REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wykorzystywanie przez pracownika paliwa pracodawcy do jazd prywatnych a ewidencja kasą fiskalną

Subskrybuj nas na Youtube
Wykorzystywanie przez pracownika paliwa pracodawcy do jazd prywatnych a ewidencja kasą fiskalną
Wykorzystywanie przez pracownika paliwa pracodawcy do jazd prywatnych a ewidencja kasą fiskalną

REKLAMA

REKLAMA

Podatnik obciąża pracownika kosztami paliwa za jazdy prywatne. Czy powinien posiadać kasę fiskalną oraz ewidencjonować taką sprzedaż? Podatnik odlicza od wydatków samochodowych 50% VAT.

Zdaniem organów podatkowych, wyrażonym w interpretacjach indywidualnych, odpłatne wykorzystywanie przez pracownika paliwa do jazd prywatnych stanowi dostawę towarów. W konsekwencji na podatniku (pracodawcy) ciąży obowiązek ewidencjonowania takiej sprzedaży z wykorzystaniem kasy rejestrującej. W sytuacji obciążania pracowników zryczałtowaną kwotą, pokrywającą koszty związane z użytkowaniem auta służbowego do celów prywatnych (w tym koszty paliwa), istnieją jednak argumenty przemawiające za uznaniem takiej czynności za odpłatne świadczenie usługi na rzecz pracownika. W takim przypadku nie ma obowiązku ewidencjonowania na kasie tej sprzedaży.

REKLAMA

Autopromocja

Polecamy: Biuletyn VAT

Polecamy: VAT 2019. Komentarz

Generalnie opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Przez dostawę towarów, zgodnie z art. 7 ustawy o VAT, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. Tym samym, aby dostawa towarów podlegała opodatkowaniu VAT, co do zasady powinna mieć charakter odpłatny. Wyjątek dotyczy czynności nieodpłatnych, które po spełnieniu określonych przesłanek uznaje się za dostawę towarów (art. 7 ust. 2 ustawy o VAT).

Jak wskazał Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji z 28 sierpnia 2018 r. (sygn. 0111-KDIB3-2.4012.351.2018.2.JM):

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Aby uznać daną dostawę towarów za odpłatną dostawę towarów, musi istnieć stosunek prawny pomiędzy dostawcą a odbiorcą towarów, a w zamian za dostawę towarów powinno zostać wypłacone wynagrodzenie. Musi istnieć bezpośredni związek pomiędzy dostawą towarów i przekazanym za nią wynagrodzeniem. Oznacza to, że z danego stosunku prawnego, na podstawie którego dokonywana jest dostawa towarów, musi wynikać wyraźna, bezpośrednia korzyść na rzecz dostawcy towarów.

Ponadto organ podatkowy stwierdził, że

(…) w momencie zużycia paliwa należącego do Wnioskodawcy na potrzeby prywatne pracownika - dochodzi do przeniesienia prawa do rozporządzania towarem (paliwem) jak właściciel z Wnioskodawcy na pracownika.

W konsekwencji organy podatkowe uznają, że dochodzi do odpłatnej dostawy towarów (paliwa) na rzecz pracowników, w części w jakiej paliwo to zostało wykorzystane do jazd prywatnych.

Jest tak również, w sytuacji gdy od zakupu paliwa podatnik odlicza 50% VAT.

REKLAMA

Odnosząc się natomiast do obowiązku ewidencjonowania na kasie fiskalnej obrotu z tytułu odpłatnego wykorzystywania przez pracowników paliwa do celów prywatnych, należy wskazać, że zgodnie z art. 111 ust. 1 ustawy o VAT podatnicy dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych są obowiązani prowadzić ewidencję obrotu i kwot podatku należnego z zastosowaniem kas rejestrujących.

Sprzedażą zaś jest m.in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Generalnie o obowiązku prowadzenia ewidencji z wykorzystaniem kasy fiskalnej decyduje status podmiotu nabywającego towar lub usługę. W naszym przypadku, zgodnie ze stanowiskiem organów podatkowych, doszłoby do odpłatnej dostawy towarów na rzecz pracownika, tj. osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej. Taka sprzedaż, co do zasady, podlega obowiązkowi ewidencji z zastosowaniem kasy rejestrującej.

Należy mieć na uwadze, że na mocy delegacji ustawowej określonej w art. 111 ust. 8 ustawy o VAT Minister Finansów wydał rozporządzenie z 28 grudnia 2018 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących.

Zwolnień określonych w tym rozporządzeniu nie stosuje się jednak do wyrobów przeznaczonych do użycia, oferowanych na sprzedaż lub używanych jako paliwa silnikowe albo jako dodatki lub domieszki do paliw silnikowych, bez względu na symbol PKWiU.

Uwaga
Odpłatna dostawa towarów paliwa na rzecz pracowników  podlega ewidencjonowaniu przy wykorzystaniu kasy rejestrującej. Nie korzysta z żadnego zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania.

Niemniej jednak w odniesieniu do przedstawionego stanowiska organów podatkowych można powziąć uzasadnione wątpliwości, czy w sytuacji gdy pracownik pokrywa wyłącznie koszty paliwa, w związku w wykorzystywaniem samochodu służbowego do celów prywatnych, to mamy do czynienia z dostawą towaru (paliwa) czy kompleksową usługą odpłatnego udostępniania auta służbowego do celów prywatnych? Zasadniczo takich wątpliwości nie ma w przypadku obciążania pracownika zryczałtowaną kwotą, która pokrywa koszty związane z użytkowaniem auta służbowego, m.in. paliwa wykorzystywanego do jazd prywatnych. Zgodnie bowiem ze stanowiskiem Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie, wynikającym z interpretacji indywidualnej z 3 grudnia 2015 r. (sygn. IPPP2/4512-989/15-2/DG).


REKLAMA

W rozpatrywanej sprawie mamy do czynienia z odpłatnym świadczeniem usług na rzecz pracowników, gdyż za takie należy uznać udostępnianie pracownikom samochodów służbowych do celów prywatnych. Samochód jest wykorzystywany przez pracownika Spółki, a z jego wynagrodzenia potrącana jest odpowiednia kwota za zużycie paliwa, opłaty za parkingi, myjnię itp..

Należy wskazać, że na podstawie § 2 ust. 1 rozporządzenia w zw. punktem 34 załącznika do rozporządzenia, z obowiązku ewidencjonowania na kasie fiskalnej zwalnia się dostawę towarów i świadczenie usług przez podatnika na rzecz jego pracowników.

Zasadniczo więc w stosunku do świadczonych na rzecz własnych pracowników usług, polegających na udostępnieniu samochodu służbowego na cele prywatne podatnik byłby zwolniony z ich ewidencjonowania na kasie fiskalnej.

Podsumowując, w przypadku uznania odpłatnego wykorzystania paliwa do jazd prywatnych za dostawę towarów, sprzedaż taką należałoby zaewidencjonować z wykorzystaniem kasy rejestrującej. Niemniej jednak w sytuacji obciążania pracowników zryczałtowaną kwotą, pokrywającą koszty związane z użytkowaniem auta służbowego do celów prywatnych, istnieją argumenty przemawiającym za uznaniem takiej czynności za odpłatne świadczenie usługi na rzecz pracownika. W konsekwencji podatnik byłby zwolniony z ewidencjonowania sprzedaży na kasie rejestrującej.

Podstawa prawna:

  • art. 2 pkt 22, art. 5 ust. 1 pkt 1, art. 7, art. 111 ust. 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2017 r. poz. 2174; ost.zm. Dz.U. z 2018 r. poz. 2433

  • poz. 34 zał. do rozporządzenia, § 2 ust. 1, § 4 ust. 1 pkt 1 lit. m) rozporządzenia Ministra Finansów z 28 grudnia 2018 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących - Dz.U. z 2018 r. poz. 2519

Adrian Błaszkiewicz, ekspert w zakresie VAT

Zapisz się na newsletter
Chcesz uniknąć błędów? Być na czasie z najnowszymi zmianami w podatkach? Zapisz się na nasz newsletter i otrzymuj rzetelne informacje prosto na swoją skrzynkę.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Biuletyn VAT

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zawód: księgowy: teraz wyraźny awans w rankingu prestiżu. Dlaczego warto zarabiać na umiejętności księgowania

W najnowszym rankingu najbardziej poważanych zawodów w Polsce opublikowanym przez SW Research (2025) księgowy awansował o 3 miejsca w porównaniu z ubiegłym rokiem. Aktualnie zajmuje 22 miejsce na 51 profesji.

Rząd poprawia KSeF, przedsiębiorcy zadowoleni z kolejnym zmian w ustawie, zwłaszcza że korzystne modyfikacje nastąpią jeszcze przed wejściem w życie zmienianych przepisów

Krajowy System e-Faktur zmienia się na lepsze. Rząd, po konsultacjach z przedsiębiorcami, przyjął pakiet przepisów, które mają ułatwić funkcjonowanie Krajowego Systemu e-Faktur. Nowe przepisy są wynikiem licznych konsultacji z przedsiębiorcami, jakie przeprowadziło Ministerstwo Finansów.

MF proponuje zmiany w raportowaniu do KNF. Mniej obowiązków dla domów maklerskich

Ministerstwo Finansów opublikowało projekt rozporządzenia zmieniającego zasady przekazywania informacji do Komisji Nadzoru Finansowego przez firmy inwestycyjne i banki prowadzące działalność maklerską. Nowe regulacje, będące częścią pakietu deregulacyjnego, mają na celu uproszczenie obowiązków sprawozdawczych i zmniejszenie obciążeń administracyjnych.

Kawa z INFORLEX. Przygotowanie do KSeF

Zapraszamy na bezpłatne spotkanie online. Kawa z INFORLEX wydanie EXTRA. Rozmowa z 2 cenionymi ekspertami.

REKLAMA

Kolejna rewolucja i sensacyjne zmiany w KSeF i elektronicznym fakturowaniu. Czy są nowe terminy, co z możliwością fakturowania offline

Deregulacja idzie pełną parą. Rząd zmienia nie tylko obowiązujące już przepisy, ale i te, które dopiero mają wejść w życie. Przykładem takiej deregulacji są przepisy o KSeF czyli o obowiązkowym przejściu na wyłącznie cyfrowe e-faktury. Co się zmieni, co z terminami obowiązkowego przejścia na e-fakturowanie dla poszczególnych grup podatników?

BPO jako most do innowacji: Jak outsourcing pomaga firmom wyjść ze swojej bańki i myśleć globalnie

W dzisiejszym dynamicznym środowisku biznesowym, gdzie innowacyjność decyduje o przewadze konkurencyjnej, wiele przedsiębiorstw boryka się z paradoksem: potrzebują dostępu do najnowszych technologii i świeżych perspektyw, ale ograniczają ich własne zasoby, lokalizacja czy kultura organizacyjna. Business Process Outsourcing (BPO) staje się w tym kontekście nie tylko narzędziem optymalizacji kosztów, ale przede wszystkim bramą do globalnej puli wiedzy i innowacji.

Nowelizacja ustawy o VAT dot. obowiązkowego KSeF. Rząd podjął decyzję

W dniu 17 czerwca 2025 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów oraz zmieniająca ustawę o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw, przedłożony przez Ministra Finansów. Ta nowelizacja ma na celu wprowadzenie obowiązkowego modelu Krajowego Systemu e-Faktur („KSeF”), czyli specjalnego systemu elektronicznego do wystawiania i odbierania faktur (tzw. faktur ustrukturyzowanych). Oznaczać to będzie odejście od papierowych faktur VAT. Ponadto, w związku z wejściem w życie nowego systemu, o 1/3 skrócony zostanie podstawowy termin zwrotu VAT – z 60 do 40 dni. Wprowadzenie tego systemu zostanie podzielone na 2 etapy, aby firmy lepiej mogły się do niego dostosować.

Nowelizacja ustawy o VAT dot. obowiązkowego KSeF. Rząd podjął decyzję

W dniu 17 czerwca 2025 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów oraz zmieniająca ustawę o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw, przedłożony przez Ministra Finansów. Ta nowelizacja ma na celu wprowadzenie obowiązkowego modelu Krajowego Systemu e-Faktur („KSeF”), czyli specjalnego systemu elektronicznego do wystawiania i odbierania faktur (tzw. faktur ustrukturyzowanych). Oznaczać to będzie odejście od papierowych faktur VAT. Ponadto, w związku z wejściem w życie nowego systemu, o 1/3 skrócony zostanie podstawowy termin zwrotu VAT – z 60 do 40 dni. Wprowadzenie tego systemu zostanie podzielone na 2 etapy, aby firmy lepiej mogły się do niego dostosować.

REKLAMA

Wzmożone kontrole upoważnionych i zarejestrowanych eksporterów w UE

Od czerwca 2025 r. unijne służby celne rozpoczęły skoordynowane i intensywne kontrole firm posiadających status upoważnionego eksportera (UE) oraz zarejestrowanego eksportera (REX). Działania te są odpowiedzią na narastające nieprawidłowości w dokumentowaniu preferencyjnego pochodzenia towarów i mają na celu uszczelnienie systemu celnego w ramach umów o wolnym handlu.

8 Najczęstszych błędów przy wycenie usług księgowych

Prawidłowa wycena usług księgowych pozwala prowadzić rentowne biuro rachunkowe. Za niskie wynagrodzenie za usługi księgowe spowoduje w pewnym momencie zapaść zdrowotną księgowej, wypalenie zawodowe, depresję, problemy w życiu osobistym.

REKLAMA