REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Akcyza na węgiel 2012 – jak korzystać ze zwolnień podatkowych

Grzegorz Musolf
ekspert z zakresu podatków i ceł
Akcyza na węgiel 2012 – jak korzystać ze zwolnień podatkowych
Akcyza na węgiel 2012 – jak korzystać ze zwolnień podatkowych

REKLAMA

REKLAMA

Jeżeli po 1 stycznia 2012 r. będzie się chciało kupić węgiel lub koks bez akcyzy, to trzeba będzie spełnić łącznie 3 warunki.

Po pierwsze trzeba być podmiotem wymienionym w ustawie o podatku akcyzowym jako podmiot zwolniony lub zużywać węgiel lub koks na cele zwolnione z akcyzy (które również wymieniono w tej ustawie) oraz dokonać zakupu u tzw. pośredniczącego podmiotu węglowego.

Autopromocja

W momencie sprzedaży podmiot ten sam dokona weryfikacji, czy jesteśmy uprawnieni do korzystania ze zwolnienia, tj. do zakupu u niego węgla lub koksu bez akcyzy, gdyż to ten podmiot będzie obciążać ewentualny fakt dokonania błędnej (nieuprawnionej) sprzedaży.

Takimi pośredniczącymi podmiotami węglowymi będą przeważnie wszystkie kopalnie lub składy opałowe, a ich aktualną listę znajdziemy na stronie BIP Ministerstwa Finansów.

Lista pośredniczących podmiotów węglowych

Drugim, równie ważnym i prostym obowiązkiem kupującego będzie potwierdzenie (podpisanie) i odesłanie sprzedawcy tzw. dokumentu dostawy – jest to specjalny druk, który będzie towarzyszył dostawie węgla lub koksu (oprócz faktury, paragonu lub rachunku).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Po otrzymaniu towaru, dostaniemy do ręki 2 egzemplarze takiego dokumentu dostawy, z których jeden jest dla nas, a na drugim musimy się podpisać i odesłać go sprzedawcy (czy oddać kierowcy).

Trzecim, najistotniejszym dla nas warunkiem jest posiadanie i prowadzenie ewidencji zużycia wyrobów węglowych. Co do zasady (jeżeli nie jesteśmy jednym z podmiotów wyłączonych z tego obowiązku), musimy prowadzić taką ewidencję, do której musimy wpisywać ilość wyrobów węglowych wysłanych, otrzymanych lub zużytych według ich kodów CN w 1000 kg w sposób umożliwiający obliczenie ilości tych wyrobów.

Ewidencja ta musi zatem zawierać następujące dane:

- nazwę wyrobów oraz ich kod CN,

- ilość opakowań oraz ich numery identyfikacyjne, jeżeli zostały nimi oznaczone,

- ilość wysłanych lub otrzymanych wyrobów zwolnionych, w tym ilość wyrobów zwolnionych zużytych na cele uprawniające do ich zwolnienia od akcyzy, oraz ich łączną ilość, obliczoną narastająco od początku roku kalendarzowego,

- informację odpowiednio o dacie wysłania, otrzymania wyrobów zwolnionych lub ich zużycia,

-   informację o dacie wystawienia i numerach identyfikujących dany dokument dostawy na podstawie którego wyroby zwolnione zostały wysłane, otrzymane lub zużyte,

- informację o adresie miejsca odbioru wyrobów zwolnionych.

Akcyza na węgiel 2012 – zasady płacenia podatku

Akcyza na węgiel 2012

Akcyza na węgiel 2012 – zwolnienia

Ewidencję powyższą prowadzi się dla okresów rocznych a kolejne wpisy powinny być dokonywane chronologicznie, niezwłocznie po otrzymaniu wyrobów, po ich zużyciu czy po wystawieniu dokumentu dostawy.

Ponieważ jednak codzienne lub cogodzinne wpisywanie ilości szufel węgla wrzuconego do pieca mogłoby być bardzo kłopotliwe, to Minister Finansów pozwolił na to, aby wpisywać do ewidencji ilości zużytych wyrobów węglowych  (czyli węgla i koksu) raz w miesiącu, po zweryfikowaniu tej ilości podczas dokładnej i rzeczywistej kontroli zużycia.


Ewidencja zużycia wyrobów węglowych może być prowadzona zarówno w formie papierowej jak też elektronicznej, co zależy od fantazji jej posiadacza. Pamiętać jednak należy, że w tym pierwszym przypadku (wersja papierowa) należy z taką ewidencją udać się do naczelnika urzędu celnego, który musi ją ostemplować i oplombować. Z kolei, ewidencja prowadzona w formie elektronicznej musi być prowadzona zgodnie z pisemną instrukcją obsługi programu komputerowego i w taki sposób, aby:

- umożliwiała wgląd w treść dokonywanych wpisów oraz ochronę przechowywanych danych,

- umożliwiała dokonywanie korekty danych opatrzonej adnotacją osoby dokonującej tej korekty oraz daty jej dokonania,

-  pozwalała na uzyskanie czytelnego wydruku wpisów w porządku chronologicznym, oraz

-  uniemożliwiała usuwanie wpisów.

Dodatkowo podmiot prowadzący ewidencję w formie elektronicznej musi przechowywać jej kopię zapisaną na informatycznych nośnikach danych oraz w formie papierowej, po jej wydrukowaniu.

Do podmiotów wyłączonych z obowiązku prowadzenia ewidencji zużycia należą enumeratywnie wymienione w ustawie podmioty nie prowadzące typowej zarobkowej działalności gospodarczej, tj.:

- gospodarstwa domowe,
- organy administracji publicznej,
- jednostki Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej,
- podmioty systemu oświaty, żłobki i kluby dziecięce,
- podmioty lecznicze,
- jednostki organizacyjne pomocy społecznej,
- organizacje, o których mowa w art. 3 ust. 2 i 3 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie.

Należy pamiętać, iż brak powyższej ewidencji lub jej niewłaściwe prowadzenie może skutkować uznaniem przez organy celne, iż nie posiadamy prawa do korzystania ze zwolnienia z akcyzy węglowej, a więc będziemy musieli ją dopłacić, co zapewne nie będzie miłe dla naszych kieszeni.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Panele fotowoltaiczne - obowiązek podatkowy w akcyzie [część 2]

W katalogu czynności podlegających opodatkowaniu akcyzą znajduje się również przypadek konsumpcji. Chodzi tutaj o zużycie energii elektrycznej przez podmiot posiadający koncesję jak i przez podmiot, który koncesji nie posiada, ale zużywa wytworzoną przez siebie energię elektryczną.

Minister Finansów: KSeF dopiero od 2026 roku. Dwie daty dla dwóch grup podatników

Na konferencji prasowej w dniu 26 kwietnia 2024 r. minister finansów Andrzej Domański podał dwie daty planowanego wdrożenia obowiązkowego modelu KSeF. Od 1 lutego 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować przedsiębiorcy, których wartość sprzedaży w poprzednim roku podatkowym przekroczyła 200 mln zł. Natomiast od 1 kwietnia 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować pozostali podatnicy VAT.

Globalny podatek minimalny - zasady GloBE również w Polsce. Przedsiębiorstwa będą musiały dostosować swoje procedury rachunkowe i podatkowe

System globalnego podatku minimalnego (zasad GloBE) zawita do Polski. Przedsiębiorstwa będą musiały dostosować swoje procedury wewnętrzne, w szczególności dotyczące gromadzenia informacji rachunkowych i podatkowych.

Kasowy PIT: Projekt ustawy trafił do konsultacji. Nowe przepisy od 1 stycznia 2025 r. Kto z nich skorzysta?

Prawo do tzw. kasowego PIT będzie warunkowane wysokością przychodów z działalności gospodarczej prowadzonej samodzielnie osiągniętych w roku poprzednim - nie będzie ona mogła przekroczyć kwoty odpowiadającej równowartości 250 tys. euro. Projekt ustawy wprowadzającej kasowy PIT trafił do konsultacji międzyresortowych.

Jak przygotować się do ESG? Oto przetłumaczony unijny dokument dla firm: Dobrowolne ESRS dla MŚP Nienotowanych na Giełdzie

Jak małe i średnie firmy mogą przygotować się do ESG? Krajowa Izba Gospodarcza przetłumaczyła unijny dokument dla MŚP: „Dobrowolne ESRS dla MŚP Nienotowanych na Giełdzie”. Dokumentu po polsku jest dostępny bezpłatnie.

Czy to nie dyskryminacja? Jeden członek zarządu może się uwolnić od odpowiedzialności, a inny już nie, bo spółka miała jednego wierzyciela

Czy mamy do czynienia z dyskryminacją, gdy jeden członek zarządu może się uwolnić od odpowiedzialności za zobowiązania spółki przez zgłoszenie w porę wniosku o ogłoszenie jej upadłości, podczas gdy inny nie może tego zrobić tylko dlatego, że spółka miała jednego wierzyciela? Czy organy skarbowe mogą dochodzić zapłaty podatków od takiego członka zarządu bez wcześniejszego wykazania, że działał on w złej wierze albo w sposób niedbały? Z takimi pytaniami do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej wystąpił niedawno polski sąd.

Kasowy PIT - projekt ustawy opublikowany

Projekt ustawy o kasowym PIT został opublikowany. Od kiedy wchodzi w życie? Dla kogo jest kasowy PIT? Co to jest i na czym polega?

Obligacje skarbowe [maj 2024 r.] - oprocentowanie i oferta obligacji oszczędnościowych (detalicznych)

Ministerstwo Finansów w komunikacie z 24 kwietnia 2024 r. poinformowało o oprocentowaniu i ofercie obligacji oszczędnościowych Skarbu Państwa nowych emisji, które będą sprzedawane w maju 2024 roku. Oprocentowanie i marże tych obligacji nie zmieniły się w porównaniu do oferowanych w kwietniu br. Od 25 kwietnia można nabywać nową emisję obligacji skarbowych w drodze zamiany.

Kasowy PIT dla przedsiębiorców z przychodami do 250 tys. euro od 2025 roku. I tylko do transakcji fakturowanych [projekt ustawy]

Ministerstwo Finansów przygotowało i opublikowało 24 kwietnia 2024 r. projekt nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT) oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Ta nowelizacja przewiduje wprowadzenie kasowej metody rozliczania podatku dochodowego. Z tej metody będą mogli skorzystać przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają działalność, a także ci przedsiębiorcy, których przychody w roku poprzednim nie przekraczały 250 tys. euro.

Coraz więcej kontroli firm logistycznych. Urzędy celno-skarbowe sprawdzają pozwolenia na uproszczenia celne

Urzędy celno-skarbowe zintensyfikowały kontrole firm logistycznych. Chodzi o monitoring pozwoleń na uproszczenia celne, szczególnie tych wydanych w czasie pandemii. Jeśli organy celno-skarbowe natrafią na jakiekolwiek uchybienia, to może dojść do zawieszenia pozwolenia, a nawet jego odebrania.

REKLAMA