reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Faktura > Kod PL nabywcy na fakturze

Kod PL nabywcy na fakturze

Na fakturze zazwyczaj znajduje się numer identyfikujący podatnika na potrzeby podatku. W określonych sytuacjach musi on być poprzedzony kodem PL lub innym kodem państwa członkowskiego nabywcy - w przypadku świadczenia usług na rzecz kontrahenta zagranicznego.

Według art 106e ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku od towarów i usług wystawiona faktura musi zawierać “numer, za pomocą którego podatnik jest zidentyfikowany na potrzeby podatku, z zastrzeżeniem pkt 24 lit. a ustawy”.

Dodatkowo według art. 106e ust. 1 pkt 24 ustawy o podatku od towarów i usług na fakturze wystawianej przez sprzedawcę należy w niektórych sytuacjach podawać przed numerem identyfikującym podatnika określony kod państwa. W związku z tym na fakturze powinien się znaleźć:

a) numer, za pomocą którego podatnik jest zidentyfikowany na potrzeby podatku, poprzedzony kodem PL,

b) numer, za pomocą którego nabywca towaru lub usługi jest zidentyfikowany na potrzeby podatku od wartości dodanej w danym państwie członkowskim, zawierający dwuliterowy kod stosowany na potrzeby podatku od wartości dodanej właściwy dla tego państwa członkowskiego.

Natomiast zgodnie z art. 97 ust. 10 pkt 2 i 3 ustawy o podatku od towarów i usług podmioty, o których mowa w ust. 1–3, zarejestrowane jako podatnicy VAT UE (które uzyskały potwierdzenie zgodnie z ust. 9, podając numer, pod którym są zidentyfikowane na potrzeby podatku) zobowiązane do posługiwania się numerem identyfikacji podatkowej poprzedzonym kodem PL przy:

1) dokonywaniu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów,

2) dokonywaniu wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów,

3) świadczeniu usług, do których stosuje się art. 100 ust. 1 pkt 4, dla podatników podatku od wartości dodanej lub osób prawnych niebędących takimi podatnikami, zidentyfikowanych na potrzeby podatku od wartości dodanej,

4) nabywaniu usług, do których stosuje się art. 28b, dla których są podatnikami z tytułu importu usług.

Jednakże należy podkreślić, iż podatnik nie ma obowiązku podawania kodu PL gdy świadczy usługi inne niż wymienione w art. 28b ustawy (choćby usługę świadczył podatnik z UE).

Dodatkowo podatnik zarejestrowany jako VAT PL, który posiada numer NIP PL, może wpisywać go również na fakturach dotyczących obrotu krajowego - według treści § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 listopada 2008 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 212, poz. 1337 ze zm.).

Przykład

Polska firma X świadczy usługi transportowe na rzecz zagranicznego kontrahenta.

W tym wypadku powinna na fakturze podać swój NIP poprzedzony kodem PL oraz „zagraniczny” numer VAT UE kontrahenta, dla którego usługa ta została wykonana.

W określonych sytuacjach nie występuje obowiązek umieszczania numeru NIP na fakturze (jak wynika z art. 86-96 ustawy od podatków towarów i usług). Należy zatem mieć na uwadze, że numer NIP nie zawsze wymagany jest do umieszczenia na fakturze. Jeżeli więc kontrahent dla którego wystawiamy fakturę nie posiada jeszcze numeru NIP (posiada jedynie podpisany akt notarialny ze zgłoszeniem do KRS, NIP-2 oraz VAT-R), to w takim przypadku, numer NIP nie jest wymagany. Wystawca faktury może na fakturze podać nazwę spółki (nabywcę usługi), a zamiast jego numeru NIP zamieścić informację, że jest to “spółka w organizacji”.

Zgodnie z par. 15 ust. 1 Rozporządzenia MF z dnia 28 marca 2011 r. w sprawie wystawiania faktur VAT, po otrzymaniu przez spółkę (nabywcę usługi) nadanego numeru NIP będzie mogła wystawić samodzielnie notę korygującą lub zgłosić się do wystawcy faktury z prośbą o wystawienie faktury korygującej.

Polecamy: VAT 2018. Komentarz

Należy jeszcze podkreślić, że brak numeru NIP (również zdaniem organów podatkowych) nie pozbawia spółki prawa do otrzymywania faktur VAT dokumentujących nabywane przez nią towary i usługi przed dokonaniem rejestracji.

Warto też wspomnieć, że można wystawić fakturę z odwrotnym obciążeniem (dodają w niej odpowiednią adnotację wynikająca z art. 28b ustawy o podatku od towarów i usług) innej firmie, która nie posiada numeru VAT-UE (czyli numeru NIP poprzedzonego przedrostkiem, np. PL). Jednakże takiego dokumentu nie będzie można uwzględnić w informacji podsumowującej.

Autor: Żaneta Dulczykowska, Systim.pl

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Nowy JPK_VAT

Korekta w nowym JPK_V7 – jak to zrobić?

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Monika Kwiatek Kancelaria Radcy Prawnego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama