Aport samochodów do spółki komandytowej – rozliczenie VAT
REKLAMA
REKLAMA
Podatnik chciał zostać komandytariuszem spółki. Zgodnie z ustaleniami pomiędzy podatnikiem a spółką komandytową, wartość wkładu samochodów osobowych zostanie określona w wartości netto tj. wartości rynkowej pomniejszonej o należny podatek od towarów i usług z tytułu aportu samochodów osobowych. Należny z tytułu aportu samochodów osobowych podatek zostanie zapłacony przez spółkę komandytową na rzecz podatnika na podstawie wystawionej przez niego faktury VAT. Dyrektor KIS udzielił podatnikowi wyjaśnień w interpretacji z dnia 31 lipca 2020 r., znak 0114-KDIP4-2.4012.220.2020.2.MC.
REKLAMA
Organ interpretacyjny przedstawił następujące przepisy mające zastosowanie w analizowanej sprawie. Zgodnie z przepisem art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. W myśl przepisu art. 7 ust. 1 ustawy o VAT, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się zasadniczo przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. Z kolei przepis art. 29a ust. 6 ustawy o VAT stanowi, że podstawa opodatkowania obejmuje:
- podatki, cła, opłaty i inne należności o podobnym charakterze, z wyjątkiem kwoty podatku;
- koszty dodatkowe, takie jak prowizje, koszty opakowania, transportu i ubezpieczenia, pobierane przez dokonującego dostawy lub usługodawcę od nabywcy lub usługobiorcy.
Natomiast zgodnie z art. 2 pkt 27b ustawy o VAT, przez wartość rynkową rozumie się całkowitą kwotę, jaką w celu uzyskania w danym momencie danych towarów lub usług, nabywca lub usługobiorca na takim samym etapie sprzedaży jak ten, na którym dokonywana jest dostawa towarów lub świadczenie usług, musiałby, w warunkach uczciwej konkurencji, zapłacić niezależnemu dostawcy lub usługodawcy na terytorium kraju. W przypadku gdy nie można ustalić porównywalnej dostawy towarów lub świadczenia usług, przez wartość rynkową rozumie się:
- w odniesieniu do towarów - kwotę nie mniejszą niż cena nabycia towarów lub towarów podobnych, a w przypadku braku ceny nabycia, koszt wytworzenia, określone w momencie dostawy,
- w odniesieniu do usług - kwotę nie mniejszą niż całkowity koszt poniesiony przez podatnika na wykonanie tych usług.
Organ interpretacyjny uznał, że podstawą opodatkowania podatkiem od towarów i usług czynności wniesienia aportem do spółki komandytowej samochodów osobowych będzie, zgodnie z art. 29a ust. 1 ustawy o VAT w związku z art. 29a ust. 6 pkt 1 tej ustawy, wszystko, co stanowi zapłatę, którą podatnik otrzyma od spółki komandytowej z tytułu dokonania aportu, pomniejszone o kwotę podatku od towarów i usług. Zatem, w analizowanym przypadku podstawę opodatkowania należy ustalić w wysokości wartości uzyskanego przez podatnika, w zamian za aport, udziału kapitałowego, tj. ogółu praw i obowiązków komandytariusza w spółce komandytowej, pomniejszonej o kwotę należnego podatku VAT.
Dyrektor KIS zauważył, że skoro wartość aportu ustalona zostanie jako wartość netto samochodów osobowych, tj. bez uwzględniania podatku VAT, a podatek VAT naliczony od wartości netto zostanie podatnikowi zapłacony przez spółkę komandytową, to podstawą opodatkowania będzie kwota odpowiadająca wartości netto wniesionego aportu, tj. pomniejszona o wartość podatku VAT który zostanie podatnikowi zapłacony przez spółkę komandytową.
Paweł Terpiłowski, Radca prawny / Kierownik Zespołu ds. Podatków Pośrednich
ECDP TAX Żuk Komorniczak i Wspólnicy sp. k.
Polecamy: VAT 2020. Komentarz
Polecamy: Biuletyn VAT
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat