REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Korekta JPK_V7M - błędna nazwa dostawcy

Korekta błędnej nazwy dostawcy w pliku JPK_V7M
Korekta błędnej nazwy dostawcy w pliku JPK_V7M

REKLAMA

REKLAMA

Korekta JPK_V7M. Podatnik otrzymał fakturę korygującą dotyczącą sprzedaży z czerwca 2021 r. Korekta jest na 0,00 zł i dotyczy wyłącznie zmiany danych sprzedawcy. Firma sprzedawcy się przekształciła, w związku z czym zmieniła się jego nazwa (NIP został ten sam). Czy podatnik powinien korygować JPK za czerwiec 2021 r.?

Oznaczenie kontrahenta w JPK_V7M

Zgodnie z obecnie obowiązującą strukturą JPK_V7M oznaczenie kontrahenta w składanym pliku obejmuje następujące dane:

Autopromocja
 1. Kod kraju nadania numeru, za pomocą którego nabywca, dostawca lub usługodawca jest zidentyfikowany na potrzeby podatku lub podatku od wartości dodanej (pole opcjonalne).
 2. Numer, za pomocą którego dostawca lub usługodawca jest zidentyfikowany na potrzeby podatku lub podatku od wartości dodanej (wyłącznie kod cyfrowo-literowy).
 3. Imię i nazwisko lub nazwa dostawcy lub usługodawcy.

Ostatnie z wymienionych pól wypełnia się poprzez wskazanie imienia i nazwiska albo nazwy dostawcy lub usługodawcy z faktur i dokumentów bądź poprzez wskazanie imienia i nazwiska lub nazwy nadawcy albo eksportera z dokumentów celnych lub decyzji celnej i deklaracji importowej.

Błędna nazwa dostawcy - jak skorygować?

Jeżeli zatem nazwa dostawcy wskazana w fakturze oraz odpowiednio w złożonym pliku JPK_V7M jest nieprawidłowa, to zasadniczo powinna ona zostać skorygowana w pierwszej kolejności na fakturze, a następnie w złożonym pliku JPK. Jeżeli chodzi o pierwszy etap, to błędna nazwa dostawcy może zostać skorygowana bądź przez wystawienie noty korygującej przez nabywcę, bądź przez wystawienie faktury korygującej przez sprzedawcę.

W przypadku wystawienia przez sprzedawcę faktury korygującej wyłącznie na nazwę (tak jak miało to miejsce w analizowanej sprawie) taka korekta nie wpływa na kwoty VAT. Z tego względu mogą się pojawić wątpliwości po stronie nabywcy dotyczące sposobu wykazania takiej korekty w pliku JPK_V7M. Przepisy podatkowe nie dają jasnej odpowiedzi na to pytanie.
Pewnych wskazówek dostarcza natomiast stanowisko Ministerstwa Finansów zawarte w odpowiedziach na najczęstsze pytania z tematyki JPK, które zostały opublikowane na stronach MF. Co prawda odpowiedź MF dotyczy zmiany błędnej nazwy nabywcy w JPK składanym przed sprzedawcę, niemniej jednak z uwagi na fakt, że plik JPK zawiera pola dotyczące nazwy kontrahenta zarówno po stronie podatku należnego, jak i podatku naliczonego, to w ocenie autora odpowiedź MF może stanowić również podstawę korekty pliku JPK przez nabywcę w przypadku błędnej nazwy dostawcy.

Korekta JPK_VAT - nazwa kontrahenta

W odpowiedzi na jedno z pytań MF wskazało, że w przypadku wpisania w JPK_VAT błędnej nazwy kontrahenta (nabywcy) należy wykonać następujące kroki:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
 1. Dostawca jest zobowiązany wykazać w ewidencji oraz informacji JPK_VAT fakturę z błędną nazwą nabywcy.
 2. Następnie sprzedawca jest zobowiązany wystawić fakturę korygującą, chyba że wcześniej otrzymał notę korygującą od nabywcy.
 3. W sytuacji gdy faktura korygująca została wystawiona już po złożeniu informacji JPK_VAT, a w przesłanym JPK_VAT sprzedawca wykazał błędne dane nabywcy wynikające z wystawionej faktury pierwotnej - należy złożyć korektę JPK_VAT.
 4. W poprawnie sporządzonej korekcie JPK_VAT należy:
  • wykazać błędnie wykazaną fakturę,
  • wykazać storno tej błędnej faktury z kwotami na "minus", podając numery faktury pierwotnej (błędnej),
  • wprowadzić kolejny zapisz z prawidłowymi danymi nabywcy z numerem faktury pierwotnej.

Przyjmując zatem zaproponowany przez MF sposób korygowania błędnej nazwy kontrahenta, w analizowanej sprawie, w przypadku pomyłki w nazwie sprzedawcy i po wystawieniu przez niego korekty z prawidłowymi danymi, nabywca zasadniczo powinien skorygować złożony plik JPK_V7M. Zgodnie z propozycją MF, korekta JPK_V7M dotycząca ewidencji zakupów powinna zawierać trzy odrębne zapisy:

 • fakturę z błędną nazwą dostawcy,
 • storno błędnej faktury na "minus",
 • fakturę pierwotną z prawidłowymi danymi.

Wskazane zapisy powinny być uwzględnione w jednym pliku JPK_V7M, czyli korekcie rozliczeń, w ramach których została uwzględniona faktura pierwotna (zakładamy, że w opisanej sprawie będzie to czerwiec 2021 r.).

Powyższe zapisy zasadniczo można byłoby zastąpić jednym poprawnym zapisem, ale byłoby to możliwe jedynie w sytuacji, gdyby nabywca otrzymał fakturę pierwotną i korygującą jeszcze przed przesłaniem JPK_V7M za dany okres, co, jak wynika z opisu sprawy, nie miało miejsca.

Należy wspomnieć, że wskazany sposób korekty został zaproponowany przy założeniu, iż niepoprawna nazwa dostawcy jest wynikiem błędu. W odmiennym przypadku należałoby bowiem zbadać zasadność wystawienia samej faktury korygującej, co mogłoby mieć wpływ również na sposób prezentacji dokumentów w JPK_V7M.

Ważne!
Podatnik powinien skorygować JPK_V7M złożony za miesiąc, w którym uwzględnił fakturę pierwotną. Zgodnie z propozycją MF, w korekcie należy wykazać łącznie trzy zapisy: fakturę z błędną nazwą dostawcy, storno błędnej faktury "na minus", fakturę z prawidłowymi danymi.

Podstawa prawna: § 10 rozporządzenia Ministra Finansów, Inwestycji i Rozwoju z 15 października 2019 r. w sprawie szczegółowego zakresu danych zawartych w deklaracjach podatkowych i w ewidencji w zakresie podatku od towarów i usług - Dz.U. z 2019 r. poz. 1988; ost.zm. Dz.U. z 2021 r. poz. 1179

Powołane wyjaśnienia organów podatkowych: stanowisko Ministerstwa Finansów zawarte w pytaniach i odpowiedziach dotyczących korekt JPK opublikowane na stronie MF - www.podatki.gov.pl/jednolity-plik-kontrolny/pytania-i-odpowiedzi/korekty-jpk-vat/dostawca-wystawil-fakture-z-bledna-nazwa-odbiorcy-czy-powinien-wykazac-taka-fakture-w-jpk_vat/

Adrian Błaszkiewicz, ekspert w zakresie VAT

Autopromocja
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Biuletyn VAT
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Obligacje skarbowe [marzec 2024 r.] - oprocentowanie i oferta obligacji oszczędnościowych (detalicznych)

  Ministerstwo Finansów w komunikacie z 23 lutego 2024 r. poinformowało o oprocentowaniu i ofercie obligacji oszczędnościowych Skarbu Państwa, które będą sprzedawane w marcu 2024 roku. Oprocentowanie tych obligacji nie zmieniło się w porównaniu do oferowanych w lutym br. Od 26 lutego br. można nabywać nową emisję obligacji skarbowych w drodze zamiany.

  Podatek od emisji CO2 w produkcji rolnej. Naukowcy obliczyli ile powinien wynosić

  W raporcie zamówionym przez rząd Danii eksperci zaproponowali wprowadzenie podatku od emisji CO2 w produkcji rolnej. Opłacie sprzeciwiają się rolnicy, a konsumenci obawiają się wzrostu cen mleka i mięsa.

  Składka na ubezpieczenie wypadkowe w 2024 roku - zmiany od 1 kwietnia. Obniżenie stopy procentowej składki dla 32 grup działalności

  Opublikowany 23 lutego 2024 r. projekt rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zmieniającego rozporządzenie w sprawie różnicowania stopy procentowej składki na ubezpieczenie społeczne z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych w zależności od zagrożeń zawodowych i ich skutków przewiduje zmianę  kategorii ryzyka dla 32 grup działalności, dzięki czemu nastąpi obniżenie stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe. Tylko w przypadku jednej grupy działalności nastąpi wzrost kategorii ryzyka i tym samym wzrost stopy procentowej składki wypadkowej. Zmiany będą obowiązywać od składek należnych za kwiecień 2024 r.

  Projekt ustawy o kryptoaktywach. Będzie nadzór nad rynkiem i ochrona inwestorów

  Projekt ustawy o kryptoaktywach przewiduje wprowadzenie nowych rozwiązań w obszarze sektora rynku kryptoaktywów, mających na celu realizację prawa unijnego, w szczególności w zakresie skutecznego nadzoru nad tym rynkiem i ochrony inwestorów. Ustawa, z pewnymi wyjątkami, ma wejść w życie z dniem 30 czerwca 2024 roku.

  Rada Ministrów zajmie się projektem nowelizacji ustawy o rachunkowości

  Nowe przepisy mają wprowadzić do polskiego porządku prawnego unijne przepisy, które nakładają na duże firmy obowiązek publikacji danych o zapłaconych podatkach.

  MF ujawniło plany dotyczące podatku Belki - nie zostanie zniesiony, a jedynie zmodyfikowany

  Nie będzie całkowitego zniesienia podatku Belki, a jedynie modyfikacja obowiązujących przepisów. Tak wynika z wypowiedzi Jarosława Nenemana, wiceministra finansów. Co czeka inwestorów i oszczędzających?

  VAT 2024: czy ujemny podatek należny zwiększa podatek naliczony?

  Należy wprowadzić przepis prawa o charakterze uściślającym, który w art. 29a ustawy o VAT dotyczącego podstawy opodatkowania, oraz w art. 86 ustawy o VAT wprowadzi uprawnienie do rozliczania w czasie ujemnego podatku należnego oraz nakaz takiego rozliczania ujemnego podatku naliczonego – postuluje prof. dr hab. Witold Modzelewski

  Dlaczego gospodarka strefy euro słabnie wobec USA od czasu wprowadzenia waluty euro?

  W ciągu 25 lat od wprowadzenia euro przewaga gospodarcza Stanów Zjednoczonych nad strefą euro zwiększyła się niemal trzykrotnie. W 1999 r. roku, kiedy wprowadzono walutę euro, gospodarka USA była o 11% większa niż gospodarka strefy euro pod względem parytetu siły nabywczej. Od tego czasu różnica ta wzrosła do 30% - piszą eksperci Allianz Trade w obszernym opracowaniu Allianz Research: „Europa wydaje się pozostawać w tyle za Stanami Zjednoczonymi na wielu frontach” w lutym 2024 r.

  Masz czteroletnie obligacje skarbowe indeksowane inflacją? Opłaca się teraz sprzedać i kupić nowe takie same

  Czteroletnie obligacje indeksowane inflacją otrzymają w marcu 2024 r. oprocentowanie niższe niż Ministerstwo Finansów oferuje za nowe papiery tego samego typu. Ze strony inwestorów racjonalnym działaniem byłoby umorzenie starszych serii i zakup nowych papierów. Konwersja może dotyczyć papierów o wartości około…  84 mld zł. Tak radzi w komentarzu z 23 lutego 2024 r. Emil Szweda z Obligacje.pl,

  Ile wynosi obecnie stopa bezrobocia? Co pokazują dane GUS?

  Stopa bezrobocia wynosząc w końcu stycznia 5,4% była o 0,3 pkt proc. wyższa niż miesiąc wcześniej - tak wynika z danych GUS. Na przełomie lutego i marca stopa bezrobocia może sięgać 5,4% - 5,5% przy liczbie bezrobotnych na poziomie 840 – 850 tys. osób.

  REKLAMA