Zgłoszenie kasy fiskalnej do urzędu skarbowego
REKLAMA
REKLAMA
Polecamy: Rewolucja w umowach zlecenia
REKLAMA
Obowiązek rejestracji obrotu za pomocą kasy fiskalnej posiada podatnik, którego wartość sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych przekroczyła w ubiegłym roku (lub w tym roku) 20 000 zł.
Co ważne, przedsiębiorcy rozpoczynający działalność w 2013 r. muszą dokonać przeliczenia limitu w proporcji do okresu dokonywania sprzedaży w danym roku podatkowym.
Kasa fiskalna może działać tylko z unikatowym numerem ewidencyjnym – nadaje go wyłącznie naczelnik urzędu skarbowego. Aby jednak taki uzyskać, podatnik zobowiązany jest złożyć wcześniej do urzędu odpowiednie dokumenty.
Samo zgłoszenie będzie się różnić w zależności od tego, czy podatnik dokonuje zakupu jednej, bądź większej ilości kas rejestrujących. Co więc zrobić po nabyciu kasy?
Zobacz: Przewodnik po zmianach przepisów 2014/2015
Zawiadomienie o ilości i miejscu używania
Jednym z warunków uprawniających przedsiębiorcę do rozpoczęcia korzystania z kasy fiskalnej jest złożenie właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego pisemnego zawiadomienia o liczbie kas rejestrujących i miejscu (adresie) ich używania do ewidencjonowania.
Ważne, aby złożyć je przed obowiązującym terminem rozpoczęcia ewidencji za pomocą kas rejestrujących. Przepisy nie wskazują już jednak wzorcowej formy zawiadomienia, podkreślają jednak, iż musi być ono pisemne.
Kasy fiskalne 2015 / 2016 – zwolnienia
Kasy fiskalne 2015 – obowiązki, zwolnienia, refundacja
Fiskalizacja kasy z serwisantem
Po wizycie w urzędzie przedsiębiorca powinien dokonać fiskalizacji kasy rejestrującej. Jest to czynność serwisowa, przeprowadzana przez pracownika serwisu kas. Dokonuje jej się jednorazowo, a polega ona na inicjacji pracy modułu oraz pamięci urządzenia. Cały proces kończy się wydrukiem dobowego raportu fiskalnego.
500 pytań o VAT - odpowiedzi z interpretacjami MF
Drugi dokument do tygodnia od fiskalizacji kasy
Kolejnym dokumentem, jaki musi złożyć nabywca kasy fiskalnej, jest tzw. zgłoszenie kasy przez podatnika. W przeciwieństwie do pierwszego druku, jego wzór jest ściśle określony i stanowi załącznik nr 3 do Rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące oraz warunków ich stosowania.
Składa się ono z dwóch części. W pierwszej przedsiębiorca wypełnia podstawowe dane identyfikacyjnej, w drugiej zaś wskazuje miejsce instalacji kas rejestrujących. Powinien to zrobić w terminie 7 dni od dnia fiskalizacji urządzenia.
Jeśli podatnik zamierza korzystać tylko z jednej kasy fiskalnej, zawiadomienie o ilości i miejscu używania urządzenia może zawrzeć właśnie w opisanym wyżej zgłoszeniu kasy przez podatnika, dokładniej w części dotyczącej miejsca instalacji kasy. Ma do tego prawo pod warunkiem, że zgłoszenie to złoży przed terminem obowiązkowego rozpoczęcia ewidencjonowania tych kwot.
Po przyjęciu przez fiskusa wymaganych dokumentów, otrzymany od naczelnika urzędu numer ewidencyjny należy w sposób trwały umieścić na urządzeniu.
Podyskutuj o tym na naszym FORUM
Kto musi rejestrować sprzedaż kasą fiskalną
Katarzyna Miazek, Tax Care
Żaneta Rowińska, księgowa Tax Care
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat