reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Faktura > Terminy wystawiania faktur

Terminy wystawiania faktur

Od 2014 roku wszyscy podatnicy wystawiają jednolity dokument sprzedaży - zwany „fakturą”. Istniejący dotychczas dokument „rachunek” został zastąpiony dokumentem „faktura”. Przy czym fakturą może być każdy dokument papierowy lub elektroniczny zawierający dane wymagane art. 106. ust. 1 pkt 1-15 oraz art. 106. ust. 1 ustawy o VAT.

Ogólna zasada przewiduje, że wystawienie faktury następuje nie później niż 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu dokonania dostawy towarów lub wykonania usługi. Oznacza to, iż faktura wystawiana jest dopiero po dokonaniu dostawy towarów lub wykonaniu zamówionej usługi:

1. Fakturę wystawia się nie później niż 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano dostawy towaru lub wykonano usługę, z zastrzeżeniem ust. 2-8.

2. Jeżeli przed dokonaniem dostawy towaru lub wykonaniem usługi otrzymano całość lub część zapłaty, o której mowa w art. 106b obowiązek wystawienia faktury, ust. 1 pkt 4, fakturę wystawia się nie później niż 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym otrzymano całość lub część zapłaty od nabywcy.

8. Przepis ust. 7 pkt 1 nie dotyczy wystawiania faktur w zakresie dostawy i świadczenia usług, o których mowa w art. 19a powstanie obowiązku podatkowego ust. 3, 4 i ust. 5 pkt 4, jeżeli faktura zawiera informację, jakiego okresu rozliczeniowego dotyczy” - art. 106i. ust. 1. ustawy o podatku od towarów i usług.

W przypadku faktury zaliczkowej główną kwestią ustalania terminowości wystawiania danej faktury jest płatność. Wbrew pozorom sytuacja wygląda podobnie, jak przy zasadzie ogólnej, ponieważ faktura wystawiana jest również nie później niż 15. dnia miesiąca, ale następującego po miesiącu otrzymania zapłaty. W tym wypadku oznacza to, iż wystawienie faktury zależne jest od dokonanej płatności przez nabywcę (w całości lub części) i dodatkowo płatność ta musi być dokonana jeszcze przed dostawą towarów lub wykonaniem zamówionej usługi:

2. Jeżeli przed dokonaniem dostawy towaru lub wykonaniem usługi otrzymano całość lub część zapłaty, o której mowa w art. 106b ust. 1 pkt 4, fakturę wystawia się nie później niż 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym otrzymano całość lub część zapłaty od nabywcy” - art. 106i. ust. 2. ustawy o podatku od towarów i usług.

Faktury dokumentujące świadczenie usług budowlanych oraz budowlano-montażowych wystawiane są natomiast nie później niż 30. dnia - licząc termin od dnia wykonania usług. W związku z tym, faktura wystawiana jest dopiero po wykonaniu danej usługi w ciągu 30 dni:

3. Fakturę wystawia się nie później niż:

1) 30. dnia od dnia wykonania usług - w przypadku, o którym mowa w art. 19a powstanie obowiązku podatkowego, ust. 5 pkt 3 lit. a” - art. 106i. ust. 3. ustawy o podatku od towarów i usług.

Polecamy książkę: VAT 2017. Komentarz

3) wystawienia faktury w przypadkach, o których mowa w art. 106b ust. 1, z tytułu:

a) świadczenia usług budowlanych lub budowlano-montażowych” - art. 19a ust. 5 pkt 3 lit. a ustawy o podatku od towarów i usług.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

RACHUNKOWOŚĆ I PODATKI

Jak założyć nowoczesne biuro rachunkowe?

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Kucharska

Ekspert podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama