| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Faktura > Faktura tylko na podstawie paragonu zawierającego NIP kupującego

Faktura tylko na podstawie paragonu zawierającego NIP kupującego

Od 2018 roku fakturę będzie można wystawić podatnikowi VAT na podstawie paragonu wyłącznie wtedy, jeżeli paragon będzie zawierał NIP nabywcy. Celem tej zmiany jest uniemożliwienie wystawiania faktur do paragonów, które nie zostały wystawione dla nabywcy żądającego wystawienia faktury. Zmiana ta ma wejść w życie w I kwartale 2018 roku.

Zdaniem Ministerstwa Finansów, aby możliwe było wyeliminowanie wyżej opisanego oszukańczego procederu, konieczne jest powiązanie wystawianej faktury z nabywcą konkretnego paragonu, tak żeby uniemożliwić wystawianie faktur do paragonów, które nie zostały wystawione dla nabywcy żądającego faktury.

Wprowadzenie obowiązku podawania numeru NIP na paragonie jako warunku koniecznego dla uzyskania przez podatnika VAT (nabywcy) faktury do tego paragonu, nie wpływa na obecnie obowiązujące terminy w jakich podatnik może zwrócić się o wystawienie tej faktury.

Minister Rozwoju i Finansów przewiduje, że nowelizacja ustawy o VAT zawierająca proponowane rozwiązanie wejdzie w życie w I kwartale 2018 roku.

Źródło:

Projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy - Prawo o miarach.

Odpowiedź wiceministra finansów Pawła Gruzy z 6 października 2017 r. na interpelację poselską nr 15435.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

KORONAWIRUS - podatki, prawo

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

Łukasz Warchoł

Prawnik, ekspert w dziedzinie postępowania egzekucyjnego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »