| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT i akcyza > Jaką stawką opodatkować sprzedaż lokali mieszkalnych, parkingu i drogi dojazdowej

Jaką stawką opodatkować sprzedaż lokali mieszkalnych, parkingu i drogi dojazdowej

Czy całość sprzedaży przez dewelopera lokalu mieszkalnego wraz z udziałem w działce, na której oprócz budynku mieszkalnego znajduje się parking i droga dojazdowa, należy opodatkować stawką 7%, czy opodatkować oddzielnie lokal z przypadającym mu udziałem w gruncie i oddzielnie udział w działce, na której znajduje się infrastruktura? Co w przypadku garaży znajdujących się w budynku?

 

Sądy uznają bowiem, że w takim przypadku miejsce postojowe sprzedawane wraz z mieszkaniem (na podstawie jednego aktu notarialnego) podlega opodatkowaniu tą samą stawką VAT co mieszkanie, czyli 7%. Wynika to z braku możliwości sprzedaży miejsc postojowych (garażowych) w oderwaniu od sprzedawanego lokalu, gdyż nie stanowią one samodzielnego lokalu użytkowego. Stanowisko takie przedstawił przykładowo WSA w Warszawie w wyroku z 19 września 2007 r. (sygn. akt III SA/Wa 1052/07), WSA w Poznaniu w wyroku z 15 lutego 2008 r. (sygn. akt I SA/Po 1206/07). Podobnie orzekł NSA w wyroku z 22 czerwca 2005 r. (sygn. akt I FSK 103/05).

Z całą pewnością nie można zastosować stawki 7% przy sprzedaży garaży (wolno stojących) lub miejsc parkingowych położonych poza budynkami mieszkalnymi. Ich sprzedaż podlega opodatkowaniu stawką podstawowa 22% wraz z udziałem gruntu.

WAŻNE!

Sprzedaż miejsc parkingowych położonych poza budynkami mieszkalnymi jest opodatkowana stawką 22%.

W takim przypadku można do całości sprzedaży zastosować stawkę 7%. Wynika to z braku możliwości sprzedaży miejsc postojowych (garażowych) w oderwaniu od sprzedawanego lokalu, gdyż nie stanowią one samodzielnego lokalu użytkowego. „Miejsca postojowe znajdujące się poza budynkiem, przypisane danemu lokalowi, przy niezniesionej współwłasności nieruchomości pomiędzy lokatorami również nie mogą być przedmiotem odrębnych umów przenoszących wyłączne prawo do danego miejsca wobec tego, że wszyscy lokatorzy mają w częściach ułamkowych do niego prawo. Z punktu widzenia przepisów podatkowych oznacza to, iż sprzedaż lokalu mieszkalnego wraz z prawem do korzystania z wydzielonych miejsc postojowych, znajdujących się w danym budynku lub poza budynkiem, podlegać będzie jednej stawce podatku od towarów i usług, właściwej dla lokalu mieszkalnego(por. T. Sławińska: Sprzedaż garaży, miejsc parkingowych i piwnic przez podmiot prowadzący działalność w zakresie budownictwa mieszkaniowego artykuł dyskusyjny, „Doradztwo podatkowe” 2002, nr 12, s. 31)” (wyrok z 9 maja 2008 r. WSA w Warszawie, sygn. akt III SA/Wa 363/08).

Urzędy skarbowe również w tym przypadku uznają, że sprzedaż udziału należy również opodatkować stawką 22%.

Taka sama sytuacja powstaje w przypadku sprzedaży udziału w drodze dojazdowej do wybudowanego osiedla domów jednorodzinnych lub wielorodzinnych. Zdaniem organów podatkowych podlega on opodatkowaniu stawką 22%. Droga zaliczana jest bowiem do budowli, które opodatkowane są stawką 22%. Stanowisko takie zajęła Izba Skarbowa w Katowicach w piśmie z 8 maja 2008 r. nr IBPP1/443-186/08/AL/KAN-1089/08, KAN-4496/08.

Natomiast Naczelnik Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie w piśmie z 26 kwietnia 2005 r. nr 1471/NUR1/443-72/05/AB napisał, że: „Wobec powyższego należy stwierdzić, że budowle stanowiące infrastrukturę towarzyszącą nie są obiektami budownictwa mieszkaniowego (lub ich częściami) o których mowa w art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. b. Udział we współwłasności jest prawem przysługującym współwłaścicielowi. Zgodnie z art. 199 kodeksu cywilnego (Dz.U. Nr 16, poz. 93 ze zm.) do rozporządzenia rzeczą wspólną oraz do innych czynności, które przekraczają zakres zwykłego zarządu, potrzebna jest zgoda wszystkich współwłaścicieli. Zatem sprzedaż udziału we współwłasności nieruchomości obejmującej budowle stanowiące infrastrukturę towarzyszącą budownictwu mieszkaniowemu wraz z trwale związanym z nimi gruntem jest odpłatnym świadczeniem usługi w rozumieniu art. 8 ust. 1 ustawy o VAT i zgodnie z art. 41 ust. 1 podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług stawka podstawową 22%”.

Stanowisko to również jest błędne, ponieważ sprzedaż udziału w drodze, która jest przypisana do lokalu, powinna być opodatkowana według stawki 7%.

Gdy zdecydujemy się na zastosowanie do całości sprzedaży stawki 7%, w przypadku kontroli prawdopodobnie organy podatkowe zakwestionują takie postępowanie. Jednak mamy bardzo duże szanse na to, że wygramy. Można również wystąpić o interpretację, przedstawiając swoje stanowisko, że można stosować stawkę 7%. Gdy organy podatkowe nie uznają naszej racji, możemy wnieść skargę do WSA.

Jeżeli firma nie chce konfliktu z urzędem skarbowym, powinna zastosować dwie stawki opodatkowania:

• 7% do sprzedaży lokalu mieszkalnego i przypadającego do niego udziału w działce,

• 22% do sprzedaży miejsca postojowego i przypadającego mu udziału w działce oraz udziału w drodze dojazdowej.

Wykaz stawek VAT stosowanych przy sprzedaży garaży i miejsc parkingowych

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

• art. 2 pkt 12, art. 41 ust. 12-12c, art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2008 r. Nr 130, poz. 826

• § 5 ust. 2 rozporządzenia Ministra Finansów z 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług - Dz.U. Nr 97, poz. 970; ost.zm. Dz.U. z 2008 r. Nr 89, poz. 541

Mariusz Darecki

ekspert w zakresie VAT

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Saveinvest Sp. z o.o.

http://www.grunttozysk.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK