REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Korekta JPK_V7M - błędna nazwa dostawcy

Korekta błędnej nazwy dostawcy w pliku JPK_V7M
Korekta błędnej nazwy dostawcy w pliku JPK_V7M

REKLAMA

REKLAMA

Korekta JPK_V7M. Podatnik otrzymał fakturę korygującą dotyczącą sprzedaży z czerwca 2021 r. Korekta jest na 0,00 zł i dotyczy wyłącznie zmiany danych sprzedawcy. Firma sprzedawcy się przekształciła, w związku z czym zmieniła się jego nazwa (NIP został ten sam). Czy podatnik powinien korygować JPK za czerwiec 2021 r.?

Oznaczenie kontrahenta w JPK_V7M

Zgodnie z obecnie obowiązującą strukturą JPK_V7M oznaczenie kontrahenta w składanym pliku obejmuje następujące dane:

REKLAMA

Autopromocja
 1. Kod kraju nadania numeru, za pomocą którego nabywca, dostawca lub usługodawca jest zidentyfikowany na potrzeby podatku lub podatku od wartości dodanej (pole opcjonalne).
 2. Numer, za pomocą którego dostawca lub usługodawca jest zidentyfikowany na potrzeby podatku lub podatku od wartości dodanej (wyłącznie kod cyfrowo-literowy).
 3. Imię i nazwisko lub nazwa dostawcy lub usługodawcy.

Ostatnie z wymienionych pól wypełnia się poprzez wskazanie imienia i nazwiska albo nazwy dostawcy lub usługodawcy z faktur i dokumentów bądź poprzez wskazanie imienia i nazwiska lub nazwy nadawcy albo eksportera z dokumentów celnych lub decyzji celnej i deklaracji importowej.

Błędna nazwa dostawcy - jak skorygować?

Jeżeli zatem nazwa dostawcy wskazana w fakturze oraz odpowiednio w złożonym pliku JPK_V7M jest nieprawidłowa, to zasadniczo powinna ona zostać skorygowana w pierwszej kolejności na fakturze, a następnie w złożonym pliku JPK. Jeżeli chodzi o pierwszy etap, to błędna nazwa dostawcy może zostać skorygowana bądź przez wystawienie noty korygującej przez nabywcę, bądź przez wystawienie faktury korygującej przez sprzedawcę.

W przypadku wystawienia przez sprzedawcę faktury korygującej wyłącznie na nazwę (tak jak miało to miejsce w analizowanej sprawie) taka korekta nie wpływa na kwoty VAT. Z tego względu mogą się pojawić wątpliwości po stronie nabywcy dotyczące sposobu wykazania takiej korekty w pliku JPK_V7M. Przepisy podatkowe nie dają jasnej odpowiedzi na to pytanie.
Pewnych wskazówek dostarcza natomiast stanowisko Ministerstwa Finansów zawarte w odpowiedziach na najczęstsze pytania z tematyki JPK, które zostały opublikowane na stronach MF. Co prawda odpowiedź MF dotyczy zmiany błędnej nazwy nabywcy w JPK składanym przed sprzedawcę, niemniej jednak z uwagi na fakt, że plik JPK zawiera pola dotyczące nazwy kontrahenta zarówno po stronie podatku należnego, jak i podatku naliczonego, to w ocenie autora odpowiedź MF może stanowić również podstawę korekty pliku JPK przez nabywcę w przypadku błędnej nazwy dostawcy.

Korekta JPK_VAT - nazwa kontrahenta

W odpowiedzi na jedno z pytań MF wskazało, że w przypadku wpisania w JPK_VAT błędnej nazwy kontrahenta (nabywcy) należy wykonać następujące kroki:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
 1. Dostawca jest zobowiązany wykazać w ewidencji oraz informacji JPK_VAT fakturę z błędną nazwą nabywcy.
 2. Następnie sprzedawca jest zobowiązany wystawić fakturę korygującą, chyba że wcześniej otrzymał notę korygującą od nabywcy.
 3. W sytuacji gdy faktura korygująca została wystawiona już po złożeniu informacji JPK_VAT, a w przesłanym JPK_VAT sprzedawca wykazał błędne dane nabywcy wynikające z wystawionej faktury pierwotnej - należy złożyć korektę JPK_VAT.
 4. W poprawnie sporządzonej korekcie JPK_VAT należy:
  • wykazać błędnie wykazaną fakturę,
  • wykazać storno tej błędnej faktury z kwotami na "minus", podając numery faktury pierwotnej (błędnej),
  • wprowadzić kolejny zapisz z prawidłowymi danymi nabywcy z numerem faktury pierwotnej.

Przyjmując zatem zaproponowany przez MF sposób korygowania błędnej nazwy kontrahenta, w analizowanej sprawie, w przypadku pomyłki w nazwie sprzedawcy i po wystawieniu przez niego korekty z prawidłowymi danymi, nabywca zasadniczo powinien skorygować złożony plik JPK_V7M. Zgodnie z propozycją MF, korekta JPK_V7M dotycząca ewidencji zakupów powinna zawierać trzy odrębne zapisy:

 • fakturę z błędną nazwą dostawcy,
 • storno błędnej faktury na "minus",
 • fakturę pierwotną z prawidłowymi danymi.

Wskazane zapisy powinny być uwzględnione w jednym pliku JPK_V7M, czyli korekcie rozliczeń, w ramach których została uwzględniona faktura pierwotna (zakładamy, że w opisanej sprawie będzie to czerwiec 2021 r.).

Powyższe zapisy zasadniczo można byłoby zastąpić jednym poprawnym zapisem, ale byłoby to możliwe jedynie w sytuacji, gdyby nabywca otrzymał fakturę pierwotną i korygującą jeszcze przed przesłaniem JPK_V7M za dany okres, co, jak wynika z opisu sprawy, nie miało miejsca.

REKLAMA

Należy wspomnieć, że wskazany sposób korekty został zaproponowany przy założeniu, iż niepoprawna nazwa dostawcy jest wynikiem błędu. W odmiennym przypadku należałoby bowiem zbadać zasadność wystawienia samej faktury korygującej, co mogłoby mieć wpływ również na sposób prezentacji dokumentów w JPK_V7M.

Ważne!
Podatnik powinien skorygować JPK_V7M złożony za miesiąc, w którym uwzględnił fakturę pierwotną. Zgodnie z propozycją MF, w korekcie należy wykazać łącznie trzy zapisy: fakturę z błędną nazwą dostawcy, storno błędnej faktury "na minus", fakturę z prawidłowymi danymi.

Podstawa prawna: § 10 rozporządzenia Ministra Finansów, Inwestycji i Rozwoju z 15 października 2019 r. w sprawie szczegółowego zakresu danych zawartych w deklaracjach podatkowych i w ewidencji w zakresie podatku od towarów i usług - Dz.U. z 2019 r. poz. 1988; ost.zm. Dz.U. z 2021 r. poz. 1179

Powołane wyjaśnienia organów podatkowych: stanowisko Ministerstwa Finansów zawarte w pytaniach i odpowiedziach dotyczących korekt JPK opublikowane na stronie MF - www.podatki.gov.pl/jednolity-plik-kontrolny/pytania-i-odpowiedzi/korekty-jpk-vat/dostawca-wystawil-fakture-z-bledna-nazwa-odbiorcy-czy-powinien-wykazac-taka-fakture-w-jpk_vat/

Adrian Błaszkiewicz, ekspert w zakresie VAT

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Biuletyn VAT

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowe dane o wynagrodzeniach Polaków. GUS odsłania karty

GUS opublikował dane dotyczące przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czerwcu 2024 r. Przeciętna płaca wyniosła 8144,83 zł. Wzrost okazał się niższy od prognozowanego przez ekspertów. Mamy też nowe statystyki dotyczące zatrudnienia.

Podatek od nieruchomości od obiektów sportowych. Będą zmiany od 2025 roku. Czy podatek obejmie place zabaw?

W ramach analiz opublikowanego projektu zmian w podatku od nieruchomości, chwilę uwagi należy poświęcić obiektom sportowym. Jako że standardowo ich wartość nie należy do niskich, ewentualne ruchy w tym zakresie, mogą generować istotne skutki podatkowe. Aczkolwiek, akurat w tym obszarze, MF zaproponował też trochę korzyści. Niekorzyści też.

Większe sumy gwarancyjne w OC posiadaczy pojazdów i rolników. Jednolity formularz zaświadczeń o przebiegu ubezpieczenia. Rząd przyjął projekt nowelizacji

W dniu 16 lipca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, która ma dostosować polskie prawo do unijnych przepisów dotyczących ubezpieczenia OC za szkody, które powstały w związku z ruchem pojazdów mechanicznych. Projekt ten przewiduje m.in. zwiększenie minimalnych sum gwarancyjnych w ubezpieczeniu OC posiadaczy pojazdów mechanicznych a także rolników. Czy w związku z tymi zmianami wzrosną ceny polis OC?

Drastyczne podwyżki akcyzy na wyroby tytoniowe. Najwięcej na płyn do e-papierosów, aż o 75 proc.

Rząd chce wprowadzić drastyczne podwyżki akcyzy na wyroby tytoniowe. Ich skala ma być kilkukrotnie większa, niż zakładała mapa akcyzowa. Już w 20225 r. akcyza na wyroby tytoniowe ma wzrosnąć: o 25 proc. na papierosy, o 38 proc. na tytoń do palenia oraz o 50 proc. na wkłady do podgrzewaczy tytoniu. Będzie podwyżka również płynów do e-papierosów, na które w 2025 r. akcyza wzrośnie aż o 75 proc.

REKLAMA

Zakup sprzętu IT? Czasem lepiej wynająć. Na czym polega DaaS?

Na czym polega model biznesowy Device as a Service (DaaS)? Komu i kiedy się opłaca? Co sprawia, że jest to rosnący trend nie tylko w polskich firmach?

Twój biznes działa dobrze ale pieniądze gdzieś wyciekają. Ekspert podpowiada gdzie szukać przyczyn i źródeł wycieków

Takie pytanie często zadają sobie przedsiębiorcy, którzy osiągając spore przychody, realizując duże i zyskowne projekty nagle stwierdzają brak gotówki na koncie. Dlaczego tak się dzieje? Gdzie są pieniądze? Na te i inne pytania odpowiada dr nauk ekonomicznych Elżbieta Sobów – specjalistka ds. finansów z kilkudziesięcioletnim doświadczeniem.

Korekta podatku naliczonego: kiedy trzeba rozliczyć fakturę korygującą

Jak należy rozliczyć faktury korygujące? Podatnik będący nabywcą zgłosił reklamację oraz otrzymał mailową odpowiedź, w której sprzedawca uznał reklamację i wskazał kwotę korekty. Wiadomości mailowe są z marca 2024 r., a korekta wpłynęła w kwietniu 2024 r. Podatnik odliczył VAT naliczony z faktury pierwotnej w marcu 2024 r. Czy korektę należy rozliczyć w marcu 2024? 

Prezesa skazano za zaległości podatkowe spółki. Ale to sąd popełnił błąd

Samo tylko objęcie funkcji prezesa zarządu spółki nie może powodować automatycznego przyjęcia na siebie odpowiedzialności karnej za cudze działania. Tak uznał Rzecznik Praw Obywatelskich, informując o wniesieniu skargi kasacyjnej na korzyść prezesa spółki, którego sąd skazał za nieodprowadzenie zaliczek na podatek dochodowy, powstałych w okresie gdy nie objął jeszcze funkcji.

REKLAMA

Podatek od nieruchomości obejmie nawet panele fotowoltaiczne. Takie zmiany już od 2025 roku

Zmiany w podatku od nieruchomości zmierzają do opodatkowania urządzeń energetycznych, np. paneli fotowoltaicznych. Budowle mają być opodatkowane jako całość techniczno-użytkowa. Podatkiem od nieruchomości (inaczej niż obecnie) już od 2025 roku objęte zostaną więc wszystkie elementów farmy fotowoltaicznej (w tym panele).

Zwrot podatku z Irlandii. Kto może dostać? Jak uzyskać?

Irlandia nadal jest popularnym kierunkiem emigracji zarobkowej dla Polaków. Tym bardziej zachęcamy gorąco do zapoznania się z przygotowanymi poniżej informacjami na temat rozliczenia podatku w tym kraju.

REKLAMA