy zbiorcza faktura korygująca, takie jak:

a) daty wystawienia faktur,

b) numery faktur,

c) dane podatnika i nabywcy (nazwa, adres i NIP), z zastrzeżeniem, że podatnik nie ma obowiązku podawania NIP nabywcy,

5) przyczynę korekty,

6) kwoty korekt podstawy opodatkowania lub kwoty korekt podatku należnego, z podziałem na kwoty dotyczące poszczególnych stawek podatku i sprzedaży zwolnionej.

Podstawą do wystawienia zbiorczej faktury korygującej w przedstawiony uproszczony sposób jest art. 106j ust. 3 ustawy o VAT.

Czytaj więcej na IFK Platformie Księgowych i Kadrowych w artykule: „Jak wystawiać zbiorcze faktury korygujące, dokumentujące rabat za osiągnięte obroty” >>

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Nowy JPK_VAT

Korekta w nowym JPK_V7 – jak to zrobić?

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Sadkowski i Wspólnicy

Sadkowski i Wspólnicy Spółka Komandytowa - to kancelaria prawna z dwunastoletnim doświadczeniem na rynku.  Ponad siedemdziesięcioosobowy zespół kancelarii tworzą doświadczeni radcy prawni, adwokaci i doradcy podatkowi.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama