reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Akcyza > Korekta faktury VAT bez wpływu na rozliczenie akcyzy od samochodów

Korekta faktury VAT bez wpływu na rozliczenie akcyzy od samochodów

Otrzymanie faktur korygujących sprzedaż samochodów osobowych pozostaje bez wpływu na sposób obniżenia kwoty należnej akcyzy o kwotę akcyzy zapłaconą przy nabyciu samochodów osobowych przed pierwszą rejestracją. Dlatego dealer nie jest zobowiązany do rozliczenia podatku akcyzowego wynikającego z faktur korygujących.

Tak uznał Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy w interpretacji indywidualnej z 19 października 2012 r. (nr ITPP3/443-145/12/JK).

Dealer samochodów kupuje i sprzedaje


Wnioskodawca był dealerem samochodów osobowych. W ramach prowadzonej działalności gospodarczej nabywał samochody osobowe od kontrahenta (importera) w kraju, na podstawie faktur VAT, w celu ich dalszej odsprzedaży.

Do kiedy można dokonać korekty faktury VAT

Zainteresowany otrzymał faktury korygujące zmniejszające, bądź zwiększające kwotę zakupu, na których wykazano również zmniejszenie lub odpowiednio zwiększenie kwoty akcyzy, po zapłacie akcyzy od faktur pierwotnych.

Faktury korygujące dotyczyły faktur dokumentujących zakupy samochodów, dokonane przed dniem 1 marca 2009 r., na podstawie których Wnioskodawca dokonał obniżenia kwoty akcyzy należnej w składanych deklaracjach AKC-3.

Faktury korygujące dotyczyły nabycia samochodów sprzedanych przez Wnioskodawcę przed dniem 1 marca 2009 r. Akcyza do zapłaty wykazana w deklaracjach AKC-3 została zapłacona do dnia 1 marca 2009 r.

Podatnik miał wątpliwości, czy akcyza wynikająca z otrzymanych faktur korygujących powinna zostać ujęta i rozliczona w deklaracjach za okresy, których dotyczą korekty?


W omawianej sprawie zastosowanie miały przepisy ustawy z 23 stycznia 2004 r. o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 29, poz. 257 ze zm.), zwanej dalej ustawą.

Akcyza od samochodów

Organ wskazał, że zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 1 ustawy, podstawą opodatkowania w przypadku wyrażenia stawki akcyzy w procencie podstawy opodatkowania jest kwota należna z tytułu sprzedaży na terytorium kraju wyrobów akcyzowych pomniejszona o kwotę podatku od towarów i usług oraz kwotę akcyzy, należne od tych wyrobów. 

Akcyza na samochody 2012 / 2013

Wskazany przepis nie przewiduje zmniejszenia podstawy opodatkowania akcyzy po dokonanej sprzedaży o kwoty rabatów, bonifikat, upustów, uznanych reklamacji i skont. Zatem należy uznać, że udzielenie rabatu kupującemu po sprzedaży samochodu osobowego nie będzie miało wpływu na wysokość podstawy opodatkowania akcyzą u sprzedawcy, a co za tym idzie nie będzie miało wpływu na wysokość kwoty podatku akcyzowego wyliczonego w fakturze pierwotnej.

Zatem, w przypadku wyrobów akcyzowych niezharmonizowanych, do których należą m.in. samochody osobowe, brak jest podstaw prawnych do zmniejszenia podstawy opodatkowania po zrealizowanej sprzedaży, w stosunku do której powstał już obowiązek podatkowy i która to sprzedaż została udokumentowana fakturą pierwotną.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Dariusz Dwojewski

Doktor nauk prawnych, specjalista z zakresu prawa pracy, prawa oświatowego i prawa ubezpieczeń społecznych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama