reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Kasy fiskalne > Zwrot kosztów zakupu kasy fiskalnej na rachunek bankowy - wyjaśnienia MF

Zwrot kosztów zakupu kasy fiskalnej na rachunek bankowy - wyjaśnienia MF

Kiedy podatnik nie otrzyma zwrotu części kosztów zakupu pierwszej kasy fiskalnej? Zdaniem Ministerstwa Finansów, stanie się tak tylko wtedy, gdy nie poda do wiadomości urzędu skarbowego informacji na jaki rachunek zwrot ten ma być wykonany. Ponadto, jak zaznacza MF, urząd powinien być przez podatnika informowany na bieżąco, w sprawie wszelkich zmian dotyczących rachunków, którymi się posługuje.

W interpelacji z dnia 21 lipca br. (nr 27609) poseł Tomasz Górski przedstawił problematyczne zagadnienie, jakoby podanie innego numeru konta danego przedsiębiorstwa, niż tego zgłoszonego w CEDiG, było podstawą do odmowy zwrotu części kosztów zakupu kasy fiskalnej. Kwestia sporna dotyczyła przede wszystkim podatników,  którzy nie są zobowiązani do płacenia i odliczania podatku VAT od zakupów, ponieważ są z niego zwolnieni lub wykonują wyłącznie czynności nieobjęte VAT. Wątpliwości w tej kwestii wyjaśnił, w odpowiedzi na pytanie poselskie, podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów, Jacek Kapica.

Wniosek o wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej

Kasy fiskalne 2015 / 2016 – zwolnienia

W wyjaśnieniu przeczytać możemy, iż podatnik powinien na bieżąco informować właściwego dla swego miejsca zamieszkania naczelnika urzędu skarbowego o wszelkich zmianach w rachunkach bieżących swojej firmy. Zgłoszenie aktualizacyjne dokonane powinno zostać nie później niż 7 dni po wszelkich zmianach w rachunkach bieżących danego przedsiębiorstwa.

W przypadku, gdy podatnik wystąpi z wnioskiem o zwrot kosztów na inny rachunek, niż wykazany przez niego w zgłoszeniu do centralnej ewidencji, naczelnik urzędu skarbowego podejmie działania celem wyjaśnienia czy dany rachunek należy do podatnika występującego o zwrot oraz wystąpi z prośbą o aktualizację danych dotyczących rachunków danego podmiotu.

Sprzedaż w internecie – z kasą fiskalną czy bez?

Jacek Kapica wyjaśnił również, iż urząd skarbowy w przypadku nieścisłości nie odmówi jednoznacznie zwrotu kosztów, a dążyć będzie do wyjaśnienia zaistniałej sytuacji i wątpliwości związanych z rozbieżnością numerów rachunków, na które zwrot ma być wykonany.

Według Ministerstwa Finansów sytuacja, w której urząd nie zwrócił części poniesionych przez podatnika kosztów wystąpi tylko raz, w przypadku gdy podmiot - mimo wezwań - nie podaje numeru konta bankowego ani we wniosku ani w aktualizacjach.


Oprac. Michał Bartkiewicz


Ulga na zakup kasy rejestrującej

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

reklama

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Poniewierka Kancelaria Radcy Prawnego

Kancelaria Radców Prawnych i Mediatorów

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama