reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Kasy fiskalne > E-kasa fiskalna albo obowiązek składania dodatkowego pliku JPK

E-kasa fiskalna albo obowiązek składania dodatkowego pliku JPK

Uszczelnianie systemu podatkowego obejmuje również paragony. Ministerstwo Rozwoju planuje zachęcać podatników do wymiany kas rejestrujących na e-kasy. Firmy, które tego nie zrobią, będą musiały składać dodatkowy plik JPK dla paragonów.

W fazę opiniowania wszedł właśnie projekt rozporządzenia Ministra Rozwoju w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące.

Projekt zakłada, że forma dokumentów fiskalnych i niefiskalnych emitowanych przez kasę w postaci elektronicznej, będzie musiała odpowiadać strukturze logicznej JPK, o której mowa w art. 193a § 2 Ordynacji podatkowej. Można to traktować jako oficjalną zapowiedź wprowadzenia pliku JPK dla paragonów fiskalnych.

Firmy, które będą posiadały e-kasę, nie będą musiały składać odrębnych plików JPK. Obowiązek ten prawdopodobnie będzie dotyczył tylko przedsiębiorców, którzy nie zdecydują się na wymianę kasy fiskalnej na nową. Nie są jednak jeszcze znane szczegóły dotyczące zakresu raportowanych danych.

Polecamy: Biuletyn VAT

Rozporządzenie definiuje elementy paragonów fiskalnych emitowanych przez kasę w tym podpis cyfrowy paragonu przy użyciu klucza prywatnego kasy, a także reguluje sposób przekazywania przez producenta kas kluczy publicznych do repozytorium.

Wprowadzone zmiany mają m.in. umożliwić przesyłanie danych z kas fiskalnych w formie cyfrowej do centralnego repozytorium, co pozwoli organom podatkowym prowadzić ich automatyczną analizę.

Projekt rozporządzenia Ministra Rozwoju w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące

Igor Roman, Starszy Menedżer w dziale Doradztwa Podatkowego Deloitte

Więcej o Jednolitym Pliku Kontrolnym

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

EIB SA

Broker ubezpieczeniowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama