REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kary za błędy w JPK VAT, czyli jakie konsekwencje grożą podatnikom

MDDP Outsourcing
Nowoczesny outsourcing księgowości, kadr i płac
Kary za błędy w JPK VAT, czyli jakie konsekwencje grożą podatnikom
Kary za błędy w JPK VAT, czyli jakie konsekwencje grożą podatnikom

REKLAMA

REKLAMA

Kary za błędy w JPK VAT. Z uwagi na pandemię koronawirusa, termin wejścia w życie nowego JPK był odkładany w czasie dwukrotnie. W lutym 2021r. wszyscy podatnicy, którzy do tej pory składali deklaracje VAT-7 lub VAT-7K już po raz czwarty składają JPK_V7 zamiast deklaracji VAT. Niestety z uwagi na niedostosowanie systemów księgowych pod nową strukturę JPK, jak też z powodu niejasnych wytycznych co do znakowania transakcji kodami VAT, wielu przedsiębiorców nadal ma z tym problem.

Nowy JPK

Od 1 października 2020 roku wszyscy czynni podatnicy VAT są zobligowania do stosowania nowej struktury Jednolitego Pliku Kontrolnego:

Autopromocja
 • JPK_V7M – dla podatników rozliczających się miesięcznie
 • JPK_V7K – dla podatników rozliczających się kwartalnie.

Pierwsze pliki JPK w nowym układzie zostały złożone w listopadzie 2020 roku. Nie jest już możliwe dokonywanie rozliczeń VAT według wcześniejszej formuły, z wyjątkiem korekt poprzednich okresów  (tj. do danych za wrzesień 2020 roku).

Wprowadzone zmiany nie obejmują pozostałych deklaracji, które należy składać zgodnie z dotychczasowymi przepisami, tj. VAT-8, VAT-9M, VAT-10, VAT-12 oraz VAT-14.

Nowy plik JPK_V7 łączy w sobie dotychczasową deklarację VAT oraz JPK_VAT i składa się z dwóch części:

 • deklaracyjnej – zawierającej informacje z deklaracji VAT-7/VAT-7K
 • ewidencyjnej – zawierającej dane o transakcjach zakupu i sprzedaży w danym okresie wraz z ich oznaczeniami.

Jak Urząd Skarbowy weryfikuje dane w JPK?

Plik JPK_V7 jest dokumentem elektronicznym przesyłanym do Urzędu Skarbowego w jednolitym schemacie XML, co pozwala na szybkie sprawdzenie zawartych z nim danych.  Wstępna analiza dokonywana jest automatycznie przy użyciu narzędzi informatycznych (np. Analizator JPK) i obejmuje weryfikację:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
 • transakcji wykazanych w JPK z pozostałymi deklaracjami VAT za analogiczny okres
 • statusu podmiotów biorących udział w wykazanych transakcjach i prawa do odliczenia podatku (automatyczna kontrola krzyżowa)
 • kwot transakcji wykazanych w plikach JPK złożonych przez kontrahentów podatnika

Wykrycie nieprawidłowości skutkuje wygenerowaniem raportu niezgodności, którego pogłębionej analizy dokonuje pracownik Urzędu Skarbowego. Jeśli przesłany plik JPK zawiera błędy uniemożliwiające przeprowadzenie weryfikacji, podatnik otrzymuje wezwanie do złożenia korekty lub wyjaśnień w ciągu 14 dni od daty otrzymania wezwania.

Ile wynosi kara za błędy w JPK?

Brak złożenia wyjaśnień lub korekty JPK w odpowiedzi na wezwanie Urzędu Skarbowego może skutkować nałożeniem kary administracyjnej w wysokości 500 zł za każdy błąd. Również jeśli podatnik sam zauważy nieprawidłowości w przesłanym pliku JPK-V7 i nie dokona korekty w ciągu 14 dni, podlega karze administracyjnej. Należy przy tym pamiętać, że ma ona rodzaj fakultatywny i jest nakładana w drodze decyzji Naczelnika Urzędu Skarbowego.

Przepisy przewidują także odpowiedzialność karną skarbową w sytuacji:

 • niezłożenia JPK w terminie
 • niezłożenia JPK w wymaganym formacie
 • złożenia JPK zawierającego nierzetelne lub wadliwe dane

W zależności od charakteru uchybienia, może zostać nałożona grzywna:

 • za wykroczenie skarbowe –  w wysokości od 280 zł do 56 000 zł
 • za przestępstwo skarbowe – w wysokości od 933,33 zł do 26 879 040 zł

Przed sankcjami z Kodeksu karnego skarbowego podatnika może uchronić złożenie zawiadomienia o popełnieniu czynu zabronionego, czyli czynnego żalu. Jest to konieczne w przypadku błędów w ewidencji VAT lub części ewidencyjnej JPK-V7. Jeśli błąd dotyczy części deklaracyjnej wystarczające będzie złożenie skutecznej korekty wraz z wpłatą całej zaległości podatkowej.

Magdalena Terentowicz, Księgowa w MDDP Outsourcing w Warszawie

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Podatek u źródła (WHT) w świetle nowych technologii

Podatek u źródła (WHT) może stanowić wyzwanie dla branży informatycznej, w kontekście stale rozwijającej się technologii. Z chęci świadczenia kompleksowych usług, przedsiębiorstwa nabywają różnego rodzaju oprogramowania, dostępy do platform, usługi w chmurze, serwery, urządzenia przemysłowe czy usługi niematerialne. Wykorzystanie najnowszej technologii jest niezbędne, aby oferowane usługi pozostały konkurencyjne na rynku. Często dostawcami takich produktów są zagraniczne spółki, co rodzi wątpliwości – czy nabycie tego rodzaju usług wiąże się z ryzykiem w podatku u źródła?

Obligacje skarbowe - czerwiec 2024 r. Zmiana oprocentowania obligacji oszczędnościowych (detalicznych)

Ministerstwo Finansów w komunikacie z 24 kwietnia 2024 r. poinformowało o oprocentowaniu i ofercie obligacji oszczędnościowych Skarbu Państwa nowych emisji, które będą sprzedawane w czerwcu 2024 roku. Oprocentowanie i marże tych obligacji uległy zmianie w porównaniu do oferowanych w maju br. Od 27 maja można nabywać nową emisję obligacji skarbowych w drodze zamiany.

Zwrot podatku z Austrii – ile, dla kogo, jak uzyskać (formalności)

Austria to zyskujący na popularności kierunek emigracji zarobkowej wśród Polaków. Jeśli podejmowane zatrudnienie jest legalne, z łatwością można ubiegać się o zwrot podatku z tego kraju. Wysokość zwrotu może być naprawdę spora, przy małym nakładzie wysiłku ze strony podatnika. 

Dłuższy okres ważności znaków akcyzy do końca 2024 r.

Aktualnie znajdują się w legalnej sprzedaży wyroby winiarskie oznaczone znakami akcyzy, których ważność została przedłużona do 31 grudnia 2024 r.

Sanatorium na koszt ZUS 2024 - choroby psychosomatyczne. Nerwice, lęki, depresja, ciężki stres i inne. Jak uzyskać skierowanie?

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje, że cały czas – także w 2024 roku - można skorzystać z rehabilitacji leczniczej w sanatorium na koszt ZUSu. Dotyczy to różnych schorzeń, także psychosomatycznych. 

Podatek od nieruchomości w przypadku najmu lokali mieszkalnych. Kiedy stawka niższa a kiedy nawet 28 razy wyższa?

Wynajęcie swojego mieszkania lub domu nie zwalnia właściciela z obowiązku zapłaty podatku od nieruchomości. Ale w tym przypadku wątpliwe jest jaka stawka podatku od nieruchomości jest właściwa. Ta dla budynków mieszkalnych, czy dla budynków mieszkalnych zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej? Problem jest istotny, bo ta druga stawka jest ponad 28 razy wyższa.

Jak długo przechowywać firmowe dokumenty podatkowe?

Jak długo przechowywać firmowe dokumenty podatkowe? Przepisy wskazują na obowiązek przechowania dokumentacji podatkowej do czasu upływu okresu przedawnienia zobowiązania podatkowego, czyli przez pięć lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności podatku (o ile nie został zawieszony/przerwany bieg terminu przedawnienia).

Wniosek o zaliczenie nadpłaty na przyszłe podatki

Wniosek o zaliczenie nadpłaty na przyszłe podatki. Podatnikowi przysługuje możliwość złożenia wniosku o zaliczenie w całości lub w części nadpłaty podatku na poczet przyszłych zobowiązań podatkowych. Ma do tego prawo, gdy spełnione są przesłanki zawarte w przepisach Ordynacji podatkowej.

Ulgi w spłacie podatków (odroczenie, rozłożenie na raty, umorzenie). Dla kogo? Kiedy? Warunki udzielenia

Ordynacja podatkowa przewiduje w szczególnych sytuacjach możliwość zastosowania wobec podatnika trzech ulg w spłacie podatków lub zaległości podatkowej. Chodzi o odroczenie terminu płatności, rozłożenie zapłaty na raty lub umorzenie całości lub części podatku lub zaległości podatkowej. Kiedy można liczyć na taki gest fiskusa?

Kontrola podatkowa: czy musi być zapowiedziana. Zasada i wyjątki

Kontrola podatkowa, to oczywiście nic przyjemnego dla podatnika ale czasem się zdarza. Na taką okoliczność trzeba być przygotowanym. W szczególności warto wiedzieć, że taka kontrola z urzędu skarbowego powinna być w większości przypadków zapowiedziana z 7-dniowym wyprzedzeniem. Ale od tej zasady są niestety liczne wyjątki. Zobaczmy co na ten temat mówią przepisy.

REKLAMA