reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > JPK_VAT > Zmiany w wykazywaniu faktur i GTU w JPK_VAT

Zmiany w wykazywaniu faktur i GTU w JPK_VAT

JPK_VAT. Minister Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej przygotował szereg zmian w zakresie JPK_VAT. Zmiany dotyczą wykazywania m.in. faktur uproszczonych i faktur dokumentujących przejazd autostradą, a także stosowania kodów GTU.

JPK_VAT - zmiany

Zmiany przewiduje projekt rozporządzenia z 17 marca br. Ministra Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej zmieniające rozporządzenie w sprawie szczegółowego zakresu danych zawartych w deklaracjach podatkowych i w ewidencji w zakresie podatku od towarów i usług.

W związku z licznymi wątpliwościami interpretacyjnymi i postulatami podatników, jak czytamy w uzasadnieniu do projektu, przygotowano propozycję zmian w zakresie wykazywania w JPK_VAT (ewidencja i deklaracja):

1) paragonów z NIP do kwoty 450 zł uznanych za faktury uproszczone zgodnie z art. 106e ust. 5 pkt 3 ustawy o VAT,

2) faktur dokumentujących przejazd autostradą płatną lub przejazd na dowolną odległość, wystawianych w formie biletu jednorazowego przez podatników uprawnionych do świadczenia usług polegających na przewozie osób: kolejami normalnotorowymi, taborem samochodowym, statkami pełnomorskimi, środkami transportu żeglugi śródlądowej i przybrzeżnej, promami, samolotami i śmigłowcami,

3) oznaczeń w zakresie grup towarów i usług (kody GTU), o których mowa w § 10 ust. 3 pkt 1 rozporządzenia,

4) procedur, o których mowa w § 10 ust. 3 pkt 2 rozporządzenia,

5) zmniejszenia podatku naliczonego, o którym mowa w art. 86 ust. 19a ustawy o VAT.

Przepisy rozporządzenia mają wejść w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia; przy czym część przepisów - z dniem 1 lipca 2021 r.

Faktury uproszczone, faktury za przejazd autostradą, bilety jednorazowe

Zmiany dotyczą rozporządzenia Ministra Finansów, Inwestycji i Rozwoju z dnia 15 października 2019 r. w sprawie szczegółowego zakresu danych zawartych w deklaracjach podatkowych i w ewidencji w zakresie podatku od towarów i usług (Dz. U. poz. 1988, z późn. zm.), które określa szczegółowy zakres danych zawartych w deklaracjach podatkowych i w ewidencji.

Propozycje zawarte w projekcie rozporządzenia zmieniającego mają ułatwić podatnikom wywiązywania się z obowiązków ewidencyjnych zaproponowano uregulowanie kwestii dotyczącej wprowadzenia możliwości zbiorczego wykazywania paragonów z NIP do kwoty 450 zł wystawionych zgodnie z art. 106e ust. 5 pkt 3 ustawy o VAT, oraz faktur dokumentujących przejazd autostradą płatną lub przejazd na dowolną odległość, wystawianych w formie biletu jednorazowego przez podatników uprawnionych do świadczenia usług polegających na przewozie osób: kolejami normalnotorowymi, taborem samochodowym, statkami pełnomorskimi, środkami transportu żeglugi śródlądowej i przybrzeżnej, promami, samolotami i śmigłowcami.

Kody GTU i inne oznaczenia

Ponadto w celu wyeliminowania wątpliwości w stosowaniu oznaczeń dotyczących grup towarów i usług (kody GTU) oraz procedur doprecyzowano pod względem merytorycznym i formalnym niektóre przepisy rozporządzenia.

Wprowadzono rozwiązanie, aby dokumenty „RO” i „WEW” nie były oznaczane GTU.

Zmieniono regulację dotyczącą stosowania oznaczenia „TP” poprzez wprowadzenie progu kwotowego dla oznaczania takich transakcji (15 000 zł).

Po stronie sprzedaży rozszerzono stosowanie oznaczenia „MPP” na wszystkie transakcje objęte mechanizmem podzielonej płatności, również te w przypadku, których mechanizm podzielonej płatności stosowany jest dobrowolnie.

Doprecyzowano, jakie transakcje uznaje się za transakcje zawarte pomiędzy podmiotami powiązanymi.

Uregulowano wyłączenie stosowania oznaczenia „TP” w przypadku dostaw towarów oraz świadczenia usług, gdy powiązania między nabywcą a dokonującym dostawy towarów lub usługodawcą wynikają wyłącznie z powiązania ze Skarbem Państwa lub jednostkami samorządu terytorialnego lub ich związkami.

Ponadto wprowadzono rozwiązanie, aby dokumenty RO nie były oznaczane symbolami procedur.

Po stronie zakupu również rozszerzono stosowanie oznaczenia „MPP” na wszystkie transakcje objęte mechanizmem podzielonej płatności, również te, w przypadku których mechanizm podzielonej płatności stosowany jest dobrowolnie.

Doprecyzowano zapisy dotyczące wykazywania danych w zgłoszeniu celnym, rozliczeniu zamknięcia lub decyzji.

Wprowadzono regulację dotyczącą wykazywania w ewidencji zmniejszenia podatku naliczonego, o którym mowa w art. 86 ust. 19a  ustawy o VAT, dokumentem „WEW”.

Rozporządzenie Ministra Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej zmieniające rozporządzenie w sprawie szczegółowego zakresu danych zawartych w deklaracjach podatkowych i w ewidencji w zakresie podatku od towarów i usług

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Liferay

Liferay tworzy oprogramowanie, które pomaga przedsiębiorstwom kreować doświadczenia cyfrowe poprzez komputery, urządzenia mobilne i inne punkty kontaktu.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama