REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wykorzystywanie przez pracownika paliwa pracodawcy do jazd prywatnych a ewidencja kasą fiskalną

Wykorzystywanie przez pracownika paliwa pracodawcy do jazd prywatnych a ewidencja kasą fiskalną
Wykorzystywanie przez pracownika paliwa pracodawcy do jazd prywatnych a ewidencja kasą fiskalną

REKLAMA

REKLAMA

Podatnik obciąża pracownika kosztami paliwa za jazdy prywatne. Czy powinien posiadać kasę fiskalną oraz ewidencjonować taką sprzedaż? Podatnik odlicza od wydatków samochodowych 50% VAT.

Zdaniem organów podatkowych, wyrażonym w interpretacjach indywidualnych, odpłatne wykorzystywanie przez pracownika paliwa do jazd prywatnych stanowi dostawę towarów. W konsekwencji na podatniku (pracodawcy) ciąży obowiązek ewidencjonowania takiej sprzedaży z wykorzystaniem kasy rejestrującej. W sytuacji obciążania pracowników zryczałtowaną kwotą, pokrywającą koszty związane z użytkowaniem auta służbowego do celów prywatnych (w tym koszty paliwa), istnieją jednak argumenty przemawiające za uznaniem takiej czynności za odpłatne świadczenie usługi na rzecz pracownika. W takim przypadku nie ma obowiązku ewidencjonowania na kasie tej sprzedaży.

Autopromocja

Polecamy: Biuletyn VAT

Polecamy: VAT 2019. Komentarz

Generalnie opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Przez dostawę towarów, zgodnie z art. 7 ustawy o VAT, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. Tym samym, aby dostawa towarów podlegała opodatkowaniu VAT, co do zasady powinna mieć charakter odpłatny. Wyjątek dotyczy czynności nieodpłatnych, które po spełnieniu określonych przesłanek uznaje się za dostawę towarów (art. 7 ust. 2 ustawy o VAT).

Jak wskazał Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji z 28 sierpnia 2018 r. (sygn. 0111-KDIB3-2.4012.351.2018.2.JM):

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Aby uznać daną dostawę towarów za odpłatną dostawę towarów, musi istnieć stosunek prawny pomiędzy dostawcą a odbiorcą towarów, a w zamian za dostawę towarów powinno zostać wypłacone wynagrodzenie. Musi istnieć bezpośredni związek pomiędzy dostawą towarów i przekazanym za nią wynagrodzeniem. Oznacza to, że z danego stosunku prawnego, na podstawie którego dokonywana jest dostawa towarów, musi wynikać wyraźna, bezpośrednia korzyść na rzecz dostawcy towarów.

Ponadto organ podatkowy stwierdził, że

(…) w momencie zużycia paliwa należącego do Wnioskodawcy na potrzeby prywatne pracownika - dochodzi do przeniesienia prawa do rozporządzania towarem (paliwem) jak właściciel z Wnioskodawcy na pracownika.

W konsekwencji organy podatkowe uznają, że dochodzi do odpłatnej dostawy towarów (paliwa) na rzecz pracowników, w części w jakiej paliwo to zostało wykorzystane do jazd prywatnych.

Jest tak również, w sytuacji gdy od zakupu paliwa podatnik odlicza 50% VAT.

Odnosząc się natomiast do obowiązku ewidencjonowania na kasie fiskalnej obrotu z tytułu odpłatnego wykorzystywania przez pracowników paliwa do celów prywatnych, należy wskazać, że zgodnie z art. 111 ust. 1 ustawy o VAT podatnicy dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych są obowiązani prowadzić ewidencję obrotu i kwot podatku należnego z zastosowaniem kas rejestrujących.

Sprzedażą zaś jest m.in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Generalnie o obowiązku prowadzenia ewidencji z wykorzystaniem kasy fiskalnej decyduje status podmiotu nabywającego towar lub usługę. W naszym przypadku, zgodnie ze stanowiskiem organów podatkowych, doszłoby do odpłatnej dostawy towarów na rzecz pracownika, tj. osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej. Taka sprzedaż, co do zasady, podlega obowiązkowi ewidencji z zastosowaniem kasy rejestrującej.

Należy mieć na uwadze, że na mocy delegacji ustawowej określonej w art. 111 ust. 8 ustawy o VAT Minister Finansów wydał rozporządzenie z 28 grudnia 2018 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących.

Zwolnień określonych w tym rozporządzeniu nie stosuje się jednak do wyrobów przeznaczonych do użycia, oferowanych na sprzedaż lub używanych jako paliwa silnikowe albo jako dodatki lub domieszki do paliw silnikowych, bez względu na symbol PKWiU.

Uwaga
Odpłatna dostawa towarów paliwa na rzecz pracowników  podlega ewidencjonowaniu przy wykorzystaniu kasy rejestrującej. Nie korzysta z żadnego zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania.

Niemniej jednak w odniesieniu do przedstawionego stanowiska organów podatkowych można powziąć uzasadnione wątpliwości, czy w sytuacji gdy pracownik pokrywa wyłącznie koszty paliwa, w związku w wykorzystywaniem samochodu służbowego do celów prywatnych, to mamy do czynienia z dostawą towaru (paliwa) czy kompleksową usługą odpłatnego udostępniania auta służbowego do celów prywatnych? Zasadniczo takich wątpliwości nie ma w przypadku obciążania pracownika zryczałtowaną kwotą, która pokrywa koszty związane z użytkowaniem auta służbowego, m.in. paliwa wykorzystywanego do jazd prywatnych. Zgodnie bowiem ze stanowiskiem Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie, wynikającym z interpretacji indywidualnej z 3 grudnia 2015 r. (sygn. IPPP2/4512-989/15-2/DG).


W rozpatrywanej sprawie mamy do czynienia z odpłatnym świadczeniem usług na rzecz pracowników, gdyż za takie należy uznać udostępnianie pracownikom samochodów służbowych do celów prywatnych. Samochód jest wykorzystywany przez pracownika Spółki, a z jego wynagrodzenia potrącana jest odpowiednia kwota za zużycie paliwa, opłaty za parkingi, myjnię itp..

Należy wskazać, że na podstawie § 2 ust. 1 rozporządzenia w zw. punktem 34 załącznika do rozporządzenia, z obowiązku ewidencjonowania na kasie fiskalnej zwalnia się dostawę towarów i świadczenie usług przez podatnika na rzecz jego pracowników.

Zasadniczo więc w stosunku do świadczonych na rzecz własnych pracowników usług, polegających na udostępnieniu samochodu służbowego na cele prywatne podatnik byłby zwolniony z ich ewidencjonowania na kasie fiskalnej.

Podsumowując, w przypadku uznania odpłatnego wykorzystania paliwa do jazd prywatnych za dostawę towarów, sprzedaż taką należałoby zaewidencjonować z wykorzystaniem kasy rejestrującej. Niemniej jednak w sytuacji obciążania pracowników zryczałtowaną kwotą, pokrywającą koszty związane z użytkowaniem auta służbowego do celów prywatnych, istnieją argumenty przemawiającym za uznaniem takiej czynności za odpłatne świadczenie usługi na rzecz pracownika. W konsekwencji podatnik byłby zwolniony z ewidencjonowania sprzedaży na kasie rejestrującej.

Podstawa prawna:

  • art. 2 pkt 22, art. 5 ust. 1 pkt 1, art. 7, art. 111 ust. 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2017 r. poz. 2174; ost.zm. Dz.U. z 2018 r. poz. 2433

  • poz. 34 zał. do rozporządzenia, § 2 ust. 1, § 4 ust. 1 pkt 1 lit. m) rozporządzenia Ministra Finansów z 28 grudnia 2018 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących - Dz.U. z 2018 r. poz. 2519

Adrian Błaszkiewicz, ekspert w zakresie VAT

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Biuletyn VAT

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Składka zdrowotna 2024. Rozliczenie za rok 2023. Wpływ na kwestie podatkowe

Już po raz drugi od momentu wprowadzenia rewolucyjnych przepisów Polskiego Ładu przedsiębiorcy mają obowiązek złożenia rocznego rozliczenia składki na ubezpieczenie zdrowotne. Dwudziesty dzień maja jest ostatnim dniem na dopełnienie tego obowiązku. Na szczęście tym razem Ustawodawca oszczędził płatnikom wstecznych zmian form opodatkowania oraz półrocznych okresów składkowych. 

Prezes URE: od lipca 2024 r. o ponad 40 proc. wzrosną opłaty za dystrybucję energii. O 30 zł miesięcznie więcej zapłaci przeciętne gospodarstwo domowe

Prezes URE Rafał Gawin szacuje, że w II połowie roku miesięczne rachunki za energię elektryczną, w tym za dystrybucję, wzrosną o ok. 30 zł dla przeciętnego gospodarstwa domowego o zużyciu do 2 MWh energii elektrycznej rocznie. Analizy URE pokazują, że średnia cena taryfowa sprzedaży prądu dla gospodarstw domowych w taryfie na II połowę 2024 i na rok 2025 może wynieść poniżej 600 zł za MWh

Jakie są rezerwy walutowe Polski? Aktualne dane NBP

Rezerwy walutowe Polski w końcu kwietnia 2024 roku wyniosły 206 097,4 mln USD tj. o 1,8% więcej niż przed miesiącem i równocześnie o 15,7% więcej niż przed rokiem. Takie dane podał Narodowy Bank Polski (NBP).

MF oferuje pomoc dla przedsiębiorców z Marywilskiej 44

Ministerstwo Finansów informuje, że Krajowa Administracja Skarbowa przygotowała pomoc dla przedsiębiorców z Marywilskiej 44. Mogą oni wystąpić z wnioskiem m.in. o rozłożenie na raty podatku oraz odroczenie terminu jego zapłaty. MF uruchomił specjalną infolinię, gdzie poszkodowani przedsiębiorcy mogą pytać o rozliczenia podatkowe (PIT, VAT) oraz o ulgi w spłacie zobowiązań podatkowych.

Zatrudnianie i rozliczanie kierowców w branży produkcyjnej. Jak i dlaczego różni się od rozliczania pozostałych pracowników?

W firmach, w których transport jest jedynie narzędziem do wykonywania ich głównego biznesu, istnieje wiele różnic pomiędzy rozliczaniem kierowców a pracowników na innych stanowiskach. Ewidencja czasu pracy i naliczenie wynagrodzenia w branży produkcyjnej to ciekawy przypadek, często także problematyczny dla kadr. Na czym polegają te różnice?

Przedawnienie prawa do zwrotu nadpłaty (art. 77 i 80 Ordynacji podatkowej)

Kiedy występuje przedawnienie prawa do zwrotu nadpłaty, co wynika z przepisów zawartych w art. 77 i 80 Ordynacji podatkowej? Co do zasady prawo do zwrotu nadpłaty podatku wygasa po upływie 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin jej zwrotu. Co jeszcze warto wiedzieć?

Ministerstwo Finansów: Coraz więcej spraw można załatwić bez wizyty w urzędzie skarbowym. Wystarczy internet i telefon

Klienci Krajowej Administracji Skarbowej coraz więcej spraw urzędowych mogą załatwić bez wizyty w urzędzie skarbowym. Jest to możliwe z dowolnego miejsca za pośrednictwem infolinii KAS lub za pośrednictwem usług e-Urzędu Skarbowego.

Pakiety medyczne dla pracowników. Czy wiesz, jak prawidłowo rozliczać VAT przy ich zakupie? Sprawdź, jakie są zasady

Pakiety medyczne dla pracowników. Czy wiesz, jak prawidłowo rozliczać VAT przy ich zakupie? Usługi w zakresie opieki medycznej podlegają zwolnieniu z VAT. Ale czy również przy odsprzedaży?

20 maja upływa termin na rozliczenie składki zdrowotnej za 2023 rok

20 maja jest ostatnim dniem, kiedy przedsiębiorca musi złożyć dokumenty rozliczeniowe za kwiecień 2024 r. wraz z rocznym rozliczeniem składki na ubezpieczenie zdrowotne za 2023 rok. Jest to również termin na opłacenie należnych składek za kwiecień 2024 r. wraz z ewentualną dopłatą składki rocznej.

Okulary dla pracownika. O odliczeniu VAT nie przesądza wskazanie podatnika jako nabywcy. Kluczowe jest prawo do rozporządzania towarem jak właściciel

Do najczęściej popełnianych błędów VAT należą nieprawidłowości w zakresie odliczenia podatku naliczonego od zakupów dotyczących pracowników. O prawie do odliczenia nie przesądza wykazanie podatnika jako nabywcy na fakturze. Kluczowe jest nabycie prawa do rozporządzania towarem jak właściciel.

REKLAMA