Ulga na złe długi w nowym JPK_VAT z deklaracją
REKLAMA
REKLAMA
Korekty dokonywane w ramach ulgi na złe długi
Podatnik (wierzyciel) korzystający z korekty podstawy opodatkowania oraz podatku należnego w ramach tzw. ulgi na złe długi (tj. na podstawie art. 89a ust. 1 ustawy o VAT) przesyłając nowy plik JPK_VAT będzie wypełniać dla całego dokumentu pole KorektaPodstawyOpodt poprzez zaznaczenie „1”. Korekty podstawy opodatkowania oraz podatku należnego trzeba będzie wykazywać pojedynczo ze znakiem „minus”, z podziałem na stawki podatku.
REKLAMA
Tabela. Sposób prezentacji w ewidencji w zakresie podatku należnego dla JPK_V7M i JPK_V7K rozliczenia korekty w ramach ulgi na złe długi
Następnie w deklaracji w polu P_68 i _P_69 trzeba będzie podawać ze znakiem „minus” odpowiednio zbiorczą wysokość korekty podstawy opodatkowania oraz podatku należnego w ramach ulgi na złe długi, która została uwzględniona w pozycjach od K_15 do K_20.
Korekty wsteczne po skorzystaniu z ulgi na złe długi
W przypadku gdy po skorzystaniu z ulgi na złe długi należność zastała uregulowana lub zbyta w jakiejkolwiek formie, podatnik (wierzyciel) obowiązany jest do zwiększenia podstawy opodatkowania oraz kwoty podatku należnego w rozliczeniu za okres, w którym należność została uregulowana lub zbyta (art. 89a ust. 4 ustawy o VAT).
Wówczas w nowym pliku JPK_VAT podatnik będzie wypełniać dla całego dokumentu pole KorektaPodstawyOpodt poprzez zaznaczenie „1” oraz będzie wykazywać pojedynczo korekty podstawy opodatkowania oraz podatku należnego ze znakiem „plus” z podziałem na stawki podatku.
Tabela. Sposób prezentacji w ewidencji w zakresie podatku należnego dla JPK_V7M i JPK_V7K rozliczenia korekty wstecznej po skorzystaniu z ulgi na złe długi
Więcej na ten temat: Nowy JPK_VAT z deklaracją i ewidencją. Poradnik Gazety Prawnej 4/2020
Podstawa prawna:
- art. 96, art. 109 oraz art. 111 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług – j.t. Dz.U. z 2020 r. poz. 106; ost.zm. Dz.U. z 2020 r. poz. 1106,
- rozporządzenie Ministra Finansów, Inwestycji i Rozwoju z 15 października 2019 r. w sprawie szczegółowego zakresu danych zawartych w deklaracjach podatkowych i w ewidencji w zakresie podatku od towarów i usług – Dz.U. z 2019 r. poz. 1988; ost.zm. Dz.U. z 2020 r. poz. 1127,
- rozporządzenie Ministra Finansów z 24 czerwca 2016 r. w sprawie sposobu przesyłania za pomocą środków komunikacji elektronicznej ksiąg podatkowych oraz wymagań technicznych dla informatycznych nośników danych, na których te księgi mogą być zapisane i przekazywane – j.t. Dz.U. z 2020 poz. 175.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat