REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zakup usługi od zagranicznego podatnika zwolnionego z VAT - jak rozliczyć?

Zakup usługi od zagranicznego podatnika zwolnionego z VAT - jak rozliczyć?
Zakup usługi od zagranicznego podatnika zwolnionego z VAT - jak rozliczyć?
Mercedes-Benz

REKLAMA

REKLAMA

Zakup usługi od zagranicznego podatnika zwolnionego z VAT. W związku z prowadzoną działalnością gospodarczą często wyjeżdżam za granicę. Będąc w Niemczech, zepsuł mi się samochód. Musiałem go naprawić. Usługę wykonał 12 grudnia 2020 r. podmiot zwolniony z podatku od wartości dodanej. Czy mam obowiązek rozliczyć import usług, jeżeli usługodawca jest podatnikiem zwolnionym z VAT?

Tak. W przypadku zakupu usługi naprawy samochodu od niemieckiego podatnika, który korzysta ze zwolnienia z VAT, powinien Pan rozliczyć import usług.

Autopromocja

Import usług w VAT

Import usług ma miejsce, gdy z tytułu świadczenia usług podatnikiem jest usługobiorca (art. 2 pkt 9 ustawy o VAT).

Import usług nabywca ma obowiązek rozliczyć w Polsce, gdy:

● posiada siedzibę działalności gospodarczej lub stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium kraju albo jest osobą prawną niebędącą podatnikiem, mającą siedzibę działalności gospodarczej na terytorium kraju;

● usługę wykonał podatnik nieposiadający siedziby działalności gospodarczej lub stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium Polski, z którego wykonał usługę, a gdy jest to usługa związana z nieruchomością, nie jest w Polsce zarejestrowany jako podatnik VAT (art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o VAT).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jak z tego wynika, usługę musi wykonać podatnik, niezależnie od tego, czy jest czynny czy zwolniony z VAT. Warunkiem jest, aby nie miał w Polsce siedziby ani stałego miejsca zamieszkania, z którego wykonał usługę. W Pana przypadku ten warunek został spełniony.

Ponadto aby wystąpił import usług, miejsce świadczenia nabywanej przez polskiego podatnika od podatnika zagranicznego usługi musi znajdować się na terytorium Polski.

Usługa ta została wykonana na Pana rzecz, czyli na rzecz polskiego podatnika. Ze względu na brak szczególnych regulacji dotyczących ustalania miejsca świadczenia dla nabytej przez Pana usługi za miejsce jej opodatkowania należy uznać terytorium Polski (art. 28b ust. 1 ustawy o VAT). Stosujemy zasadę ogólną, według której gdy usługa jest wykonana na rzecz podatnika, miejscem jej świadczenia jest zasadniczo kraj, w którym podatnik ma siedzibę.

Oznacza to, że ponieważ niemieckiego usługodawcę uznajemy za podatnika VAT, więc nabycie od niego usługi naprawy samochodu, której miejscem świadczenia jest Polska, będzie dla polskiego usługobiorcy importem usług. Dlatego powinien Pan rozliczyć import tych usług.

Rozliczenie importu usług w JPK_V7

Obowiązek podatkowy z tytułu importu usługi naprawy samochodu powstał z chwilą jej wykonania, a więc 12 grudnia 2020 r. Do przeliczenia należy przyjąć kurs z 11 grudnia 2020 r. Import usługi powinien Pan zatem wykazać w poz. K_29 i K_30 oraz P_29 i P_30 nowego JPK_V7. Jeśli Pan tego nie zrobił, należy złożyć korektę JPK_V7 za grudzień.

Jeżeli nabyta przez Pana usługa jest wykorzystywana do wykonywania czynności dających prawo do odliczenia VAT, to kwotę podatku należnego od importu usług może Pan wykazać jako kwotę podatku naliczonego w poz. K_42 i K_43 oraz P_42 i P_43 w JPK_V7 za grudzień (art. 86 ust. 11 ustawy o VAT). Ponieważ import dotyczy wydatku samochodowego, mają tutaj zastosowanie takie same ograniczenia jak przy zakupach krajowych.

Jeśli import nie został rozliczony, to nie należy zwlekać z korektą. W przypadku gdy podatek należny od importu usług zostanie rozliczony później niż w terminie 3 miesięcy od upływu miesiąca, w którym w odniesieniu do nabytych usług powstał obowiązek podatkowy, to podatnik może odpowiednio zwiększyć kwotę podatku naliczonego w JPK_V7 za okres, w odniesieniu do którego nie upłynął jeszcze termin jego złożenia. Podatnik nie rozliczy wtedy podatku należnego i naliczonego za ten sam okres rozliczeniowy.

Janowi Kowalskiemu zepsuł się samochód na terenie Niemiec. Skorzystał więc z pomocy niemieckiego zakładu, który 12 grudnia dokonał naprawy i wystawił rachunek na 250 euro. Świadczący usługę jest zwolniony z VAT. Polski podatnik powinien rozliczyć VAT od importu usług w JPK_V7 za grudzień. Podatnik rozliczył import usług dopiero 15 kwietnia, składając korektę za grudzień. Ponieważ minęły już 3 miesiące od końca grudnia, w JPK_V7 za grudzień może rozliczyć tylko VAT należny. VAT naliczony może rozliczyć w JPK_V7 za marzec.

Podstawa prawna:

Marcin Jasiński, ekspert w zakresie VAT

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Biuletyn VAT

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Podatek u źródła (WHT) w świetle nowych technologii

Podatek u źródła (WHT) może stanowić wyzwanie dla branży informatycznej, w kontekście stale rozwijającej się technologii. Z chęci świadczenia kompleksowych usług, przedsiębiorstwa nabywają różnego rodzaju oprogramowania, dostępy do platform, usługi w chmurze, serwery, urządzenia przemysłowe czy usługi niematerialne. Wykorzystanie najnowszej technologii jest niezbędne, aby oferowane usługi pozostały konkurencyjne na rynku. Często dostawcami takich produktów są zagraniczne spółki, co rodzi wątpliwości – czy nabycie tego rodzaju usług wiąże się z ryzykiem w podatku u źródła?

Obligacje skarbowe - czerwiec 2024 r. Zmiana oprocentowania obligacji oszczędnościowych (detalicznych)

Ministerstwo Finansów w komunikacie z 24 kwietnia 2024 r. poinformowało o oprocentowaniu i ofercie obligacji oszczędnościowych Skarbu Państwa nowych emisji, które będą sprzedawane w czerwcu 2024 roku. Oprocentowanie i marże tych obligacji uległy zmianie w porównaniu do oferowanych w maju br. Od 27 maja można nabywać nową emisję obligacji skarbowych w drodze zamiany.

Zwrot podatku z Austrii – ile, dla kogo, jak uzyskać (formalności)

Austria to zyskujący na popularności kierunek emigracji zarobkowej wśród Polaków. Jeśli podejmowane zatrudnienie jest legalne, z łatwością można ubiegać się o zwrot podatku z tego kraju. Wysokość zwrotu może być naprawdę spora, przy małym nakładzie wysiłku ze strony podatnika. 

Dłuższy okres ważności znaków akcyzy do końca 2024 r.

Aktualnie znajdują się w legalnej sprzedaży wyroby winiarskie oznaczone znakami akcyzy, których ważność została przedłużona do 31 grudnia 2024 r.

Sanatorium na koszt ZUS 2024 - choroby psychosomatyczne. Nerwice, lęki, depresja, ciężki stres i inne. Jak uzyskać skierowanie?

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje, że cały czas – także w 2024 roku - można skorzystać z rehabilitacji leczniczej w sanatorium na koszt ZUSu. Dotyczy to różnych schorzeń, także psychosomatycznych. 

Podatek od nieruchomości w przypadku najmu lokali mieszkalnych. Kiedy stawka niższa a kiedy nawet 28 razy wyższa?

Wynajęcie swojego mieszkania lub domu nie zwalnia właściciela z obowiązku zapłaty podatku od nieruchomości. Ale w tym przypadku wątpliwe jest jaka stawka podatku od nieruchomości jest właściwa. Ta dla budynków mieszkalnych, czy dla budynków mieszkalnych zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej? Problem jest istotny, bo ta druga stawka jest ponad 28 razy wyższa.

Jak długo przechowywać firmowe dokumenty podatkowe?

Jak długo przechowywać firmowe dokumenty podatkowe? Przepisy wskazują na obowiązek przechowania dokumentacji podatkowej do czasu upływu okresu przedawnienia zobowiązania podatkowego, czyli przez pięć lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności podatku (o ile nie został zawieszony/przerwany bieg terminu przedawnienia).

Wniosek o zaliczenie nadpłaty na przyszłe podatki

Wniosek o zaliczenie nadpłaty na przyszłe podatki. Podatnikowi przysługuje możliwość złożenia wniosku o zaliczenie w całości lub w części nadpłaty podatku na poczet przyszłych zobowiązań podatkowych. Ma do tego prawo, gdy spełnione są przesłanki zawarte w przepisach Ordynacji podatkowej.

Ulgi w spłacie podatków (odroczenie, rozłożenie na raty, umorzenie). Dla kogo? Kiedy? Warunki udzielenia

Ordynacja podatkowa przewiduje w szczególnych sytuacjach możliwość zastosowania wobec podatnika trzech ulg w spłacie podatków lub zaległości podatkowej. Chodzi o odroczenie terminu płatności, rozłożenie zapłaty na raty lub umorzenie całości lub części podatku lub zaległości podatkowej. Kiedy można liczyć na taki gest fiskusa?

Kontrola podatkowa: czy musi być zapowiedziana. Zasada i wyjątki

Kontrola podatkowa, to oczywiście nic przyjemnego dla podatnika ale czasem się zdarza. Na taką okoliczność trzeba być przygotowanym. W szczególności warto wiedzieć, że taka kontrola z urzędu skarbowego powinna być w większości przypadków zapowiedziana z 7-dniowym wyprzedzeniem. Ale od tej zasady są niestety liczne wyjątki. Zobaczmy co na ten temat mówią przepisy.

REKLAMA